Rus Araba Markaları

15 Tem 2022
0 Yorum
Rus Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Rusya, 1922 yılından 1991 yılına kadar SSCB olarak birçok alanda dünyanın lider ülkesi olurken otomotiv dünyasında gerekli yatırımları yapmaması ile bu konuda çok fazla ilerleme gösteremedi. Ancak yine de hatırı sayılır sayıda arabanın ve ticari aracın bulunduğu büyük bir ülke olarak dikkat çekiyor. Rusya’da genelde yabancı markaların birçok noktada bulunan fabrikaları sayesinde ülkenin otomobil ihtiyacı karşılanmış oluyor.

Ancak ülkede ki en uzun süreli marka olarak Lada yer alıyor. Ülkenin tek Rus araba markası olan Lada, Likya dilinden aldığı “Kadın” ismiyle üretiliyor. Ülkede satılan araçların büyük bölümü Renault merkezli olarak üretilip satılıyor. Dacia, Lada-Dacia ortaklığı, Renault’a ait kendi fabrikası gibi birçok üretim noktası bulunuyor.

Rusya’da motorlu araçlar konusunda 45 milyon rakamına ulaşıldığı biliniyor. Dünyanın en büyük coğrafyasına sahip olan ülkede birçok farklı markanın güçlü bir şekilde satış yaptığı biliniyor. Ancak kendi markasına özendirme politikası ile ülkede Lada lider marka olarak üretim ve satış yapıyor. Lada’nın ardından ülkede en çok satan ikinci firma Güney Koreli otomobil üreticisi Kia olurken, Hyundai, Volkswagen, Skoda ülkede en çok satan markalar olarak dikkat çekti.

En çok satan modeller arasında Lada Vesta ve Lada Granta en çok satan modeller olurken bu iki modeli Kia Rio takip ederek ülkede en çok satan yabancı model olmayı da aynı zamanda başardı. Yılda 1.7 milyona yakın satışın yapıldığı ülkede bu satışın büyük bölümü AvtoVaz üretimi ile yapılıyor.

Lada

Lada, Rusya’nın devlet şirketi olan AvtoVAZ tarafından kurulan bir otomobil üreticisidir. 1973 yılında faaliyetlerine başlayan marka günümüzde ülkenin en büyük üreticisi aynı zamanda en çok satışı yapılan markası olmuştur.

AvtoVAZ tarafından İtalyan üreticisi FİAT’dan alınan destek ile üretilmeye başlanmıştır. İlk olarak Zhiguli adıyla pazarlanan marka 1973 yılında Lada adını alarak satışlarına başlamıştır. İlk üretilen markalar deniz aşırı odaklı olan marka daha sonra Rusya odaklı olarak üretim ve satış yapmaya başladı. 2016 yılında markanın tüm hakları Renault tarafından alındı. 2022 yılında Rus Hükümeti markaya ait tüm hakları tekrar geri satın aldı.

Firmanın ilk ürettiği modeller ortaklık yaptığı Fiat ile birlikte oldu. Ancak kalite olarak çok düşük olduğu için büyük alay konusu oldu. Ülkemizde Murat 121 olarak satılan modelin uyarlanmış versiyonu Lada markası altında satıldı.

Ancak modern dönemde önemli bir değişim kaydeden marka günümüzde ülkenin en çok satan ve tercih edilen modellerini üretmeye başladı. Ülkede en çok satılan iki model Lada Vesta ve Lada Granta olarak dikkat çekiyor. İki aracı sadece Rusya’da 220 binin üzerinde satmayı başarması ile dikkat çekiyor. Bunun yanında bölgesel olarak üretim ve satış konusunda önemli bir noktada olduğu biliniyor.

İlginizi Çekebilecek Lada Modelleri

haraketli araba