Makyajlı Cupra Formentor Göz Kamaştırıyor!

01 May 2024
0 Yorum
Makyajlı Cupra Formentor Göz Kamaştırıyor!
İÇİNDEKİLER

Cupra’nın başarısı, özellikle Formentor modelinden kaynaklanmaktadır. Bu coupé-SUV, kişisel tasarımı ve geniş motor seçenekleriyle Avrupa genelinde C segmentinde en popüler seçeneklerden biri haline gelmiştir. İlk piyasaya sürüldüğünden bu yana geçen dört yılın ardından, İspanyol markanın göz bebeği daha teknolojik ve daha güçlü hâle getirilmiştir.

Tasarımsal değişikliklerle başladığımızda, öncelikle ön tarafta dikkat çeken değişikliklere değinmek gerekir. Cupra, artık ilk kez Tavascan modelinde gördüğümüz üçgen formlu Matrix LED farları tercih etmiştir. Ayrıca, ızgara tasarımı ve hava kanalları da daha agresif bir görünüm kazanmıştır.

Cupra‘nın benzersiz çizgilerinden oluşan jant tasarımları da makyajla birlikte güncellenmiştir. 18 ve 19 inç çapında sunulan jantlar, 8 farklı tasarım seçeneğiyle tüketicilere sunulmaktadır. Arka kısımda ise, şerit LED stop lambaları farlardaki üçgen desenle uyumlu bir şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, LED şeridin bir parçası olan Cupra logosu da artık ışıklandırılmıştır.

İç tasarıma geçildiğinde, 3D baskı ve %73 geri dönüştürülmüş vegan mikrofiberden oluşan döşeme seçenekleri dikkat çekmektedir. Malzeme kalitesiyle öne çıkan Cupra modellerinde, makyaj öncesine kıyasla iç mekanda tasarımsal bir değişiklik yapılmamıştır.

Yeni olan tek şey, 12.9 inç boyutundaki multimedya ekranıdır. Dokunmatik klima ve ses kontrolleri artık arka aydınlatmaya sahiptir, bu da özellikle karanlık hava koşullarında kullanımı kolaylaştırmaktadır. Teknoloji açısından, Cupra ve Sennheiser işbirliğiyle üretilen 12 hoparlörlü, 425 W ses sistemi dikkat çekmektedir.

Boyutlarına bakıldığında, Formentor 4.450 mm uzunluk, 1.840 mm genişlik ve 1.520 mm yükseklik sunmaktadır. 2.680 mm aks açıklığına sahip olan coupe-SUV’nin bagaj hacmi hâlâ 450 litredir. Koltuklar yatırıldığında ise, bu hacim 1505 litreye kadar artmaktadır.

Formentor, sekiz farklı güç ünitesiyle sunulmaktadır. Giriş seviyesinde hala 150 bg ve 6 ileri manuel şanzımanlı 1.5 TSI bulunmaktadır. Güç skalasının üstünde, 204 bg (DSG şanzıman ve 4Drive dört tekerlekten çekişli), 265 bg (DSG şanzıman ve önden çekişli) ve 333 bg (DSG ve 4Drive) versiyonlarıyla gelen 2.0 TSI bulunmaktadır.

333 bg’lik model, makyaj öncesi versiyonundan 23 bg daha fazla güç üretmektedir ve Audi RS3 modelinden miras alınan Tork Splitter diferansiyeli ile donatılmıştır. Opsiyon olarak Akebono fren sistemi sunulmaktadır ve 390 bg güç üreten VZ5 donanımı hakkında henüz bilgi bulunmamaktadır, bu nedenle elimizdeki en güçlü Formentor seçeneği bu versiyondur.

Ancak, seçenekler bununla sınırlı değildir çünkü Formentor aynı zamanda 150 bg 1.5 TSI hafif hibrit benzinli, 150 bg 2.0 TDI dizel ve iki plug-in hibrit versiyonla da sunulmaktadır. Her iki plug-in hibrit versiyon da 1.5 TSI tabanlı olup, 204 bg ile 272 bg arasında güç üretmektedir ve elektrik modunda 100 km’den fazla sürüş sağlayan 19.7 kWh’lik bir batarya paketine sahiptir.

Makyajlı model, Temmuz ayından itibaren Avrupa’da satışa sunulacaktır. Ülkemizde hangi motor seçenekleriyle sunulacağı ve fiyat etiketi hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmamıştır.

haraketli araba