Brisa’dan Aksaray Fabrikası’na 34 Milyon Dolarlık Yatırım!

14 Eyl 2023
0 Yorum
Brisa’dan Aksaray Fabrikası’na 34 Milyon Dolarlık Yatırım!
İÇİNDEKİLER

Brisa, Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation ortak girişimi olarak, otomotiv endüstrisindeki süregen değişimleri destekliyor ve mobilite evriminde önemli bir liderlik rolünü üstleniyor. Bu kapsamda şirket, 2018 yılında 300 milyon dolarlık bir yatırım ile hayata geçirdiği Aksaray fabrikasındaki üretim kapasitesini artırmayı amaçlayan cüretkar bir planın parçası olarak sektördeki büyümesini sürdürüyor.

Brisa, teknoloji ve inovasyon alanında öncü bir yaklaşım benimseyerek, Aksaray Fabrikası’nda bir dizi yeni nesil teknoloji entegre etmiş durumda. Şirket, bu tesis için planlanan 34 milyon dolarlık ek yatırım ile 2024 yılına kadar mevcut üretim kapasitesine ulaşmayı ve 2026 yılına dek yılda 4,6 milyon lastik üretim kapasitesini yakalamayı hedefliyor. Bu artış, mevcut kapasitenin %7’sine denk geliyor, bir kez daha Brisa’nın sektördeki büyüme potansiyelini ve inovasyona olan güçlü bağlılığını gösteriyor.

Brisa CEO’su Haluk Kürkçü, bu yeni yatırımın şirketin mobilite dönüşümüne olan bağlılığını ve sektördeki güvenilir konumunu vurguladı. Kürkçü, “Sektörümüzün içinde olduğu mobilite dönüşümünü destekliyor ve potansiyeline güveniyoruz. Yeni yatırımlarla ülkemize değer katmaya devam ediyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“İzmit’te 11 milyon adet yıllık üretim kapasitesine sahip olan ve teknolojik yeteneklerini kanıtlamış fabrikamızın yanı sıra, Aksaray’daki modern üretim tesisimizle birlikte büyümemizi sürdüreceğiz. Her 2 saniyede bir lastik üretme kapasitesine sahibiz. Elektrikli araçlar gibi gelişen mobilite trendlerine uygun, dünya standartlarında ürünler sunmayı hedefliyoruz. Özel karışım teknolojisi ile pazara daha hızlı bir şekilde ürün sunma yeteneğimiz, araç üreticileri için güçlü bir mobilite partneri olma konumumuzu daha da güçlendiriyor.”

CEO ayrıca, şirketin uluslararası pazardaki etkisinin ve ihracat kapasitesinin de büyüyeceğini belirtti. Brisa şu anda 90’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor, Aksaray Fabrikası’ndan ise 77 ülkeye ürün gönderiliyor. “Yeni yatırımımızla bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz” dedi Kürkçü.

Aksaray Fabrikası, 952 bin metrekarelik bir alan üzerinde, Aksaray Organize Sanayi Bölgesi’nde konumlanıyor ve 300 milyon dolarlık bir yatırımla 2018 yılında kurulmuştu. Tesis, Brisa’nın 40 yılı aşkın deneyimi ve Bridgestone’un ileri teknolojisi ile destekleniyor. Geleneksel bir lastik fabrikasına göre stok devir hızında iki kat artış sağlayan tam otomatik lastik transfer sistemi gibi yenilikçi teknolojilere sahip. Aynı zamanda, dijital bir ikiz sayesinde, üretim süreçlerini izlemek ve uzaktan müdahale etmek mümkün. Brisa mühendisleri, Aksaray ve İzmit fabrikaları arasında artırılmış gerçeklik uygulamaları aracılığıyla bağlantı kuruyorlar, bu da herhangi bir sorun karşısında hızlı ve etkili çözümler geliştirmeyi mümkün kılıyor. Bu gelişmeler, Brisa’nın sektördeki liderliğini ve mobilite dönüşümünde önemli bir aktör olma yolundaki kararlığını bir kez daha gösteriyor.

haraketli araba