Elektrikli Araba Nasıl Yıkanır?

30 Tem 2022
0 Yorum
Elektrikli Araba Nasıl Yıkanır?
İÇİNDEKİLER

Elektrikli araba almak isteyen sayısı giderek daha fazla oluyor. Bu durum ortaya yeni soruların çıkmasına ve insanların birçok konu hakkında meraklı olmasına neden oluyor. Bunların birisi de arabanın nasıl yıkanacağı oluyor. Tamamen elektrikli bir araba yıkanır mı, yıkanırsa nelere dikkat edilir gibi birçok soru ortaya çıkıyor. Elektrikli bir aracın nasıl ve nelere dikkat ederek yıkanması gerektiği hakkında sizlere detaylı bilgiler aktarmaya çalışacağız.

Elektrikli Araba Temel Yıkama Kuralları

Sadece elektrikli bir araç için değil tüm araçlar için belirli yıkama kuralları vardır. Elektrikli bir aracı yıkarken de bunlara dikkat edebilirsiniz. Kaporta kısmını bildiğiniz şekilde yıkamaya devam edebilirsiniz. Bu aracı yıkarken önemli olan şarj kısmına suyun temas etmemesi olacaktır.

Bu konuda özel bir önlem bulunmuyor. Yapmanız gereken o kısma geldiğinizde daha sakin ve dikkatli olmak olacaktır. Standart bir araç gibi tepeden yıkamaya başlayarak en alta doğru rahatça inebilirsiniz. Bu da hızlı bir şekilde yıkama yapmanız için size gerekli imkanı sunacaktır.

İlk Olarak Araç Islatılmalıdır

İlk adım olarak aracın üst kısmından başlayarak sırayla aşağıya doğru inilmelidir. Çok ağır kirler varsa tazyikli su ile yıkanmasına dikkat edilmelidir. Bunun ardından bir fırça kullanılarak aracın her yeri doğru şekilde şampuanlanmalıdır. Burada önemli kısım cam ve aynalar olacaktır. En son aracın jant ve lastik kısmı köpürtülmelidir.

Bu işlem bittikten sonra tazyikli bir su ile yine en tepeden başlayarak aşağıya doğru inilmelidir. Durulama yaparken sabun kalmadığından emin olunmalıdır. Silme işlemine geçilmeden önce suların kendince akması bekleniyor. İz yapmayacak bir bez ile tamamen silinmelidir. Bundan sonra isterseniz pasta cila yapmak sürücüye kalır.

Elektrikli Aracın İç Mekan Temizliği

Aracın iç kısmını temizlemeye içerde ki paspaslar çıkartılarak başlanır. Kaporta yıkanırken bu paspaslarda çok kirliyse sabunlu su ile yıkanır ve durulanır. Eğer değilse bir sefer silkelemek yeterli olacaktır. Daha sonra kuruması için uygun bir yere asılır.

Arabanın içinde ki pislik elektrikli bir süpürge yardımı ile temizleniyor. Küçük bir aparat sayesinde el uzanmayan noktalarda ki tozlarda temizlenir. Daha küçük noktalar nemli bir bez yardımı ile yıkanması sağlanır. Camlar içerden temizlenirken temiz ve iz bırakmayan bir bez kullanılması dikkat edilir.

Kaput İçi Temizliği

Kaput içi temizliği elektrikli araçlarda diğer arabalarda olduğu gibi hassastır. Bu kısım yıkanırken hassas davranmak çok önemlidir. Akla ilk gelen elektrik çarpması olacaktır. O nedenle su kullanmak yerine uygun bir bez yardımı ile silinmesine dikkat edilmelidir. Islak mendil, bir bez ile elle farklı bir aparat kullanılmadan temizlenebilir.

Aracın kaportasının çizilmemesi için fırça yerine başka bir aparat kullanılabilir. Bunun için sünger en iyi tercih olacaktır. Bunlara dikkat ederek araç yıkanabilir.

Oto Yıkamacıda Makineyle Elektrikli Aracın Yıkanır mı?

Elektrikli araba alan insanlar genelde araçlarının zarar görmemesi için dikkat ederler. Elektrikle su aynı noktada olmayacağını hepimiz biliriz. Onun için bir yıkamacıya elektrikli aracı bırakmak sizce doğru olur mu sorusu giderek daha gür bir ses ile sorulacaktır.

Burada yıkama konusunda sıkıntılı olan nokta kaporta kısmı değildir. Burada önemli olan nokta batarya kısmı olacaktır. Su bu kısımlara ulaşırsa aracın kısa devre yapması muhtemel olacaktır. Bu durum yaşanırsa kullanıcıya maliyeti 3 bin ile 15 bin dolar arasında olacaktır.

Bir oto yıkama makinası için durum daha az risklidir. Bunun en basit örneği elektrikli bir aracın yağmurlu bir yolda kullanılmasıdır. Yani su içeri giremeyeceği için elektrikli araca zarar vermesi de mümkün olmayacaktır. Çok büyük boyutlu sellere dayanıklı olmasa da bu tür araçlar üreticiler tarafından yıkama, yağmur gibi sulara karşı korunaklı olarak üretilmektedir.

Bunlar özel bir şekilde test edilmekte ve sorun olmadan size net bir şekilde sunulmaktadır. Tam elektrikli araç, üreticiler, plug-in araçların hepsi özel olarak güvenlik tedbirlerine uyularak hazır hale getirilmektedir.

haraketli araba