En Çok Tercih Edilen Off-Road Arazi & Dağ Arabaları

07 Mar 2024
0 Yorum
En Çok Tercih Edilen Off-Road Arazi & Dağ Arabaları
İÇİNDEKİLER

Off-road ülkemizde giderek daha çok popüler olmaya başlayan aktiviteler arasında yer alıyor. Tabi bu arazi araçları isteyen bir aktivite olmasından dolayı genelde dört çeker araçlar tercih ediliyor. Kamp sevenlerin, arazide gezmek isteyenlerin tercih edenler için en doğru araç tercihi SUV ve özel arazi taşıtları olarak görülüyor.

Dağ arabaları olarak da bilinen bu araçlar dik yamaçlarda, eğimli arazilerde, çamurlu yollarda rahat hareket araçlar tercih ediliyor. Yüksek olması ile dikkat çeken bu araçlar aynı zamanda dört çeker olmalarından dolayı zorlu alanlarda dengelerini kaybetmiyor ve rahatça patiye düşmeden ilerlemeyi sağlıyor.

Off-road için özel olarak belirlenen rotalar ülkemizde giderek genişliyor. Bununla birlikte özel kamp alanları oluşturularak doğa severlerin birkaç gün olsun rahatça bu alanlarda özel araçlarıyla gezmelerine ve aynı zamanda sorunsuz bir şekilde hareket etmelerine olanak sağlanıyor. 4×4 olan bu araçların arkasında ve önünde de çekiciler bulunuyor.

Off-road olarak bilinen bu araçların Türkçe karşılığı yol dışı yani normal modern yolların olmadığı alanlarda hareket edebilen araçları tanımlıyor. Bu alında çok geniş bir yelpaze anlamına geliyor. Ağaçların arasında, nehirlerde, çamurlu alanlarda belirli sınırları çok fazla zorlamadan ilerleme şansı sunuluyor. Sizlerde bu araçlardan tercih etmek istiyorsanız çok farklı markaların sunmuş olduğu modelleri tercih edebilirsiniz.

Arazi – Dağ Arabaları Nedir? Ne İşe Yarar?

Arazi – dağ arabaları olarak sınıflandırılan bu özel taşıtlar asfaltta giden araçlar olduğu gibi bunun yanında taşlı alanlarda, engebeli arazilerde ve orman içlerinde sürücüye hareket etme şansı sunmaktadır.

İlk arazi taşıtı olarak görülen araçlar 1940’lı yıllarda üretime başlamıştır. İkinci dünya savaşında üretilen bu araçlar çok zorlu yollarda gitmeyi, beklenmedik alanlara daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmayı sağlamaları ile dikkat çekiyor.

Günümüzde her ne kadar bu arazi araçları şehir içlerine kullanıma özel olarak üretilmekte olsa da 4*2 olarak üretilmelerinden dolayı zorlu yollarda hareket edemiyor. Ancak 4*4 özelliği olan araçlar dağ, arazi ve sulak alanlarda ilerleyebiliyor.

Arazi Arabalarında Bulunan Özellikler Nelerdir?

Arazide kullanıma özel olarak üretilen bu araçlar hem görüntü hem de birçok özellik açısından standart araçlardan farklı bir tarza sahiptir.

  • 4×4 Çekiş Sistemi
  • Çift Diferansiyel
  • Yerden ciddi anlamda yüksek olması
  • Aracın tavanında bulunan farlar,
  • Demir tampon ve şnorkel sistemi,
  • Güçlü fren sistemleri,
  • Kalın dişlere sahip lastikler,

Tüm bu detaylar araçların hem daha sağlam olmasının yanında hem de yollarda ve arazi de daha rahat etmesi için hazır hale getirilmesini sağlıyor. Tabi bu temel özelliklerinin yanında artık arazi araç sahipleri daha fazla teknolojik özellikleri de araçlarına ekleterek araçları daha kullanışlı hale de getirmeyi tercih ediyorlar.

Arazi – Dağ Arabaları Nerede Kullanılır?

Arazi ve dağ arabaları genellikle sorunlu yollarda kullanım için tercih edilir. Dağ yolları, yayla çıkışları, özel parkurlar, çamurlu araziler gibi çok farklı noktalarda kullanıma uygun olarak tasarlanıyor. Doğa da gezmek isteyenler için bu araçlar adeta en önemli tercih olarak kabul ediliyor.

Araçlarda bulunan özellikler sayesinde zor kesişim noktalarında aracın yola tutunmasını sağlamaları, devrilmeye karşı özel donanımlara sahip olmaları, çok ilginç alanların rahatça atlamasını sağlamalarına sahip detaylara sahiptir. Yüksek olmaları sulu alanlardan geçmelerini kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda çamurlu noktalardan yüksek olması sebebiyle saplanmadan geçmelerine olanak sağlamaktadır. Kısaca bu araçların geniş bir kullanım alanı vardır.

Off-Road, Arazi & Dağ Araba Modelleri

Doğal alanda hareket etmek için arazi, SUV, pickup, off-road araçlarını tercih edebilirsiniz. Bunun için dünya üzerinde üretim yapan özel firmalar olduğu gibi aynı zamanda bilinen markaların arazi araçları da mevcuttur.

Tabi model tercihi yaparken önceliğinizi doğru şekilde belirlemeniz gerekiyor. Daha sert arazilerde mi gezmek istiyorsunuz yoksa daha düz ancak doğa içinde ki alanlarda mı aracınızı kullanmak istiyorsunuz karar vermelisiniz. Bunu belirledikten sonra hızlı bir şekilde hareket etmeden özelliklerine bakmalı ve tercihinizi bunun ardından yapabilirsiniz.

Klasik arazi araçlarını tercih edebileceğinizi gibi güçlü motorlara sahip araçları veya modern tasarıma sahip araçları da rahatça tercih etmeniz mümkün olacaktır.

Wolkswagen Amarok

Wolkswagen Amarok, Alman firması tarafından 2010 yılında üretilmeye başlayan bir modeldir. Bu araç arkadan itişli veya 4Motion olarak üretiliyor. Turbo benzinli ve turbo dizel olarak üretilen bu araç pick-up, aile aracı olarak da üretiliyor. Amarok’un 2 kapı ve dört kapılı modelleri olduğu gibi ayrıca manuel ve otomatik vitesleri de bulunur.

Toyota HILUX

Toyota HILUX, 1968 yılında üretilmeye başlanan bir Pickup olarak kullanılıyor. Kompakt bir tarzda üretilen bu araç 2015 yılından itibaren sekizinci versiyonu ile üretilerek firma tarafından sunuluyor. Güçlü motoru, dört çarpı dört çeker olması, arkasında kasası olması gibi birçok detay modeli daha çekici ve güçlü bir hale getiriyor.

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara modeli ilk olarak 1988 yılında üretilemeye başlandı. SUV ve SW olarak üretilen bu araç yerden yüksek olması, güçlü motoru, önden motorlu ve önden çekişli olmasıyla dikkat çekiyor. Aracın 2022 modeli yenilenen tarzı ve modelleri ile birlikte satışa sunuluyor. Arazide kullanıma ve aynı zamanda şehir içi kullanıma uygun bir model olarak tercih ediliyor.

Suzuki Jimny

Suzuki Jimny 1998 yılında üretilmeyen başlanan mini SUV tarzına sahip bir modeldir. 1.5 litrelik dizel motora sahip olan araç daha çok düz arazilerde hareket etmesi sebebiyle tercih ediliyor. Düşük yakıt tüketimi ile dikkat çeken bu araç tek kapılı olup son versiyonu araziye uygun olarak üretilmiştir.

Chevrolet Colorado

Chevrolet Colorado 2003 yılında üretilmeye başlanan bir modeldir. Orta  boy kamyonet olarak üretilen bu araç iki ve dört kapılı olarak üretiliyor. Güçlü motora ve sağlam bir şasi sistemine sahip olan bu model piyasanın en güçlü araçları arasında SUV model olarak satılıyor.

Dacia Duster

Dacia Duster 2010 yılında üretilmeyen başlanan bir SUV model araçtır. Günümüzde üçüncü nesli yollarda olan araç otomatik ve manuel vites seçeneği ile sunuluyor. Off road kullanımına uygun olarak dört çeker özelliği bulunan model aynı zamanda iki çeker olarak da sunuluyor. Dört çeker modelleri dizel olan araç maksimum 110 beygir güç ile sunuluyor.

Dodge RAM 1500

Dodge Ram 1500 modeli pickup olarak üretilen bir modeldir. 1980 yılında üretilen model birçok sefer güncelleme ve jenerasyon değişimi yaşamıştır. 2018yılından itibaren dördüncü versiyonu üretilen bu araç güçlü tasarımının yanında 395 beygir güce sahip olan 5.7 litrelik V8 motoru ile dikkat çekiyor. Bunun yanında yenilenen modelleri daha güçlü ve kaliteli sürüş keyfi almanıza imkan sağlıyor.

Ford Ranger

Ford Ranger dünyanın birçok ülkesinde satılan en çok tercih edilen arazi araçlarından bir tanesidir. Orta boy ve kompakt bir kamyonet olan bu araç ilk olarak 1983 yılında üretilmiştir. T6 platformuna sahip olan modeli firma tarafından 2011 yılından itibaren üretilmektedir, bu versiyonun ikinci nesli 2022 yılında piyasaya sunulmuştur.

GMC Sierra HD

GMC Sierra HD firma tarafından 1998 yılından itibaren tek kapılı veya dört kapılı bir pickup olarak piyasaya sunulmuştur. Benzinli ve dizel motor seçenekleri bulunan aracın 6 litrelik benzinli motoru 357 beygir güç ile sunuluyor. Satış rakamları açısından ABD’nin en çok satan araçlar listesinde yer almaktadır.

Isuzu D-Max

Isuzu D-Max modeli Japon üretici tarafından orta sınıf SUV olarak üretilmeye başlanmıştır. 2002 yılında ilk defa üretilen araç iki ve dört kapılı seçenekler ile sunuluyor. 2019 yılında üçüncü versiyonu yollarda olan araç özel tasarımı, sağlam şasi yapısı ve güç arazi yollarına karşı uyumlu olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler modeli ilk olarak 1986 yılında üretilmiştir. İkinci dünya savaşında kullanılan modellerden esinlenerek üretilen bu araç SUV olup, önden motorlu, arkadaş itişli olmasının yanında dört çekerli olmasıyla dikkat çekiyor. Araç her versiyonunda biraz daha uzatılmış ve güçlü yapısına, özel tasarımı da eklenerek sektörün en çok tercih edilenlerinden birisi olmuştur.

Lada Niva Legend

Lada Niva Legend ilk olarak 1977 yılında SSCB’de üretilmeye başlanan bir off-road aracıdır. Tek kapılı olan bu model birçok ülkede farklı isimler ile satılmıştır. Fiyatının uygun olması sebebiyle kısa sürede birçok ülkede önemli satış rakamlarına ulaşmıştır. Tam bir arazi aracı olan Niva kalitesi ile rakiplerinin bir adım önünde yer almayı başarmıştır.

Mercedes-Benz X Serisi

Mercedes-Benz X serisi Daimler AG çatısı altında Mercedes logosu ile üretilen lüks sınıf bir kamyonet olma özelliğine sahiptir. 2017 yılında üretilmeye başlanan bu araç özel tasarımı, kalitesi, teknolojileri ile bir anda dikkat çekmeyi başarmıştır. Dizel ve benzinli versiyonları bulunan model 7 ileri otomatik vites ile sunuluyor.

Nissan Navara

Nissan Navara modeli 1997 yılından bu yana üretiliyor. V12 ve V8 motor seçenekleri bulunan bu model iki kapılı ve dört kapılı versiyonları ile dünya üzerinde birçok noktada satılıyor. 2014 yılında üçüncü nesli yollarda olan araç 2020 yılında makyajlanarak ve daha da güçlenerek yollarda ki yerini almıştır.

Mitsubishi L200

Mitsubishi L200 kamyonet olarak 1978 yılında üretilmeye başlanan bir modeldir. Günümüzde üretilen versiyonu modelin dördüncü versiyonudur. Özel bir budy kite sahip olan araç çok farklı dizel ve benzinli motor seçenekleri ile sunuluyor. Eski versiyonları manuel vites olan araç günümüzde ki versiyonu otomatik vites seçeneği ile birlikte sunuluyor.

Ssangyong Musso

Ssangyong Musso firmanın Kore’de 1993 yılında üretmeye başladığı ve 2005 yılına kadar üretimine devam ettiği SUV bir modeldir. Mercedes motoruna sahip olan model özellikle Asya bölgesinde büyük ilgi görmüştür. Firma daha sonra bu modelini 2018 yılında yenilerek daha güçlü, kaliteli olarak tekrar piyasaya sunarak SUV araçlar arasında ki yerini almasını sağlamıştır.

haraketli araba