Aion Hakkında

Aion otomobil üreticisi 2018 yılında üretilmeye başlanmıştır. Çin merkezli firma GAC New Energy adıyla kurulduktan sonra bu ismi almıştır. Elektrikli araç üretme konusunda çalışmalar yapan firma ilk üretimini Aion S adıyla yapmıştır. Auto Guangzhou’da ilk olarak tanıtımı yapılmıştır. Çok yeni bir firma olmasa da GAC NE firmasının bünyesinde yer alan araç kısa sürece 12 yeni model duyurusunu yapmıştır.

Özellikle kısa sürede araçların şarj olması ve aynı zamanda çok uzun menzilli pillere sahip olmasıyla bu yeni pazarda ismini duyurması ile dikkat çekmiştir. 2021 yılında yapılan açıklamada araçlarının pili 0’dan yüzde 80’e 8 dakika bir sürede şarj edilebilmesi ile dikkat çekmiştir. Özel şarj istasyonları sayesinde bunu başarabilmektedir.

Aion Tarihi

Aion 2018 yılında lityum iyon pile sahip elektrikli araç üretmine başlamıştır. Sedan, SW ve HB modellerine sahip olan firma özel donanım seçenekleri ile dikkat çekmiştir. Üretime başladığı ilk yıldan itibaren sürekli olarak satış rakamlarını artırmayı başarmıştır.

GAC Group çatısı altında hizmet veren firma, devlete aittir. GAC enerji üzerine ve otomobil üzerine üretim yapan bir devlet şirketidir. 1955 yılında kurulan şirketin merkezi Guangzhou’da bulunmaktadır. Ticari, binek, otobüs gibi araç üretimleri yapan firma aynı zamanda otomotiv parçası üretimine de hizmet vermektedir.

Firma birçok şirketle önemli anlaşmalar yapmaktadır. Fiat, Honda, Wuyang-Honda, Toyota, Mitsubishi, Hino gibi firmalarla ile ortak girişimleri bulunmaktadır. Firma 2009 yılında Çin’in en büyük altıncı otomobil üreticisi konumuna gelmiştir.

2018 yılında şirket tarafından alınan karar ile Aion adıyla elektrikli otomobil pazarına güçlü bir giriş yapılmıştır. Aios S, Splus, LX Plus, V Plus ve Y modelleri firmanın üretim hattında bulunmaktadır. Firmanın ürettiği Aion LX Plus modeli şu an elektrikli araçlar arasında en uzun menzilli model olarak dikkat çekmektedir. 1000 kilometre üzerinde bir menzile sahip olan model firmanın kabul edilmesine önemli bir etki göstermektedir.

Aion 2021 yılında 120 bin üzerinde satış rakamıyla dikkat çekmeyi başarmıştır. Yaşanan otomobil krizine rağmen her yıl satışlarını arttırmaya devam etmektedir.

Aion Bayileri ve Yetkili Servislerini Öğrenmek için Tıklayınız.

Aion Fiyat Listesi

V Plus Fiyat Listesi

 V Plus
272 HP
Otomatik
Elektrik
- ₺

Aion Haberleri

haraketli araba