İtalyan Araba Markaları

07 Mar 2024
0 Yorum
İtalyan Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

İtalyanlar araç üretimi konusunda en önde gelen ülkeler arasında yer alıyor. İtalyan araba markaları özellikle ikonik araçların üretimi ve tasarımının yapılması konusunda dünya genelinde zirvede yer alıyor. Bu konuda ilk sırada Ferrari gibi bir marka geliyor. Rengi, tasarımı, motor gücü ve duruşu ile herkes için otomobillerin en üst seviyesi olarak görülen bu marka bir İtalyandır.

İtalyan markaları arasında Fiat gibi bir dev bulunmasının yanında birçok farklı marka da bulunuyor. Genelde bu firmalar tasarımcıları ve yaratıcılıkları ile öne çıkmayı başarıyorlar. 100 yılın üzerinde birçok şirkete sahip olan İtalyan markaları dünyanın en ilgi çekici arabaları arasında yer alıyor.

Kimileri yıllık milyonlarca üretim yaparken kimi markalar özel üretim yaparak bu alanda zirvede bulunuyor. Standart kullanımın yanında premium sınıfında temsil edilen bir çok İtalyan markası bulunmaktadır. İtalyan araba markaları arasında Abart, Alfa Romeo, Ferrari, Fiat, Iveco, Lamborghini, Lancia, Maserati, XEV ve Bugatti bulunmaktadır.

Abarth

Abart, faaliyetlerine 1949 yılında başlamıştır. Şirketin kurucusu Carlo Abarth’tır. Şirketin merkezi birçok İtalyan şirketin olduğu gibi Torino’da yer almaktadır. Günümüzde özellikle Avrupa kıtasının yanında Afrika, Asya ve Okyanusya bölgelerinde faaliyetlerine sahiptir. Günümüzde şirketin tüm hakları Stellantis şirketinde yer almaktadır.

Carlo Abarth tarafından kurulan şirket daha sonra Fiat’in bir resmi modifikasyon şirketi olmayı başarmıştır. 31 Temmuz 1971 yılında Fiat çatısı altına giren şirket araçların modifiye edilmesini sadece dış görünümde değil aynı zamanda motor gücünün arttırılması konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Bir dönem üretimie ara veren firma SPA ile tekrar üretime başlamıştır. 2007 yılında faaliyetlerini hızlandıran yapıya sahip olan firma günümüzde Hatchback araçların gelişiminde önemli bir seviyede yer almaktadır. Genelde caprio ve HB tarzının en ilgi çekici modellerini üretmektedir.

Alfa Romeo

Alfa Romeo, 1910 yılında İtalya’nın Milano kentinde kurulmuş bir otomotiv şirketidir. Şirketin kurucusu Milano’da yaşayan aristokrat bir ailedir. Resmi kurucu olarak Nicola Romeo olarak bilinmektedir. Alfa adının anlamı Anonima Lombarda Fabbrica di Automobili’nin kısaltmasıdır. Romeo ismiyle kurucusunun soyadından gelmektedir.

1960’lı yıllarda Avrupa’nın en önde gelen markaları arasında yer alan firma 1986 yılında İtalyan devi Fiat’a katılmıştır. Firma sadece otomobil üretimi değil kamyon, troleybüs, minibüs üretimi de yapmaktadır. Firmaya ait birçok ikonik model trafikte yer almaktadır. Günümüzde şirket faaliyetlerini Stellantis altında bir yan kuruluş olarak devam etmektedir. Lüks araba üretimi yapan firma yıllık 50 binin üzerinde satış yapmaktadır.

Ferrari

Ferrari dünyaca kabul edilmiş en iyi premium araç üreticisi firmaların başında yer alıyor. Enzo Ferrari tarafından 1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuştur. 1947 yılında kendi aracını üretmeye başlamıştır. Coupe, süper spor otomobil ve spor otomobil üretme konusunda bir numaralı şirketler arasında yer almaktadır.

Şirketin merkezi İtalya’nın Maranello şehrinde bulunmaktadır. Bu araç özellikle hız konusunda zirvede yer almayı amaçlamaktadır. Logosunda bulunan şahlanan at ve kırmızı rengin araçlarında standart olarak kullanılmasıyla dikkat çekmektedir.

Firma özellikle talebin arttığı dönemlerde bilinçli olarak kısıtlı olarak az üretim yapmakta ve değerini arttırmaktadır. Piyasanın düşmemesi için dünyanın herhangi bir yerinde satılan bir Ferrari varsa onu yüksek fiyattan satın alarak markanın değerini arttırmaya devam etmektedir. En gözde motor sporları olan Formula 1’de sayısız başarı elde etmeyi başarmasıyla da dikkat çekmiştir.

Ferrari yılda 10 bin adet araç üretmektedir. %67’lik kısmı Kamuya açık olan firmanın %22,91’i Exor NV ve %10’u Pierro Ferrayi’ye aittir.

Fiat

Fiat, 1899 yılında üretime başlamış günümüzde otomobil üretiminin yanında endüstri faaliyetleri ve finansal faaliyetlere sahip bir şirkettir. Markanın bünyesinde birçok yan firma vardır. Alfa Romeo, Maserati, Lancia, Ferrari, Iveco, Yamaha, Jeep, Dodge ve Chrysler bulunmaktadır.

Fiat Grubu olarak bilinen firma dünyanın en gözde şirketleri arasında yer almaya devam etmektedir. Şirketin adı Fabbrica İtaliana Automobili Torino’nın baş harlerinden gelmektedir. Ülkemizde birçok ortaklığı olan firma yılda milyonlarca araç üretimi yaparak en önemli otomotiv firmaları arasında yer almaktadır.

Kuruluşunda birçok ismin rol aldığı şirket günümüzde hem ülkenin hem de dünyanın en önemli üreticileri arasında yer almaktadır. Daha çok halka uygun araçlar üreten firma Asya, Afrika, Avrupa pazarlarında çok etkili bir şekilde hareket etmektedir. Şirkete ait günümüzde logo 2020 yılında belirlenmiş ve tüm araçlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Iveco

IVECO, 1975 yılında üretime başlayan günümüzde çok uluslu bir yapıya ulaşan nakliye ve yük araçları üreticisidir. Firmanın ismi “Industrial Vehicles Corporation’un” kısaltmasından gelmektedir. Firmanın ortaya çıkmasında Fransız, Alman ve İtalyan markalarının birleşmesinin etkisi vardır. Günümüzde Çin, Rusya, Avrupa, Latin Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde üretim tesisleri vardır.

Firmanın 160’dan fazla ülkeye yayılan bir satış ağı ve servis hizmeti bulunmaktadır. Dünya genelinde 25 binden fazla çalışanı bulunan şirket yıllık 10 milyar Euro’nun üzerinde hasılat yapabilme kapasitesine sahiptir. Firma tarihi boyunca birçok otomotiv şirketi anlaşma yaparak farklı araçların üretimine de odaklanmıştır. Günümüzde dünyanın en önemli ticari araç üreticileri arasında yer almaya devam etmektedir.

Lamborghini

Lamborghini dünyanın en ilgi çekici süperspor otomobil üreten firmalarından bir tanesidir. 1963 yılında Feruccio Lamborghini tarafından kurulan şirket adını kurucusunun soy adından almıştır. Şirketin merkezi İtalya’da bulunan küçük bir köy olan Sant’Agata Bolognese’de yer almaktadır.

Bir başka İtalyan markası olan Ferrari ile rekabet etmek için kurulmuştur. Tarihi boyunca çok sefer iflas eden şirket aynı zamanda birçok grubunda eline geçmiştir. 1998 yılında son kez satılan firma günümüzde Alman üretici Volkswagen grubunun çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir. Firma ürettiği araçlarda V8, V10 ve V12 motorları sunuyor. Firma süperspor araç üretiminin yanında sürat teknesi de üreterek satmaktadır.

Tamamen elle üretim yapan firma yılda 8 binin üzerinde araç üretmektedir. 1800’e yakın çalışanı bulunan firma dünya genelinde 135 bayisi ile faaliyetlerine devam etmektedir. Firma araçlarda daha çok sarı rengi tercih ederek yüksek teknolojinin yanında güvenlik, güçlü motorlar ve yüksek hız üreten tasarımlar ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

Lancia

Lancia, 1906 yılında Vincenzo Lancia tarafından kurulmuş bir firmadır. Şirketin merkezi Torino’da yer almaktadır. 1969 yılında Fiat çatısı altına giren firma günümüzde yılda 100 bine yakın araç üretimi yaparak satışa sunmaktadır. Dünya Ralli Şampiyonasında son olarak 1992 yılında yarışan firma buna rağmen bu yarışlarda en çok şampiyon olan üretici olmaya devam etmektedir.

Bir dönem 300 bin araç satışı sınırına yaklaşan firma sonradan dramatik bir düşüş yaşamıştır. 2007 yılında sonra modernizasyon adımları atan şirket yeni yapısı ile yılda 50 bin ile 100 bin arasında araç üretimi yapmaktadır. Logosu da son olarak bu tarihte değiştirilmiş ve kullanılmaya devam etmektedir.

Maserati

Maserati, tam bir İtalyan olarak lanse edilen bir otomobil firmasıdır. 1914 yılında Bologna’da faaliyetlerine başlamıştır. Firmanın kurucusu Alfieri Maserati’dir ve şirkete adını veren isimdir. Lüks otomobil üretimi konusunda özel bir çizgiye sahip olan şirket bir dönem maddi sıkıntılar yaşadıktan sonra Fiat tarafından satın alınarak 1993 yılında üretime devam etmesi sağlanmıştır.

Yılda ortalama 20-25 bin araç üreten firma kalitesi ve dayanıklığı ile öne çıkan İtalyan markalarından bir tanesidir. Şirketin merkezi İtalya’nın bir şehri olan Modena da bulunmaktadır. Lüks araç sınıfının en önemli üreticisi olan firma dünya çapında satışlar yapmaktadır.

XEV

XEV, en genç İtalyan otomobil markası olarak piyasada yer almaktadır. Çin’li bir otağı bulunan firma oradan aldığı motorları XEV çatısı altında birleştirerek satışına devam emektedir. Firmanın ilk modeli iEV7S ile son dönemde gündeme gelen YOYO isimli modeli en çok dikkat çekenlerdir.

XEV firması sadece elektrikli araç üretme konusunda faaliyet göstermektedir. Küçük araçlar üreten firma bu araçlarının şehir içi kullanımında çalışmasına dikkat etmektedir. Maksimum 80 kilometre saatlik hıza sahip olan araç şehir içerisinde 150 kilometre pil ömrü ile hareket etmektedir.

Bugatti

Bugatti, 1909 yılında o dönem bir Almanya şehri olan Molsheim sınırlarında bulunan Alsace’de üretilmeyen başlayan yüksek hızlı bir İtalyan markasıdır. Firma her ne kadar Almanya topraklarında kullanılmış olsa da kurucusu bir İtalyan olan Ettore Bugatti’dir. Ürettiği araçlar ilk dönemlerinden itibaren birçok yarış zaferine imza atmıştır. 1950’li ve 1960’lı yıllarda ekonomik sorunlar ile mücadel eden firma 1963 yılında uçak paraçları için satılmıştır.

1987 yılında firma bir başka İtalyan girişimci tarafından satın alındı. Bugatti Automobili SpA adıyla faaliyetlerine tekrar başladı. Daha sonra 1998 yılında firma Volkswagen Grubu tarafından satın alındı. Daha sonra ilk model Chiron üretime başladı. Ama en büyük adım 2005 yılında üretilmeye başlayan Veyron modeliyle oldu.

Bugatti günümüzde en ilgi çekici süper lüks araç üreticileri arasında ilk sırada yer almaktadır. Kaliteli, yüksek hıza ulaşabilen motorları ve özel tasarımı ile dikkat çekmektedir. Aracı almak isteyenlere öncelikle özel bir sürüş dersi verilmekte ardından satılmasına izin verilmektedir.

haraketli araba