İngiliz Araba Markaları

05 Mar 2024
0 Yorum
İngiliz Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

İngiltere sanayi devrimine ilk giriş yapan ülkelerden birisi olarak otomotiv sektöründe ilerleme kaydetmeyi başarmıştır. Çok sayıda klasik arabaya sahip ülkenin birçok araba markası günümüzde farklı şirketler tarafından çalıştırılmaya devam ediyor. Daha çok lüks sınıfa ve SUV grubu için üretim yapan firmalar bulunuyor.

Yüksek kaliteli modellerin yer aldığı bu modeller arasında yüzyılı aşkın süredir üretim yapan birden çok marka bulunuyor. Farklı markalar altında günümüzde üretim yapmaya devam ediyor ve dünyanın birçok ülkesinde binlerce bayi ile satış yapmayı sürdürüyorlar. İngiliz markalarının dünyanın birçok ülkesinde etkili olamamasının altında direksiyonların sağ tarafta olmasının büyük bir etkisi var. Daha çok trafiği sol değil sağ taraftan akan ülkelerde geçerliliği daha fazla oluyor.

Ama global pazarda yer alabilmek için artık birçok İngiliz markası sol tarafa uygun araçlarda üretiyor. Mclaren, Aston Martin,  Rolls Royce gibi sınıfının en iyi, lüks ve premium markaları ülke de bulunuyor.

Aston Martin

Aston Martin, 1913 yılında üretime başlayan bir marka olarak dikkat çekiyor. Londra merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren firmanın kurucuları Lionel Martin ve Robert Bamford olarak öne çıkıyor. İlk ürettiği araçların hepsinin el yapımı olması ve tüm monteyi işçilerin elle yapması firmanın büyümesi açısından zorlayıcı bir durum olarak dikkat çekiyor.

Aston Martin daha çok spor tarza uygun modeller üretmeyi ile dikkat toplamıştır. Firmanın sloganı “Poer, Beauty, Soul” olarak belirlenmiştir. Markanın ismini duyurmasında ünlü sineme serisi James Bond ile ilişkilendirilmesinin büyük bir etkisi olmuştur. Kamuya açık olan firma günümüzde kendi markası altında Formula 1 yarışlarına da katılmaktadır. Birçok dönem ekonomik sorun yaşamasına rağmen günümüzde üretimine devam etmektedir.

Şirketin bir dönem sahibi Ford olurken, daha sonra özel bir şirkete devri yapılmıştır. Günümüzde faaliyetlerini Mercedes Group ile yaptığı ortaklık ile devam ettirmektedir.

Bentley

Bentley, 18 Ocak 1919 yılında İngiltere’de faaliyetine başlamış bir otomotiv firmasıdır. Şirketin merkezi Crewe şehrinde yer alıyor. Dünya savaşı yıllarında uçak motoru üreten firma daha sonra lüks otomobil sınıfında üretim yapmaya başlamıştır. Firma 1931 yılına kadar bağımsız üretim yaptıktan sonra bu yıl bir diğer İngiliz markası olan Rolls Royce tarafından satın alınmıştır. 1998 yılına kadar bu şekilde faaliyetlerini sürdürmüştür.

1998 yılında Alman üretici Volkswagen 430 milyon Pound’a satın alımını gerçekleştirmiştir. Önemli yarışlarda boy gösteren firma günümüzde lüks sınıfın en özel üretimlerini yaparak yılda birkaç bin araç satarak faaliyetlerine devam ediyor. HM Bentley tarafından kurulan firma logosu, tasarımları ve güzelliği ile her zaman en çok tercih edilen lüks sınıf araçları üretmektedir. Yılda 10 bin araç üreten firma güçlü motoru, özel tasarımları ve farklı teknolojileri araçlarında kullanması ile dikkat çekiyor.

Jaguar

Jaguar, 1935 yılında üretime başlayan bir İngiliz markasıdır. Land Rover’ın alt kuruluşu olarak lüks araç üretimi için faaliyetlerine başlamıştır. Firmanın öncül markası 1922 yılında faaliyetlerine başlayan Swallow Sidecar Company şirketidir. Gövde üretimi yapan firmanın mülkiyeti daha sonra alınarak adı Jaguar olarak değiştirilmiş ve üretime hazır hale getirilmiştir.

1966 yılında şirketin hakları British Motor Corporation’a satılmıştır. 1975 yılında devlet tarafından satın alınan firma 1984 yılında halka açılmıştır. Firmanın hakları 1990 yılında Ford tarafından satın alınmıştır. Firmanın sahipleri arasında Kraliçe ve Prens Chasles’in de hisseleri bulunmaktadır. Firma 2008 yılında Tata tarafından satın alındı. Günümüzde Land Rover ile tam olarak birleşen firma 2025 yılına kadar bu marka altında tüm araçlarının elektrikli olacağının duyurusunu yapmıştır.

Land Rover

Land Rover, otomotiv dünyasına adımını 1948 yılında atmıştır. Dünya çapında üretim yapan firmanın günümüzdeki hakları Tata Motors’da bulunuyor. Daha çok SUV olarak bilinen ağır arazilerde gidebilen, dört çekişli araçlar üreten bir firma olarak bilinmektedir. Firma üretimlerini Slovakya, UK, Hindistan, Çin ve Brezilya’da yapmaktadır.

Günümüzde her ne kadar lüks ve üst sınıf araçlar üretse de ilk amacı arazi de gidebilen araçlar üretmek olmuştur. Off-road dünyasının en çok tercih edilen modelleri arasında her dönem yer almıştır. Firma kurulduktan sonra birçok kez el değiştirmiştir. Tata tarafından satın alındıktan sonra Jaguar ile birleştirilerek tek çatı altında çalışmalarına devam ettirmesine karar verilmiştir.

Lotus

Lotus, 1952 yılında İngilte’de bulunan Norfolk şehrinde üretimine başlamış bir otomotiv firmasıdır. Firmanın kurucusu Colin Chapman’dır. Günümüzde firmanın hakları Proton’da bulunuyor.

Spor araba üretimine odaklanan firmanın sahipleri arasında Çin markası Geely, %51 ile en yüksek paya sahiptir. %49’luk kısmı Etika Otomotiv’de yer alıyor. İlk yıllarında kendi yağında kavrulan firma daha sonra finansal zorluklar yaşamış ilk olarak General Motors’a satılmış ve son olarak Geely’ye geçmiştir.

Farklı tarzı ile kendine özel bir kullanıcı oluşturan firma günümüzde üretimine bu çizgide devam etmektedir. Daha çok spor araç üreten ve bunda lükse dikkat eden bir yapı kullanan bir firma olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Firmanın Formula 1 yarışlarında 7 kez şampiyonluğu da bulunmaktadır.

Mclaren

McLaren tek amacı spor otomobiller üreten bir firmadır. Formula 1’de yer alan bir takımı bulunan İngiliz markası faaliyetlerine 1985 yılında başlamış bir markadır. Firmanın kurucusu Ron Dennis olarak bilinmektedir. Mclaren faaliyetlerini İngiltere’de yer alan Woking bölgesinde yapmaktadır. Yıllık 5 bin adete yakın araç üreten firma daha çok hız tutkunları tarafından tercih edilen modeller üretmektedir.

McLaren, bir dönem Mercedes ile üretim konusunda farklı üretim birliktelikleri yapmıştır. Mercedes McLaren adıyla birçok araba yollara çıkmıştır. Yüksek teknolojik donanımlara sahip olan bu araçlar aynı zamanda yüksek kalitesi ve yapısı ile de dikkat çekmeyi başarmıştır.

MG

MG yani Morris Garages isimli İngiliz firması 1924 yılından 2005 yılına kadar otomobil üreten bir İngiliz markasıdır. Daha çok iki kapılı araçlar üreten firma spor üretimin en dikkat çekici modellerini yollarda yer almasını sağlamıştır. Cecil Kimber tarafından faaliyetlerine başlayan firma 2005 yılında üretim tesislerini ve ismini Çin’li firma Nanjing’e satarak faaliyetlerine son vermiştir.

Çin’li firmanın çalışmaları ile 2006-2011 yılında bir dönem üretimine tekrar başlamıştır. Yeni MG modellerinin satılmaya devam ettiği biliniyor. SUV, mini-SUV ve Hatcback modelleri satan firma kalitesinin yanında uygun modeller ile sunuluyor. Hem elektrikli hem de petrol ile çalışan modellerini piyasaya sunmaktadır.

Mini

Mini, en çok bilinen İngiliz markalarından bir tanesidir. 1959 yılında üretimine başlayan firma küçük araçlar üretmesi ile öne çıkmıştır. Firmanın ürettiği araçların tasarımı ilk olarak Sir Alec Issigonis tarafından yapılmıştır. British Motor Company, British Leyland ve Rover Grubunun bir dönem sahip olduğu firma mini sınıfa adını veren yapısı ile öne çıkmıştır.

1999 yılında yapılan bir ankette 20. Yüzyılın en etkileyici otomobili olarak öne çıkmayı başarmıştır. Firmanın faaliyetlerine 2000 yılında son verilmiştir. Daha sonra BMW tarafından tüm hakları satın alınan firma MINI BMW olarak üretimine modern bir tasarım ile devam ediyor.

Rolls Royce

Rolls Royce, İngiltere’nin en eski otomobil markalarından bir tanesidir. İsmi her zaman zenginlik ve lüks ile birlikte anılmıştır. Günümüzde firmanın tüm kontrolü Alman üretici BMW kontrolüne geçmiştir.

Rolls Royce adı 1906 yılından bu tarafa kullanılıyor. Ancak günümüzde ki adıyla Rolls-Royce Motor Cars Limited adı ile faaliyetlerine 1998 yılından bu tarafa devam ediyor. Firmanın merkezi İngiltere2de bulunan Batı Sussex bölgesinde yer almaktadır. Dünya çapında üretim yapan firma yüksek kaliteli araçlar üretmesi ile biliniyor.

Firmanın 2021 yılında çıkarmış olduğu Rolls-Royce Boat Tail 28 milyon dolarlık değeri ile bu alanda dünyanın en pahalı aracı olma özelliğine sahiptir. İçerisinde sayısız özelliğin bulunduğu bu model özel olarak hazırlanıyor ve kullanıcıların istediği detaylar ile kullanıma sunuluyor.

Rover

Rover, en eski İngiliz otomobil markalarından bir tanesidir. 1904 yılından daha eski bir tarihe sahip olduğu biline nfirma özel logosu, yapısı ile İngilizlerin en özel modelleri arasında yer almaktadır. Özellikle logosunda bulunan Viking gemisi ile dikkat çekmektedir. Firmanın kontrolü birçok kez el değiştirdikten sonra son olarak Land Rover’a geçmiştir.

Ancak 2005 yılından bu tarafa hiçbir şekilde Rover adı altında araç üretimi yapılmamaktadır. Yıllar boyunca dünyanın farklı birçok otomotiv markası ile birlikte özel çalışmalar yapmıştır. Firmanın günümüzde ki hakları Tata Motors tarafından satın alınan ve ardından birleştirme kararı alınan Jaguar Land Rover isimli şirkette yer almaktadır.

haraketli araba