Elektrikli Cupra Tavascan ve Born, Satışa Sunuluyor!

28 Oca 2024
0 Yorum
Elektrikli Cupra Tavascan ve Born, Satışa Sunuluyor!
İÇİNDEKİLER

2018 yılında otomotiv sektöründe yenilikçi ve sportif bir marka olarak yola çıkan CUPRA, kısa süre içerisinde dikkat çekici başarılara imza atarak kendini kanıtlamıştır. Bu süreçte, Türkiye pazarında da 2021 yılından itibaren faaliyetlerini sürdüren CUPRA, özellikle 2022 yılında gösterdiği performansla Türkiye’nin en hızlı büyüyen otomobil markası unvanını elde etmiştir. Avrupa otomobil sektöründe de hızla büyüyen ve kendini kabul ettiren bir marka haline gelen CUPRA, İstanbul’da düzenlenen özel bir etkinlikle gelecek dönem stratejilerini ve planlarını sektör profesyonelleri ve basın mensupları ile paylaştı.

Bu önemli etkinlik, CUPRA’nın üst düzey yöneticilerini ve sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. Etkinlikte, SEAT ve CUPRA’nın CEO’su Wayne Griffiths, Doğuş Otomotiv’in İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, SEAT Türkiye ve CUPRA Türkiye’nin Genel Müdürü Anıl Gürsoy, CUPRA’nın COO’su Sven Schuwirth ve Uluslararası Satış Direktörü Erdem Kızıldere gibi önemli figürler yer aldı. Bu toplantıda, markanın gelecekteki yönünü belirleyecek yeni modelleri CUPRA Born ve CUPRA Tavascan’ın tanıtımı gerçekleştirildi. CUPRA, bu yeni modellerle birlikte sürdürülebilirlik, teknoloji ve performansı bir arada sunmayı hedefliyor ve otomobil dünyasında yeni bir çığır açmayı amaçlıyor.

CUPRA’nın bu stratejik hamleleri, markanın sadece Türkiye pazarında değil, aynı zamanda uluslararası arenada da güçlü bir konuma sahip olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini göstermektedir. Bu etkinlik, markanın gelecek vizyonunu ve otomotiv sektöründeki iddialı konumunu pekiştiren önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir.

2023 yılı itibariyle, otomotiv sektörünün önde gelen yenilikçi markalarından biri olan CUPRA, global pazarda gösterdiği olağanüstü performansla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. CUPRA’nın CEO’su Wayne Griffiths tarafından yapılan açıklamaya göre, marka geçen yıl küresel satışlarını %50’nin üzerinde bir artışla 230 bin 700 adede çıkarmış ve Avrupa pazar payını %1,24’ten %1,59’a yükseltmiştir. Türkiye’de ise 10 bin adetlik teslimat ile %1’lik bir pazar payına ulaşarak önemli bir başarıya imza atmıştır.

Griffiths, elde edilen bu başarının arkasında markanın ürün gamındaki modellerin büyük bir etkisi olduğunu vurguladı. CUPRA’nın ilk modeli olan CUPRA Ateca’nın ardından, “Leon’ların kralı” olarak nitelendirilen CUPRA Leon ve markanın ilk %100 CUPRA DNA’sına sahip modeli CUPRA Formentor, başarıyı getiren ana unsurlar arasında yer alıyor. CUPRA Formentor‘un lansmanından bu yana dünya genelinde 276 binden fazla aracın teslim edildiğini belirten Griffiths, CUPRA’nın elektrifikasyon ve performansı mükemmel bir uyum içinde sunan ilk %100 elektrikli modeli CUPRA Born ile elektrikli otomobillerin sadece işlevsel ve sıkıcı olmadığını, aynı zamanda eğlenceli ve çekici olabileceğini gösterdiklerini ifade etti.

Wayne Griffiths ayrıca, CUPRA’nın küresel bir marka olma tutkusu doğrultusunda dünya çapında 8 CUPRA City Garage açtıklarını ve bu mekanların, markayı otomotiv endüstrisinin ötesine taşıyarak dünyanın en ikonik kültürel noktalarında mükemmel bir şekilde sergilediğini belirtti. Bu yıl içinde Madrid, Manchester, Viyana ve İstanbul’da yeni CUPRA City Garage’larının açılmasını heyecanla beklediklerini dile getirdi.

2030 yılına kadar dünyanın en iyi 100 küresel markası arasına girmeyi hedeflediklerini söyleyen Griffiths, bu hedefe ulaşmak için büyük gayret gösterdiklerini ve Türkiye’nin bu iddialı kilometre taşlarına ulaşmada önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Etkinlikte ayrıca CUPRA’nın COO’su Sven Schuwirth tarafından, önümüzdeki dönemde Türkiye’de satışa sunulacak olan CUPRA Tavascan ve CUPRA Born modelleri tanıtıldı. Schuwirth, Tavascan’ın iki farklı versiyonu olan Endurance ve VZ modellerinin detaylarına değindi. Endurance modeli 210kW (286PS), VZ modeli ise 250kW (340PS) güce sahip olacak. Tavascan VZ’nin çift motorlu dört çeker bir yapıya sahip olduğunu ve 0’dan 100 km/s hıza sadece 5,6 saniyede ulaşabildiğini, 77kWh net batarya kapasitesi ile 550km’ye kadar menzil sunduğunu, yüzde 10’dan yüzde 80’e sadece yarım saatte şarj edilebildiğini belirtti. Ayrıca, 2024 yılında Türkiye yollarına çıkacak olan CUPRA Born modelinin yaklaşık 540 kilometre menzile sahip olduğunu, geniş hacmiyle şehir içi ve dışı kullanım için ideal olduğunu, sürdürülebilir malzemeler kullanılarak üretildiğini ve ilk etapta 170kW motor gücündeki e-Boost versiyonuyla sunulacağını, bu versiyonun sıfırdan 100 km/s hıza sadece 6,6 saniyede çıkabileceğini ve 150 kW motor gücündeki başka bir versiyonun da pazara sunulacağını ifade etti.

haraketli araba