Alman Araba Markaları

07 Mar 2024
0 Yorum
Alman Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Almanya dünyanın en çok araba üreten firmalarından birisi olan Volkswagen’e sahip olmanın yanında birçok farklı otomobil markasına da sahiptir. Ürettiği araçlar ile her zaman en önde olmayı başaran firmalara sahip olan ülkede üretilen birçok araç ülkemizde en çok tercih edilenler arasında her zaman önlerde yer alıyor.

Tabi bunda kaliteli bir şekilde üretimin yapılması, güzel tasarımları, araçların uzun ömürlü olması ve rahatça tamirat yapılabilmesi de buna sebep olan detaylar arasında yer alıyor. Her daim önlerde yer almayı başaran Alman araba markaları arasında Audi, BMW, Mercedes, Porsche, Opel, Volkswagen gibi çok farklı markalar var. Bu markalardan bir çocuğu en çok araç satanlar arasında her zaman ilk sıralarda yer almayı başarıyor.

Sizde kaliteden, teknolojiden ve güvenlikten şaşmamak istiyorsanız Alman araçlarını rahatça tercih edebilirsiniz. Herkesin bildiği markalar olduğu gibi çok az kişi tarafından bilinen Alman markaları da bu listede yer alıyor.

Audi

Audi, geçmişi 1910’lu yıllara kadar dayanan bir otomobil markasıdır. “Vorsprund durch Technik” yani teknolojiyle bir adım daha ileriye sloganını benzeyen firma dört halkalı logosuyla dikkat çekiyor. Günümüzde firmanın tamamını Volkswagen grubun kontrolünde yer almaktadır. Şirketin kuruluş noktası Ingolstadt, Bavyera olarak bilinmektedir.

Audi yılda 2 milyona yakın araç üretimi ile dünya sıralamasında üstlerde yer almayı başarıyor. 10 farklı ülkede tesisi bulunan firma dünyanın birçok ülkesine satış yapmaya devam etmektedir. 100 binin üzerinde çalışanı bulunan Audi günümüzde en ilgi çeken otomobil markaları arasında yer alıyor.

Audi, Auto Union Ag, Horch, DKW ve Wanderer ile birleşti. Bu dört üreticinin birleşmesi ile Audi ortaya çıkmış oldu. Ayrıca bunları temsil etmek için şirketin dört halkası da belirlenmiş oldu. SUV, Sedan, Spor Araba gibi üretimler yapan firmanın otomobil yarışlarında önemli başarıları bulunmaktadır.

BMW

Bayerische Motoren Werke AG yani Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.’nin kısaltması olan en ünlü Alman otomobil firmalarından bir tanesidir. 1916 yılında kurulmuş olan firma lüks araç üretiminin yanında motosiklet, motor ve bisiklet üretimi de yapmaktadır. Halka açık olarak faaliyetlerini sürdüren şirketin kurucuları Camillo Castiglioni, Frans Josef Popp ve Karl Rapp bulunuyor.

BMW’nin bünyesinde Mini ve Rolls-Royce firmaları da bulunuyor. Firma yılda 2.5 milyonun üzerinde araç üretimi yaparak bu konuda dünyanın en çok araç üreten firmaları arasında ilk 10 içerisinde yer almayı başarıyor.

Sürekli gelişime açık olan firma güncel modellerinde iDrive, Hi-Fi, ASC+T, DSC, CBC, VANOS gibi birçok teknolojiyi kullanmaya devam ediyor. Mini, HB, SUV, Sedan gibi farklı kasalara sahip birçok modele sahip olan firma müşterilerini kendilerinin daha sportif ve özgür hissetmelerine olanak sağlamasıyla dikkat çekiyor.

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, Alman üreticileri arasında çok özel bir yere sahip olan firmalardan bir tanesidir. Şirketin genel merkezi Stuttgart şehrinde bulunmaktadır. Karl Benz ve Gottilep Daimler tarafından kurulan şirket günümüzde ki adını alarak sektörün en iyi ve özel firmalarından birisi olmuştur. Otomobil üretiminin yanında otobüs, kamyon ve kamyonet üretimini de odaklanan firma bu konuda dünyanın en iyileri arasında yer almayı başarıyor.

Firma 2021 yılında kendi içerisinde ayrılarak Daimler Truck adını verdikleri firma ile ticari araç üretimini bu şekilde yapma kararı almıştır. 1926 yılında faaliyetlerine başlayan firma dünyanın en ilgi çekici araç firmaları arasındadır. Yılda 2 milyonun üzerinde araç satışı yapmayı başaran Mercedes bu konuda zirvelerde yer almaktadır.

Birçok araba yarışı turnuvasında yer alan firma bunlarda ciddi başarılar elde etmektedir. Formula 1 organizasyonunda 2017-2021 yılları arasında domine eden firma sayısız başarının altına imza ederek birçok önemli rakibini geride bırakarak farkını ortaya koymayı başarmıştır.

Opel

Opel, merkezi Almanya’nın Hessen şehrinde bulunan bir Alman otomobil üreticidir. Günümüzde Stellantis’in bir şirketi olan Opel ilk olarak 1862 yılında Adam Opel tarafından kurulmuş bir dikiş makinası şirketidir. Daha sonra otomobil üretimine başlamıştır. 1899 yılında ilk otomobili üreten firma giderek hızlı bir büyüme kat etmiştir.

Firma 1929 ile 2017 yıllarında General Motors tarafından kontrol edildi. 2017’den PSA’ya geçen firma daha sonra Stellantis’in bir yan kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmiştir. Günümüzde 1 milyonun üzerinde araç üretimi yapan firma otomobil, elektrikli araç ve ticari araç üretimi yapmaktadır. Dünyanın farklı noktalarında 10 tane üretim tesisi bulunan firma dünyanın birçok yerinde etkin bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir.

Porsche

Porsche, spor araba üretmek için Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulmuş bir firmadır. Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferry Porsche tarafından üretilen firma özel amblemi, özel tasarımları ile her zaman spor araç tercih edenlerin ilk tercihleri arasında yer almıştır. Porsche 911 firmanın en ilgi çekici modelleri arasında yer almış ve firmanın adını duyurmasında öncülük etmiştir.

Porsche yılda 300 binin üzerinde araç üretimi yapmaktadır. Volkswagen ile ortaklığı bulunan Alman üreticisi finansal hizmetler, mühendislik hizmetleri ve yatırım hizmetleri de sunmaktadır. Savaş yıllarında tank üretimi de yapan firma kaliteli spor araç üretimi konusunda zirvede yer almasıyla dikkat çekiyor. Firmanın başında Porsche ailesinden gelen Wolfhang Porsche bulunuyor.

Firmanın logosunda Württemberg Arması ve Stuttgart Arması bulunuyor. Avrupa, Asya, Amerika gibi birçok pazarda bulunan şirket kalitesini arttırıyor ve bu kaliteyle birlikte spor ve lüks otomobil sınıfında en önlerde yer almaya devam ediyor.

Smart

Smart, 1994 yılında İsviçre saat üreticisi Swatch ile Alman üreticisi Mercedes-Benz tarafından kurulan bir otomobil firmasıdır. Daimler AG bünyesinde faaliyetlerine devam eden firma küçük araç sınıfının öncüleri arasında yer alıyor. Mercedes ile Geely’nin yüzde 50 ortak olarak üretimine devam ettiği firmanın günümüzde merkezi Çin’in Ningbo şehrinde bulunsa da bir Alman üreticisi olarak kabul edilmektedir.

Smart firması günümüzde sadece elektrikli araç üretimi konusuna odaklanmış ve mini sınıf otomobil üretimine odaklanmış bir firma olarak dikkat çekmektedir. Süpermini sınıfının öncüleri arasında yer alan firma aldığı karar ile gelişime odaklanmış ve geleceğin araçları olarak görülen elektrikli araç üretimine odaklanmış bir firmadır.

Volkswagen

Volkswagen, 1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından kurulmuş bir otomobil firmasıdır. Şirketin kuruluş amacı halka uygun ve sağlam araç sağlamasını sağlamaktadır. Şirket slogan olarak “Halkın Arabası” kullanıyor. Şirketin merkezi Wolfsburg şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük araç üreticisi olmayı başaran şirket yılda 10 milyon adet aracın üzerinde çıkmayı başarmaktadır.

Dünyanın en güçlü otomotiv firmalarından birisi olmayı başaran Volkswagen, birçok ülkede üretim yapmakta ve yapmadığı ülkelerde dahi en çok satan araç firması olmayı başarmaktadır. 2014 yılında ilk defa 10 milyon rakamını geçmeyi başaran şirket, Japon üretici Toyota’yı geçerek dünyanın en çok otomobil satan firması olmuştur.

Volkswagen çatısı altında çok sayıda otomobil firması vardır. Audi, Porsche, Skoda, Bentley, Seat, Lamborghini ve Bugatti bu firmalardan bazılarıdır. Dünya genelinde 120’ye yakın fabrikası bulunan Alman üreticisi bir endüstri şirketi olarak dikkatleri her zaman üzerine çekmeyi başarmaktadır.

Seat

Seat, 1950 yılında İspanya hükümetinin desteği ile kurulmuş bir otomobil firmasıdır. Ancak daha sonra firmanın tüm hakları Volkswagen tarafından satın alınarak firmanın bir Alman üreticisi olmasını sağlamıştır. Ancak yine de şirketin merkezi İspanya’nın Martorell şehrinde bulunmaktadır. Günümüzde Volkswagen grubunun yan kuruluşu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

İspanyol Binek Otomobilleri şirketinin kısaltması olarak Seat adı şirkete verilmiştir. 1986 yılına kadar bağımsız olarak faaliyetlerine devam ettirdikten sonra satışı yapılmıştır. 15 binin üzerinde çalışan sayısına sahip olan Seat şirketi yılda 500 bin adete yakın araç üretimi yapmaktadır. Daha çok Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Orta Doğu ülkelerinde daha çok etkin bir şekilde faaliyetleri göstermektedir.

Skoda

Skoda, 1895 yılında bir Çek firması olarak faaliyetlerine başlamış, 1991 yılında Volkswagen Grubunun kontrolüne geçmiş bir otomobil üreticisidir. 100 yıllık bir geçmişe sahip olan şirket ismini Çekçe “Hasar” anlamına gelen Skoda kelimesinden almıştır. Şirketin en büyük üretim fabrikası Mlada Boleslav şehrinde bulunmaktadır. Şehrin en büyük alanına sahip olarak üretim yapmaktadır.

Skoda’nın üretmiş olduğu araçlar günümüzde Volkswagen grubunda desteği ile 100’ün üzerinde ülkede yapılmaktadır. Firma yılda 1 milyonun üzerinde araç üretimi yaparak şirketler grubunun en önemli satış firmalarından birisi olmayı başarmaktadır.

Skoda şirketinin kurucuları olarak Vaclav Laurin ve Vaclav Klement gösterilmektedir. Günümüzde içten yanmalı otomobiller ve elektrikli araç üretimine odaklanmaktadır. Birçok önemli araba yarışında mücadele etmiş ve bu yarışlarda önemli başarılar elde ederek firmanın isminin duyurulması sağlanmıştır.

Cupra

Cupra, 1985 yılında Seat çatısı altında motor sporlarında yarışmak için kurulmuş bir yan kuruluştur. 2018 yılına kadar bu şekilde firma tarafından araçların modifiye edilerek yarıştıran Cupra markası, 2018 yılında alınan karar ile bağımsız yüksek performanslı araç üreten bir marka olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Şirketin merkezi İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Abrera şehridir. Firma özellikle WRC’de önemli isimlerle önemli başarılar elde etmiştir. Seat tarafından üretilen birçok model buradan ele alınmış ve yarışa uygun hale getirilerek Cupra adıyla faaliyetlerine başlamıştır. Dünyanın en yeni otomobil markalarından birisi olmakla birlikte üretimde ki kalitesi, yüksek motor performansı ve sportif modern araçlar üretmesiyle dikkat çekmeyi başarmıştır.

SEAT’ın Volkswagen Grubu çatısı altında olması sebebiyle Cupra’da bir Alman otomobil firması olarak kabul edilmektedir. Firmanın gelişiminde bu durumun da etkili olduğunu söylemek doğru olacaktır.

haraketli araba