En Çok Tercih Edilen 27 Bayan Arabaları

07 Mar 2024
0 Yorum
En Çok Tercih Edilen 27 Bayan Arabaları
İÇİNDEKİLER

Kadınlar giderek daha çok trafikte yer almaya başlıyor. Genelde erkeklere göre daha sağlam, kurallara uygun bir şekilde araç kullanan kadınlar araba almak istediklerinde biraz daha dikkatli ve özenli hareket ediyorlar. Genellikle tercihleri otomatik vites, rahatça park edilebilen, estetik açıdan güzel görünen araçlar tercih ediliyor. Bu yazımızda size kadınların en çok tercih ettikleri 27 farklı bayan arabaları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

Bayan Araba Modelleri

Türkiye pazarında en çok tercih edilen 27 adet kadın araba modelleri şöyle:

Volkswagen Polo

Alman üretici Volkswagen tarafından üretilen Polo modeli, 1975 yılından bu yana trafikte yer alıyor. Küçük boyutlara sahip bir hatchback olan bu araç kadınların en ilgi çekici model tercihleri arasında ön sıralarda yer alıyor. Az yakması, otomatik vites olması ve trafikte rahatça hareket etme kabiliyetinin olması sebebiyle tercih ediliyor.

Toyota Yaris

Japon üretici Toyota’nın en küçük modellerinden birisi olan Yaris, ülkemizde kadınların en çok tercih ettikleri arabalar arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Küçük hatlara sahip olan bu araç birçok farklı donanım seçeneğiyle birlikte sunuluyor. Otomatik, hibrit motor ve rahatça trafikte kontrol edilebilmesi sebebiyle kadınlar sıklıkla bu aracı tercih ediyor.

Suzuki Swift

Suzuki otomotiv firması tarafından 1982 yılından bu tarafa üretilen Swift modeli küçük sınıf otomobil tercih etmek isteyenler için öncelikli seçenek olarak öne çıkıyor.

Küçük bir motora, sadece 3 metre 80 cm uzunluğa sahip bu araç kadınların sıklıkla tercih ettikleri bir model oluyor. Hatchback olması, güvenlik önlemlerinin yeterli olması ve şehir içerisinde istenilen her noktada rahatça hareket edilebilmesi bunun tercih edilmesini sağlıyor.

Skoda Fabia

Skoda tarafından hatchback olarak tanımlanan bir model olarak ürettiği Fabia, ilgi çekici tasarımıyla 2000 yılından bu tarafa yollarda bulunuyor. Yenilenen tasarımıyla en iyi küçük otomobil seçilen araç ülkemizde kadınlar için en iyi alternatifler arasında yer alıyor. %80’in üzerinde yolcu ve çocuk güvenliği sağlaması da insanların öncelikli tercihleri arasında yer almasını sağlıyor.

Seat İbiza

Seat İbiza dünya üzerinde en çok satılan hatchback modelleri arasında yer alıyor. 1984 yılında üretilmeye başlanan araç 30. yılında 5 milyon adet üretim rakamına ulaşmayı başardı. Süper mini olarak sınıflandırılan bu araç kadınların tasarımını en çok beğendiği, farklı renk seçenekleri sunması ile tercih edilen modeller arasında yer alıyor. Bu modeli kullanan kadın sayısı dünya genelinde olduğu kadar ülkemizde de çok fazladır.

Seat Arona

Seat tarafından 2017 yılında satışa sunulan Seat Arona, B segment sınıfının en dikkat çekici araçları arasında yer alıyor. B segment SUV olarak sınıflandırılan bu araç farklı tasarımıyla dikkat çekiyor.

Özellikle kadınların dikkat çektiği özelliklere sahip bu model ülkemizde de ilgi çekmeye ve tercih edilmeye devam ediyor. Piyasada yeni olmasına rağmen alternatif araç arayan bayanların en çok yöneldiği modeller arasında bulunuyor.

Renault Clio

Reanult Clio farklı sınıflarda üretilen bir araç olarak uzun süredir yollarda yer alıyor. 3 kaplı, 4 kaplı ve 5 kapılı seçenekleri bulunan modelin özellikle hatchback versiyonu ülkemizde en çok tercih edilen model oluyor.

Küçük tasarımı, kolayca tamir edilebilmesi, tamiratının uygun olması ve şehir içinde, uzun yollarda kullanılabilmesi tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Renault Captur

Renault’un yenilenen yüzü sonrasında 2013 yılında ortaya çıkan CAptur modeli farklı bir Mini SUV isteyenlerin en çok tercih ettikleri araçlar arasında yer alıyor. Karakteristik bir tasarıma sahip olan araç özellikle alternatif renkler ile sunulması ile de ilgi toplamayı başarıyor.

5 kapılı bir mini SUV arayanların en çok tercih ettiği bu araç B platformu seçenekler arasında kadınların en çok ilgisini çekmeyi başaran modeller arasında yer buluyor.

Peugeot 208

Peugeot 208 modeli üretildiği ilk yıldan bu tarafa hem şehir içerisinde rahatlık sağlaması, az yakıt tüketmesi ve özel tasarımıyla ilgi topluyor.

208 ilk tasarımı ve yenilenen 2019 yüzü ile giderek farklı bir yapıya sahip olmasını da kullanarak kadınların ilgisini toplamayı başaran modeller arasında yer alıyor. Biraz sert kullanım da izin vermesi tercih sebepleri arasında bulunuyor.

Opel Corsa

Opel Corsa ülkemizde kadın arabası denildiğinde ilk akla gelen seçenekler arasında yer alıyor. Son versiyonu 2019 yılında yollara çıkan Corsa, ilk modellerinde daha estetik hatlara sahipken, son modellerinde farklı bir tasarım çizgisine sahip bir şekilde yollarda bulunuyor.

3 ve 5 kapılı hatchback seçenekleri bulunan bu araç güvenlik önlemleri, az yakıt tüketmesi ve rahat kullanım olması sebebiyle rahatça tercih edilebiliyor.

Opel Crossland

Opel tarafından üretilen 5 kapılı crossoever olan Crossland 2017 yılında ilk olarka üretilmeye başlandı. Kompakt yani küçük SUV olarak bilinen bu araç bayanların yüksek ama aynı zamanda küçük araç tercihleri için en ilgi çeken seçenekler arasında bulunuyor.

Volkswagen Taigo

Volkswagen Taigo, 2020 yılında üretilmeyen başlanan bu model kompakt bir SUV modeli olarak veriliyor. Bir SUV olmasına rağmen küçük boyutlarda olması, rahatça kullanılabilmesi ve modern hatlara sahip olması sebebiyle ülkemizde kadınlar tarafından tercih edilen SUV seçenekleri arasında ön sıralarda yer alıyor.

Nissan Micra

Nissan Micra, pazarlanmaya başlandığı ilk andan itibaren en çok kadınlar tarafından tercih edilen araçlar arasında yer almaya devam ediyor. Sevimli tasarımı, trafikte rahat hareket edebilmesi ile her 100 adet Micra’dan 67 tanesinin kadınların tercih etmesini sağlıyor.

Mitsubishi Space Star

Ülkemizde çok olmamakla birlikte 1998-2005 yılları arasında üretilen Mitsubishi Space Star en çok tercih edilen kadın araçları arasında yer alıyor. 5 kapılı bir MPV olan bu araç farklı tasarımı, güzel renkleri ile B sınıf araçlardan birisi olarak öne çıkıyor.

Mini 5 Kapı

MINI dünya genelinde en çok tercih edilen kadın araçları arasında bulunuyor. BMW tarafından üretilen İngiliz markasının yarıdan fazlasını kadınlar tercih ediyor. Güzel tasarımı, farklı renklerin aynı anda bulunması ve sportif olması tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Hyundai i10

Güney Kore firması Hyundai tarafından üretilen mini model i10 dünyada kadınların en çok ilgisini çeken modeller arasında bulunuyor. 3.6 metre uzunluğa ve 1.1 metre genişliğe sahip araç özellikle küçük olması sebebiyle tercih ediliyor. Güzel tasarımı ve kullanışlı iç yapısı ile ilgi çeken kadın araçları arasında yer alıyor.

Hyundai i20

Hyundai i20 kardeşinden biraz daha büyük olmasına rağmen yine de kalabalık trafik ortamlarında rahatça hareket edebilmesi, az yakıt tüketmesi ve modern tasarımı sebebiyle çok sık olarak kadınlar tarafından tercih ediliyor.

Kia Picanto

Kia tarafından 2004 yılında üretilmeyen başlanan Picanto modeli mini araç tercih edenlerin öncelikleri arasında yer alıyor. Hyundai Atos’un selefi olarak görücüye çıkan bu model günümüzde ki en kısa ve en dar araçlar arasında yer alıyor. Kendini küçük araçlarda kullanırken rahat hisseden kadınların ilgi çekici tercihlerinden birisi olarak görülüyor.

Kia Rio

Kia Rio firmanın ürettiği güzel modeller arasında yer alıyor. Basit bir tasarıma, küçük motora, rahatça kullanıma imkan verilmesi sebebiyle ilgi çekici kadın araçları arasında yer almasını sağlıyor. En büyük sebebiyle parkının çok basit olması ve kullanımının çok rahat olması olarak görülüyor.

Honda Jazz

Ülkemizde kadınların en çok tercih ettikleri arasında Honda Jazz en önde geliyor. Bunda firmanın ülkemizde araç üretmesinin ve düzgün pazarlamasının da büyük bir etkisi var. Günümüzde yenilenen tasarımıyla birlikte yollarda bulunuyor.

Ford Fiesta

Ford Fiesta, Amerikan markasının en ilgi çekici süper mini araçlarından birisi olarak öne çıkıyor. 3 ve 5 kapılı hatchback seçenekleri bulunan araç dünyanın birçok ülkesinde en ilgi çekici modellerden birisi olarak öne çıkıyor. Bu sayede kadınlarda bu modeli rahatça tercih ediyor ve kullanımını seviyor.

Citroen C3

Fransız firması Citroen tarafından süper mini sınıfında rekabetçi olmak için üretilen bu model kendi sınıfında ki birçok araca göre daha yerden yüksek olması tercih sebebi oluyor. Biraz yüksekte araç kullanmayı tercih eden kadınların öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Özellikle de yenilenen tasarımı küçük kasaları kapatmayı kolaylaştırması sebebiyle en ilgi çekici modern araçlar arasında kadınların öncelikli tercihi oluyor.

Fiat 500

Fiat 500 modern tasarımı ile her 100 araçtan 49 tanesini kadınlara satmasıyla dikkat çekiyor. Tam bir bayan arabası olarak görülen 500 tek kapılı olması, iç ve dış tasarımında özel inceliklerin olması sebebiyle kadınlar tarafından rahatça tercih edilmesini sağlıyor.

Fiat 500C

Fiat 500C abisinden biraz daha küçük, özel bir tasarıma sahip olan, sağlam direkleri, cam tavanı bulunan bir seçenek olarak öne çıkıyor. İçerisinde buz çözücü, cam arka tavan, üste monte edilen stop lambaları ile ilgi çekiyor.

Çok kısa bir alanda hızlı manevra imkanı da sağlayan bu model dünya genelinde kadınlar tarafından çok sık tercih edilmesine sebep oluyor.

Fiat Panda

İtalyan markası Fiat’ın klasik haline gelen Panda modeli kısa şasisi, arka bagaj kısmının düz olması, sağlam ve rahatça tamir edilebiliyor olması nedeniyle kadınların ilgisini üzerine toplamayı başarıyor. BİS olarak bilinen Fiat 126 modelinin devamı olarak lanse edilen bu araç yenilenen tasarımı, modern iç ve dış donanım seçenekleri ile dikkat çekiyor.

Günümüzde yollarda üçüncü nesil Panda tasarımı bulunuyor. Benzinli, dizel, turboşarjlı, elektrikli ve LPG’li panda modelleri bulunuyor.

Mercedes B Serisi

Alman otomotiv üreticisi Mercedes’in dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde en çok kadınlar tarafından tercih edilen modeli B serisi araçları oluyor. Konforlu olmasının yanında çevik olması, küçük hataları kapatabiliyor olması, birçok akıllı yardımcı sisteminde olması her 100 B serisi modelin 49 tanesi kadınlara satılıyor.

Küçük hataları kapabilen analiz ve bilgisayar sistemine sahip olması, kadınların trafikte kendilerini güvenilir hissetmesine de sebep olması onun tercih edilmesini kolaylaştırıyor.

Volkswagen T-Cross

Volkswagen T-Cross, B segment olarak üretilen bir mini SUV sınıfında yer alan bir araç olarak sunuluyor. Daha çok Avrupa ülkelerinde tercih edilen bu araç hem yüksek hem de rahatça kontrol edilebilir olmasından dolayı kadınların yeni tercihleri arasında yer alıyor. 1 litre motordan 1.6 litre motora kadar birçok farklı seçeneği bulunuyor. 7 ileri DSG şanzımanı en dikkat çekici noktaları arasında yer alıyor.

haraketli araba