Kore Araba Markaları

06 Mar 2024
0 Yorum
Kore Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Kore araba markalarının gücünü otomobil pazarında göstermeyi başaran ülkelerden birisi olarak dikkat çekiyor. Güçlü ülkelere ait araba markalarının yanında sokabildikleri kendi markaları ile dünya pazarında önemli bir noktada yer almayı başarıyorlar. Özellikle lüks otomobil tutkunlarının en önemli tercihlerinden birisi olan markalarıyla sınıfının en iyi modellerini ortaya koymayı başarıyorlar.

Kore markaları daha çok konfor, donanım ve kalitelileri ile öne çıkmayı başarıyorlar. Bunun yanında ek bir çok özellik ile kalitenin tavan yaptığını sizlerde çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. İlgi çekici bu modeller arasından sizlerden istediğinizi alabilir ve doğru tercih ile bu dünyanın ne kadar özel olduğunu görebilirsiniz.

Firmalar standart aile ve ticari araç seçeneklerini sunmalarının yanında ayrıca lüks sınıfa hitaben özel modeller, güçlü motorlu araçlar ve özel donanım seçeneklerini de sunuyor. Tabi bundan önce markaları daha yakından tanımalı ve hangi markayı tercih edeceğinize karar vermelisiniz.

Daewoo

Daewoo 1967 yılında Dewoo Sınai adıyla kurulmuş bir şirkettir. Otomotiv alanında hizmet göstermeye 1972 yılında başlamıştır. 1999 yılına gelindiğinde firmanın iflası açıklanmış, Güney Kore hükümeti şirketin tüm borçlarını üstlenmek zorunda kalmıştır. 76 milyar dolarlık borcun kapatılmasının ardından firma yeniden düzenlenmiş ve Amerika General Motors şirketine satılmıştır.

Günümüzde faaliyetlerinde GM Daewoo adıyla devam etmektedir. Firma iflasını açıklamadan önce ülkenin en büyük ikinci şirketi olarak kabul ediliyordu. Firmanın kendi altında bağımsız olarak faaliyet gösteren 20 farklı bölümü de bulunuyordu. Şirket çatısı altında 300 binden fazla insanın aynı anda çalıştığı biliniyordu. Girdiği birçok sektör olması, şirketin giderek daha da büyümesi bu şirketin sonunu getiren etmenler arasında yer aldı.

Firmanın araba üretim bölümü 1978 yılında Saehan Motor’un satın alınmasıyla faaliyete geçirildi. 1983 yılında Daewoo Motor adı ile hızlı bir şekilde ilerlemeye başladı. Dünyanın birçok ülkesinde üretim yapabilen ve satış ağına sahip bir firma olarak günümüzde GM çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor.

Hyundai

Hyundai ülkenin en büyük otomobil üreticisi olmasının yanında ülkenin aynı zamanda en büyük şirketi olma özelliğine sahiptir. Hyundai kelimesinin Türkçe karşılığı “çağdaş, modern” anlamlarına gelmektedir. Şirket 1967 yılında faaliyetlerine başlamıştır. Üretim ağı içerisinde otomobil, kamyon, kamyonet ve otobüs bulunmaktadır. Ürettikleri tüm araçları dünya çapında satma gücüne sahiptir.

Hyundai firması büyük bir faaliyet grubudur. Otomobil üretiminin yanında elektronik, gemi, lojistik, sigortacılık ve inşaat gibi birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. Ülkenin bir diğer üreticisi olan Kia’nın %33,88’ine sahiptir. Genesis Motors’da şirketin yan kuruluşudur.

Hyundai 75 binden fazla kişiye istihdam sağlamaktadır. 193 ülkeye satış yapan firmanın en büyük üretim fabrikası yıllık 1.6 milyon kapasiteye sahip olan Ulsan fabrikasıdır. Yılda 5 milyon adete yakın araç üretimi yapan firmanın ülkemizde de bir fabrikası bulunmaktadır. Bu özelliğiyle dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında ilk 10 içerisinde bulunmaktadır.

Kia

Kia, ülkenin ilk otomobil ve bisiklet üreticisi firmasıdır. 1944 yılında, Güney Kore’nin başkenti Seul’da kurulan şirket içerisinde otomobil, otobüs ve kamyonet bulunuyor. Dünya çapında faaliyetlerini gösteren şirket 2010 yılına gelindiğinde ülkenin en büyük beşinci otomobil üreticisi olmayı başarmıştır. Şirketin %33’lik hissesi günümüzde Hyundai firmasına aittir.

Yıllık 3 milyona ait üretim çıktısına ulaşan firma net gelir, üretim miktarı ile dünyanın en büyük otomobil firmaları arasında ilk 10 içerisinde yer almaktadır. Kuzey, Orta ve Güney Amerika’da, Avrupa, Afrika gibi bölgelerinde faaliyet göstermektedir. Halka açık bir şekilde çalışmalar yapan firma birçok spor etkinliğine ve spor takımına sponsorluğu bulunmaktadır.

Kia, 1997 yılında iflas ettiğini açıklamıştır. Bir yıl sonra Hyundai ile mülkiyet değişimi konusunda anlaşma yapılarak firmanın faaliyetlerine devam etmesi sağlanmıştır. Savunma sanayisinde de üretim yapan firma günümüzde 10 farklı model ile piyasada yer almaya devam etmektedir.

SsangYong

SsanhYong, 1954 yılında faaliyetlerine başlayan bir otomobil firmasıdır. Firmanın adı korecede ikiz ejder anlamına sahiptir. Firmanın ilk faaliyetleri İngiliz markası Jeep’in parçalarının alınarak üretimine başlanması ile mümkün olmuştur. Firma iki farklı otomobil firmasının birleşmesiyle ortaya çıkmıştır. Özel araç üretimi, otobüs, kamyon ve cip üretimi yapma konusunda gelişim kaydetti.

SsyangYong özellikle 1990’lı yılların başında yaptığı özel anlaşmalar ile gelişimini hızlandırdı. Birçok alım da yapan firma ekonomik olarak güçlenirken aynı zamanda üretim çeşitliliğini de ortaya koyma konusunda önemli adımlar atmasıyla öne çıktı. Firma günümüzde üretimlerini daha çok SUV araçlar üzerine yapmaktadır.

Genesis

Genesis, ülkenin otomobil firmaları arasında en yenileri arasında yer alıyor. Ülkenin en büyük şirketi olan Hyundai tarafından 2007 yılında lüks sedan sınıfına hitap etmesi için kurulmuştur. Firma 2015 yılında bağımsız bir yapıya kavuşarak üretimine devam etmiştir. Şirketin genel merkezi Güney Kore’nın başkanti Seul’da yer almaktadır.

Firma araçlarını Güney Kore, Almanya ve ABD2de üretmektedir. Lüks araç üretimi dışında hiçbir faaliyet göstermeyen firma en yenilikçi araç firmaları arasında yer almaktadır. Hızlı bir şekilde büyüyen firma kısa sürede 100 bin aracı geçmeyi başarmıştır. Bunda iyi bir pazarlama yapısının ve Hyundai’nin güçlü satış ağının önemli bir etkisi olmuştur.

haraketli araba