Fransız Araba Markaları

06 Mar 2024
0 Yorum
Fransız Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Fransız araba markaları, dünyanın en eski ve en güçlü otomotiv firmalarına ev sahipliği yapan ülkelerden bir tanesidir. Bunun en büyük sebebi sanayi devriminin ardından yaşanan birçok teknolojik gelişmenin etkilemesinin büyük bir etkisi var diyebiliriz. Renault, Peugeot, Citroen, Dacia ile bu ailenin son üyesi olan DS Auto Fransız araba markaları üreticileri arasında yer almaktadır.

Ülkede üretim yapan firmalar genellikle bölgesel güçlerinin yanında aynı zamanda dünyanın en önemli satışlarına da imza atmaktadır. Ülkemizde Renault firmasının üretim hatlarından bir tanesini bulunmaktadır. Ülkemizin her zaman en çok satan firması olmasının yanında uygun fiyatlı olması, rahatça tamir edilebilmesi ile de tercih sebebi olmaktadır.

Firmalardan bazıları bir milyon rakamını yıllık bazda çok rahat geçerken bazıları buraya yetişmek için çalışmalarını sürdürmektedir. Fransız üretimi araçlar daha çok ülkenin etkili olduğu Afrika ve Asya ülkelerinde daha çok tercih edilirken bunun yanında dünyanın günümüzde tüm ülkelerinde bir Fransız modeline rastlamak mümkündür.

Citroen

Citroen, faaliyetine 1919 yılında başlamıştır. Günümüzde faaliyetlerine Stellantis grubun çatısı altında devam eden şirketin kurucusu Andre Citroen, aynı zamanda markaya adını da veren kişidir. Firmanın üretim portföyünde otomobil, elektrikli araçlar, ticari araçlar ve lüks araçlar bulunuyor. Son dönemde özellikle tasarımı ile öne çıkan firma 21. yüzyılda üç sefer Avrupa Yılın Otomobili ödülünün sahibi olmayı başarmıştır.

Citroen günümüzde birçok firma tarafından standart olarak kullanan tasarımları ve teknolojileri otomotiv dünyasına kazandıran firmaların başında gelmektedir. Günümüzde kullanılan modern disk frenlerin ilk seri üretim otomobil olarak kabul edilmektedir. Firmanın adı “Creative Technologie” kısaltmasından gelmektedir.

Şirketin merkezi Fransa’nın, Saint-Ouen şehrinde bulunmaktadır. Ülkemizde 1993 yılından bu tarafa satışı yapılan firma bir dönem 1 milyonun üzerinde araç satış rakamlarına ulaşırken 2021 yılında 750-800 bin adet araç satışını gerçekleştirmektedir. Firma birçok pazarda satış yapmakla birlikte ana pazarı Avrupa olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

DS Auto

DS Auto, faaliyetlerine ilk olarak Citroen firmasının lüks araç markası olarak başlamıştır. 2009 yılında üretime başlayan firma 2014 yılında bağımsız olarak üretime geçmesine karar verilmiştir. Firmanın adı “Different Spirit” veya “Distinctive Series” isimlerinin kısaltmasından gelmektedir. DS Automobiles adını şirket adı değiştikten sonra almıştır. Günümüzde faaliyetlerine Citroen’in olduğu gibi Stellantis firmasının çatısı altında devam etmektedir.

DS Auto ilk üretim yıllarında 100 bin satış rakamını çok rahat geçmeye başlasa da sonradan firmanın satışları düşmeye başlamıştır. 2018 yılında 50 bin satış rakamını zar zor geçmeyi başarmıştır. Firma özellikle Çin pazarında etkili olabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Birçok konsept araca imza atan firma premium sınıfta kendisini kısa sürede kabul ettirmeyi başarmasıyla dikkat çekmektedir.

Peugeot

Peugeot, ülkenin en eski firmalarından bir tanesidir. Firma faaliyetlerine 1810 yılında el aletleri üreterek başlamıştır. 1890 yılına gelindiğinde bir otomobil üreticisi olmayı başarmıştır. Firma da birçok otomotiv şirketinin olduğu gibi Stellantis grubun altında faaliyetlerine devam etmektedir.

Firmanın kurucusu olan Armand Peugeot, aynı zamanda firmaya adını veren kişidir. Firmanın kullandığı aslan arması, 1858 yılında Emile Peugeot tarafından alınmıştır. Firmanın üretim gamı içerisinde araba, elektrikli araç, lüks araç, spor ve ticari araçlar bulunmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde satış yapmayı başaran firma ülkenin en güçlü otomobil şirketleri arasında yer almaktadır.

Peugeot modelleri birçok otomobil yarışında mücadele etmiş ve bu yarışlarda özellikle dayanıklılık konusunda ciddi başarılar elde etmeyi başarmıştır. Yıllık 2 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşmayı başaran firma kalite ve dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Firmanın ürettiği araçlara ülkemizde de ciddi talep bulunuyor.

Renault

Renault hem ülkenin hem de dünyanın en büyük otomotiv üreticileri arasında yer alıyor. Firmanın kurucuları Louis, Marcel ve Fernand Renault kardeşlerdir. Firmanın ana üretim kalemi otomobil olmakla birlikte bunun dışında tank, tren, motosiklet, bisiklet, kamyon, otobüs ve traktör üretimi de yapmaktadır. Ülkemizde bulunan Bursa fabrikasında Oyak ile yaptıkları %51 yatırım anlaşması ile uzun süredir üretim yapmaktadır.

Renault üretimlerine 1899 yılından bu yana devam etmektedir. Firma 2017 itibariyle Mitsubishi-Nissan ile imzaladıkları Alliance sözleşmesi ile üretim yapmaktadır. Firmanın merkezi Boulongne şehrinde bulunmaktadır. Kamuya açık alan üretici dünyanın birçok ülkesinde yaptığı yatırımlar ve üretim hatları ile dikkat çekmektedir.

Renault dünyanın en çok araç satan firmaları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır. 2.5 milyon adetin üzerinde araç satmayı başaran firma kalitesi ve üretim hatlarında ki hızlı olmasıyla dikkat çekmektedir. %15 Fransız Devleti, %15 Nissan’a ait olan şirketin %62’lik kısmı halka açık bir şekilde bulunmaktadır. 200 bine yakın çalışan ile üretim ve satış yapmaya çalışmaktadır.

Dacia

Dacia, Romanya hükümetinin destekleri ile Romanya’da kurulmuş bir otomobil şirketidir. Firmanın tüm hakları 199 yılında Renault tarafından satın alınarak bu firmanın çatısı altına girmiştir. Yine de üretim merkezi Mioveni şehrinde yer almaktadır. Özellikle firmanın üretim hattından çıkan araçlar Belarus, Rusya, Azerbaycan, Cezayir ve Fas gibi ülkelere satılmaktadır. Avrupa’nın birçok ülkesine de satış yaptığı bilinmektedir.

Firma yılda 350 binin üzerinde araç üretmekte ve satışını gerçekleştirmektedir. Firma tarafından üretilen ilk araçlar Renault’tan alınan destekler ve modeller ile yapılmıştır. Son yıllarda modern yapısı ve uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilmektedir.

haraketli araba