Japon Araba Markaları

07 Mar 2024
0 Yorum
Japon Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Japon araba markaları dünya genelinde sağlamlıkları ve uzun ömürlü kullanımlarıyla ün salması ile biliniyor. Dünyanın en çok otomobil üreten ve satış yapan firmaları arasında birçok Japon firması bulunuyor. Bunların arasında zirvede Toyota yer alıyor. Bununla birlikte hareket eden ve destek olunan birçok firma ülkemiz başta olmak üzere dünyanın birçok farklı ülkesinde satış rekorları kırmaya devam ediyor.

Toyota, Honda ve Nissan gibi firmalar dünyanın en çok üretim yapan firmaları arasında bulunuyor. Bu üç firma en çok üretim yapanlar arasında ilk 10 içerisinde bulunuyor. Tabi bunların yanında diğer firmalar lüks araç üretimleri, güçlü motorları ve spor modelleriyle piyasa da biliniyor. Ancak bu firmaların en büyük artısı uzun vadeli kullanıma izin vermesi olarak öne çıkıyor.

Mazda

Mazda, 1920 yılında Japonya’nın Fuchü şehrinde kurulan günümüzde çok uluslu bir otomotiv şirketi olan bir kuruluştur. Halka açık olarak faaliyetlerini sürdüren firma dünyanın en büyük 15. otomobil üreticisi olmayı başarmıştı. Yılda 1.5 milyonun üzerinde üretim yapabilen firma bu üretiminin bir milyon tanesini Japonya’da bulunan fabrikalarında yaparken, diğer üretimini dünyanın farklı montaj noktalarında yapmaktadır.

Firmanın adı olan Mazda, Batı Asya’da kabul edilen zekilik, bilgelik ve umun tanrısından esinlenerek belirlenmişti. Firmanın kurucusu olan Jujiro Matsuda tarafından belirlendiği bilinmektedir. Firmanın ilk kuruluş adı Toyo Cork Kogya’dır. Daha sonra otomobil üretime başladıktan sonra firma adını Mazda olarak değiştirmiştir.

Firma 1980’li yıllarda Ford ile bir ortaklık anlaşması imzalamıştır. Bu anlaşma şirketin büyümesini ve üretim kapasitesini arttırmasına yardımcı olmuştur. Firmanın logosu 1997 yılından bu taraya tüm üretilen araçlarda aynı şekilde kullanılmaktadır.

Mitsubishi

Mitsubishi 1970 yılından bu tarafa üretim yapan bir Japon otomobil markasıdır. Ülkenin en büyük şirketlerinden birisi olan firmanın adı “Mitsu=üç, Bishi=Elmas” anlamına gelmektedir. Üç elmas olarak bilinen şirketin anlamı Samuray Erdemi anlamına gelen bir şekilden esinlenerek belirlenmiştir. Şirket üretim miktarı ile Japonya’nın en büyük altıncı, dünyanın en büyük 19. otomobil üreticisi olmayı başarmıştır.

Mitsubishi Heavy Industries’in yan kuruluşu olarak 1970 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Çok uluslu bir şekilde haline gelen firmanın %34,3’yü Honda, %10’u Mitsubishi Heavy Industries’de, %9,25’i Mitsubishi’de ve diğer kısmı da farklı yatırım ortaklıklarında bulunmaktadır. Bir milyonun üzerinde üretim adetine sahip olan firmanın merkezi Minato, Tokyo’da bulunmaktadır.

Firmanın dünya genelinde Renault-Nissan ve Mitsubishi arasında ki Alliance üyeliğine sahiptir. Bu kurulan düzen 2016 yılından bu tarafa dünyanın en önemli otomotiv ortaklıklarından birisi olmasını sağlıyor.

Nissan

Nissan Jidosha Kabushiki Gaisha ya da hepimizin bildiği adıyla Nissan, dünya çapında otomobil üretimi yapan bir firmadır. 1933 yılında kurulan şirket global anlamda faaliyetlerini her zaman arttıran ve kalitesiyle en iyiler arasında yer almayı başaran Nissan, yaptığı ortaklık anlaşmaları ve ittifaklar ile öne çıkmayı başardı.

Nissan 2020 yılında 4.7 milyon üretim çıktısına sahip olmayı başararak en çok araç üreten firmalar içerisinde ilk 10 içerisinde yer alıyor. Firmanın merkezi Nishi-ku, Yokohama’da bulunuyor. Dünya çapında lüks araç, ticari araç ve forklift üretimi yapan firma dünya genelinde altıncı en büyük otomobil üreticisi olma özelliğine sahiptir.

Firma girdiği Kuzey Amerika pazarında 2014 yılında en büyük otomobil üreticisi olmayı başarmıştır. Nissan tarihi boyunca Ford, Volkswagen, Alfa Romeo, GM, LDV ve Renault firmalarıyla ortaklık yapmıştır. Bu ittifaklar arasında son dönemde ki Renault, Nissan ve Mitsubishi ortaklığı en dikkat çeken olmayı başarmıştır. Firma 2017 yılında 5.8 milyon adet ile üretim rekoru kırmıştır.

Subaru

Subaru, 1953 yılında faaliyete başlayan bir Japon otomobil firmasıdır. Firma büyük bir şirket olan Fuji Heavy Industries tarafından kurulan bir firmadır. Subaru’nın kurucusu olan Fuji Heavy günümüzde Toyota ile kardeş firma olarak bilinmektedir. Firma 2017 yılında üretim sayısıyla dünyanın en büyük 21. Otomobil firması olmayı başarmıştır.

Subaru otomobil firmasının kurucuları Kenji Kita ile Chikuhei Nakajima’dır. Dünya çapında üretim yapan firma 2021 yılında 750 bin üretim sayısına sahip olduğunu aktarmıştır. Firmanın logosu Ülker Takım Yıldız’ndan gelmektedir.  Bu takım yıldızında yer alan “Yedi Kızkadeş” isimli bir takımdan şirketin adı gelmektedir.

Firma daha çok ürettiği küçük otomobiller, kalitesinin yüksek olması ve önemli rakipleriyle motor olarak yarışabilmesi ile ön plana çıkmıştır. Özellikle uygun fiyat ile sunulan spor otomobiller firmanın birçok tüketici tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

Honda

Honda, 1948 yılında Soichiro Honda tarafından kurulan bir Japon otomobil firmasıdır. Firma ilk olarak motosiklet üretimi yapmış ve ardından üretim hattına otomobili de eklemiştir. Şirketin merkezi Tokyo’da yer almaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde üretim yapan ve satış ağına sahip olan firma dünyanın en çok araç üreten firmaları arasında yer almaktadır.

Honda günümüzde birçok farklı yatırımcının ortak olduğu global bir firmadır. Büyük kısmı Honda sahiplerinde olan şirketin çatısı altında 200 binden fazla çalışan bulunmaktadır. Her türlü motor üretimi yapan firma yaptığı ortaklık anlaşmaları ve sponsorluklarla motor üretimini ve tedarikini de sağlamaktadır. Formula 1’de birçok özel markaya motor imkanı sağlayan firma ülkemizde ve dünyanın birçok farklı noktasında satış ağına sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

“The Power of Dreams” sloganıyla satış yapan firma dünyanın en çok satış yapan beşinci en büyük firması olmayı başarmasıyla dikkat çekiyor. Civic, S2000 ve CR-V modelleri en çok satan seçenekler olarak öne çıkıyor.

Suzuki

Suzuki, 1909 yılında kurulan ve üretime başlayan bir firmadır. Japonya’nın en eski üreticileri arasında yer alan firma günümüzde birçok otomobil modeli, ticari araç üretimini de yapmaktadır. 1909yılında Michio Suzuki tarafından kurulan şirket, ilk olarak dokuma tezgahları üretmeye başlamış ve ardından 1955 yılında ilk otomobilini üretmeye başlamıştır.

Suzuki 2020 yılında yayınladığı açıklamada 3 milyona yakın üretim yaptığını aktarmıştır. Firmanın günümüzde ortakları arasında birçok yatırım şirketi bulunmaktadır. 70 bine yakın insanın çalıştığı firma dünyanın farklı ülkelerinde üretim yapabilme kabiliyetine sahip olması ile bilinmektedir.

35 ülkede üretim tesisi bulunan şirket, 192 ülkeye satış yapmaktadır. Dünyanın en büyük onuncu otomobil satış kapasitesine sahip olan firma, Japonya’da ki üçüncü büyük üretici olmayı da başarmıştır. Firma otomobil üretiminin yanında ATV, motosiklet, ticari araçlar üretimi de yapmaktadır.

Toyota

Toyota, dünyanın en büyük otomobil üreticisi olmayı birçok kez başarmış bir Japon otomobil üreticisidir. Otomobil üretiminin yanında robotik çalışmalar, biyoteknolojik hizmetler ve finansal hizmetler bulunmaktadır. Şirketin merkezi Aichi şehrinde bulunmaktadır. Burada bulunan Toyota City, şirketin üretiminin merkezini oluşturmaktadır.

Toyota 28 Ağustos 1937 yılında faaliyete başlayan bir firmadır. Kiichiro Toyoda tarafından kurulan şirket günümüzde yılda 10 milyon adetin üzerinde otomobil üretimi yapmayı başarmaktadır. Firma günümüzde birçok firma ile ortaklık ve hisse anlaşması yapmaktadır. Denso, Subaru, Toyota Endüstri, Suzuki ve Mazda şirketleriyle hisse değişimi anlaşması yapmıştır. Birçok firmaya direk sermaye ile ortaklık anlaşması da yapılmıştır.

Dünyanın en çok araç üreten otomobil üreticileri arasında sürekli olarak Volkswagen ile yarışmaktadır. Bu konuda en önde kalmayı birçok kez başarmış bir firmadır. 2012 yılında tarihinde ki 200 milyonuncu aracın üretimini yapmıştır. Toyota Motor Şirketi altında beş farklı marka Hino, Lexus, Daihatsu ve Ranz üretim yapmaktadır. Firmanın ülkemizde de bir üretim tesisi bulunmaktadır.

Lexus

Lexus, 1989 yılında Japon yasaları sebebiyle, Toyota’nın ABD pazarında yer almaya devam etmesi için kurulmuş bir lüks otomobil üreticisidir. Eiji Toyoda tarafından kurulan şirket özellikle lüks sınıfta üretmeyi başardığı araçlar ile öne çıkmayı başarmıştır. Firma günümüzde Kuzey Amerika başta olmak üzere Avrupa Asya, Orta Doğu, Afrika ve Latin Amerika pazarlarında hareket etmektedir.

1989 yılında üretime başlayan Japon markası ilk olarak 2005 yılında Japonya’da üretilmeye başlanmıştır. Firma ilk üretime başladığı andan itibaren yüksek kalitede üretim yapması, müşteri potansiyelinde kaliteli olmasını sağlaması ile ABD’nin en dayanıklı ve en sağlam üretim firması olmayı başarmıştır.

Bir Japon firması olmasına rağmen ülkenin operasyonel merkezleri ABD ve Belçika’da bulunmaktadır. Firma yılda ortalama 300 bir satış yapmayı başararak bu konuda lüks sınıfın en iyileri arasında yer almaya devam ediyor.

Acura

Acura otomobil üreticisi Honda tarafından Kuzey Amerika’da satış yapabilmek için kurulmuş bir performans ve lüks araç firmasıdır. 1986 yılında faaliyetlerine başlayan firmanın kurucusu olarak Soichiro Honda görünmektedir. Firmanın ilk merkezi Amerika’da Kaliforniya’da bulunurken, Japonya’da ki merkezi Tokyo, Minato’da yer almaktadır.

Firmanın hizmet alanları arasında ABD, Kanada, Meksika, Panama ve Çin yer almaktadır. Firmanın adı kesin ve hassasiyet seviyesi yüksek anlamına gelen Latince “acu” kelimesinden türetilerek ortaya çıkmıştır. Firma yıllık bazda ortalama 150-200 bin araç üretimi yapmayı başarmaktadır.

Daihatsu

Daihatsu, 1907 yılında üretilmeye başlanan bir otomobil firmasıdır. Firma ilk olarak içten yanmalı motorlu üretmiş, 3 tekerlekli ilk aracını 1930 yılında üretmeye başlamıştır. Şirket günümüzde ki ismini 1951 yılında almıştır. Otomobil üretiminin yanında arazi araçları, kamyonlar, kamyonetler ve daha küçük otomobiller üretmektedir.

Firma daha çok Japonya, Endonezya ve Malezya ile sınırlı olan bir üretim ağına sahip olmuştur. 2016 yılında ülkenin ve dünyanın en güçlü otomobil üreticisi Toyota firmanın tamamına sahip olmuştur. Daihatsu üretimini günümüzde bu şirket çatısı altında yapmaya devam etmektedir. Yılda 1.4 milyon adet araç üretimi yapan firmanın çatısı altında 15 bin kişi çalışmaktadır.

Toyota ilk olarak firmanın %51,2’lik kısmını 1998 yılında satın almış, 2016 yılında tamamını alarak çatısı altına almıştır. Yeniden yapılanma sürecine giren firma günümüzde daha çok ticari araçların üretimine odaklanmıştır. Avrupa, Asya ve Amerika pazarında önemli satış rakamlarına ulaşarak faaliyetlerin devam etmektedir.

Infiniti

Infiniti, 1989 yılında bir Japon otomobil üreticisi olan Nissan tarafından lük araç üreticisi olarak kurulmuş bir firmadır. Kuzey Amerika piyasasında var olmak için kurulan şirket günümüzde ana pazarları arasına Çin ve Orta Doğu’yu da eklemeyi başarmıştır. 2020 yılında toplamda 25 pazarda satış ağına sahip olmayı başarmıştır.

Nissan, Infiniti firmasını 1985 yılında imzalanan Plaza Anlaşması nedeniyle premium sınıfında araç üretebilmek ve ABD pazarına satabilmek için kurmuştur. Aynı şekilde birçok Japon firması da aynı yöntemi tercih etmiş ve ABD pazarında satış yapmayı devam etmeyi başarmıştır.

Infiniti markası 2017 yılında dünya genelinde 200 bine yakın araç satış rakamını geçerek önemli bir başarının altına imza atmayı başarmıştır. Firma önemli sponsorluk anlaşmaları ile öne çıkmayı başarmıştır. Formula 1, Ralli yarışları içerisinde faaliyetlerinde yer almayı başarmıştır.

Isuzu

Isuzu, 1934 yılında faaliyetlerine başlayan bir Japon otomotiv firmasıdır. Tokyo merkezli olarak üretime başlayan firmanın ana faaliyet alanları dizel motor üretimi ve ticari araç üretimi olarak belirlenmiştir. Ülkemizde Anadolu Isuzu olarak üretim yapan firma dünyanın farklı yerlerinde ki ortaklıklarıyla birçok pazarda etkili olmayı başarmıştır.

Isuzu tarafından üretilen dizel motorlar dünyanın birçok otomotiv firması tarafından tercih edilmekte ve araçlarında kullanılmaktadır. Firmanın ismini anlamı Isuzu, “Elli Çan” anlamına gelmektedir. Firma dünyanın birçok ülkesinde ortak giriş yaparak dahil olmayı başarmıştır. Kamyon, kamyonet, SUV ararlar ve farklı birçok aracın üretimine bu şekilde yapılmaktadır.

Isuzu, hem dünyanın hem de ülkenin en önemli araç üreticileri arasında yer almaktadır. Özellikle de motor üretiminde çok iyi olan yapısı sayesinde hem ülkenin hem de dünyanın en güçlü firmaları arasında yer almaya devam etmektedir.

haraketli araba