Türkiye’de Çok Satan Lüks Araba Markaları

01 Ağu 2022
0 Yorum
Türkiye’de Çok Satan Lüks Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Lüks otomobillere olan ilgi ülkemizde piyasalar ne olursa olsun çok azalmıyor. Araç fiyatlarının katlandığı dönemde dahi dünyanın birçok lüks markasına ait birçok modelin ülkemizde rahatça satıldığı biliniyor. Tabi bu modeller arasında ülkemizde aşırı ilgi uyandıran modeller olduğu gibi çok az olsa da satılan özel seçenekler bulunuyor.

Türkiye bu konuda en çok tercih edilen sayısız lüks marka var. Bu markaların kimisi sadece koleksiyon için tercih edilirken kimisi günlük kullanım için tercih ediliyor. Yüksek konfor ve hızı aynı anda sunan, ayrıca güvenlik anlamında zirve olan bu markalar arasında tercih yaparken öncelik aracı alacak kişinin tercihi olarak dikkat çekiyor.

Lüks Araba Markalarını Kimler Tercih Ediyor?

Lüks araba almak istediğinizde öncelikle tercihe bakmalısınız. Tabi bundan önce o gelir seviyesine ulaşmanız gerekiyor. Yüksek donanım, konfor, performans, teknoloji ve dış tasarım sunan bu araçlar kalite açısından zirvede yer almaları ile dikkat çekiyorlar. Tabi bu tür markaları almak isteyen kişilerde gelir seviyeleri ile dikkat çekiyor.

Bu tür araçlar birçok farklı kasa ile birlikte sizlere sunuluyor. SUV, SW, crossover, HB ve coupe tarzında bulunuyor. Dağ gezisi için mi kullanacak yoksa bir yolda hız mı yapmak isteyecek. Buna bakarak lüks segment tercihini sizlerde rahatça yapabilme hakkına sahip olabilirsiniz. Tabi bu konuda dikkatli olmak büyük önem taşıyor.

Lüks Araba Markaları ve Diğer Araba Markaları Arasındaki Fark

Lüks araba markası denildiğinde ilk akla günlük hayatta çok fazla karşınıza çıkmayan markalar geliyor. Gündelik araba markalarıysa standart olarak satılan ve sürekli olarak karşınıza çıkan markalar olarak dikkat çekiyor.

Bu iki tür arasında ki en ciddi fark birisi günlük reklam yaparken lüks sınıfta olanların çok fazla reklamlarını göremezsiniz. Ferrari, Aston Martin, Lambarghini, Jaguar tarzı markalara ait reklam göremezsiniz. Ancak WW, Toyota, Renault gibi markalara ait birçok reklam ve satış noktası görebilirsiniz.

Bu açıların yanında iç donanım ve dış tasarıma da bakıldığında bu markalar arasında ki ciddi farkı görmek mümkündür. Bir ev rahatlığı sunan markalar araç içerisinde sorunsuz bir şekilde seyahat etmenizi size sunuyor. Buna sahip olmaksa tamamen sizin gelir seviyenizle alakalı bir durum oluyor.

Türkiye’deki Lüks Araba Markaları

Ülkemize lüks araçlara olan ilgi giderek artıyor. Yollarda daha fazla lüks araba görmek mümkün oluyor. Bu araçların fiyatları yüksek olmakla birlikte bir noktadan sonra özel koleksiyonlar için üretilen az sayıda olması uzun vadede yüksek bir kazanç sağlaması da tercih sebebi oluyor.

En çok satılan markalar arasında Land Rover, Porsche, Maserati, Aston Martin, Ferrari, Bentley, Jaguar ve Lamborghini ülkemizde en çok satılan lüks markalar olarak dikkat çekiyor. Tabi bu modeller milyonlarca TL piyasa değeri ile sunuluyor. Özel teslimat ile gelen bu markalar müşterilerinin keyif alacağı her detayı göz önüne alarak sunuluyor. Bunların dışında sayılabilecek daha birçok farklı lüks araba markası da ülkemizde bulunuyor.

Aston Martin

Aston Martin ülkemizde en ilgi çekici araç markaları arasında yer alıyor. 1913 yılında Londra’da küçük bir atölyede üretilen marka günümüzde en ilgi çekici otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Güçlü motorlarının yanında özel tasarımları ile her dönem tercih edilen araç markaları arasında yer almaktadır. Firmanın günümüzde ki sahibi Ford’tur.

ASTON MARTİN DBS SUPERLEGGERA MODELİ

Audi

Audi, 1909 yılında üretime başlayan bir Alman otomobil firmasıdır. Volkswagen grubu çatısı altında üretim yapan firma daha lüks ve daha kaliteli araçlar üretmesiyle dikkat çekmektedir. Lüks araç üretiminin yanında firma süper spor otomobil üretme konusunda kendisini geliştirmiş olan firmalardan bir tanesidir.

AUDİ Q8 MODELİ

BMW

BMW, Bayerische Motoren Werke adından gelen Alman üreticisi özel tasarıma sahip lüks araçları ile her dönem ilgiyi üzerinde toplamayı başarmış bir firmadır. Bünyesinde birçok markayı bulunduran BMW, dünyanın en çok satan lüks araba firmalarından birisidir. Türkiye’de de bu sınıfta en çok tercih edilen markaların başında yer almasıyla dikkat çeker.

BMW 7 SERİSİ SEDAN MODELİ

Bentley

Bentley, 1919 yılında üretime başlayan bir İngiliz otomobil üreticisidir. Lüks sınıfta araçlar üreten firma dünyanın birçok bölgesine bu araçları satmaya devam etmektedir. Firma üretimlerini Cheshire isimli fabrikasında yapmaktadır. Günümüzde firmanın sahibi Volkswagen Grubudur. İngiliz lüks araçları arasında en ilgi çekici olan firma bunun yanında güçlü motora sahip araçları, iç tasarımında ki öncülüğüyle de bu sektörün en dikkat çekici firmalarından birisidir.

BENTLEY FLYİNG SPUR AZURE MODELİ

Bugatti

Bugatti, lüks sınıfında bir seviye üzerinde yer alan lüks spor otomobil üreten bir İtalyan markasıdır. Ettore Bugatti tarafından kurulan firmanın ürettiği Veyron, en yüksek hıza yükselen model olma özelliğine sahiptir. Ülkemizde sınırlı sayıda bulunan marka dünyanın en ilgi çekici araçlarını üretmesinin yanında en güçlü motorlara sahip binek araçlarını üretmesiyle de dikkat çekmeyi başarmaktadır.

BUGATTİ DİVO MODELİ

Cadillac

Cadillac, tarihin en eski lüks otomobil firmalarından birisidir. Günümüzde GM çatısı altında hizmet veren firmanın adı ünlü bir Fransız kaşif olan Sieur de Cadillac’tan gelmektedir. Detroit şehrinde üretilen firma GM markasını ortaya çıkaran dört markadan birisi olarak kabul ediliyor. Dünyanın her noktasında satış yapan firma günümüzde daha çok SUV, sedan ve crossover araç üretimine odaklanıyor.

CADİLLAC ESCALADE MODELİ

Ferrari

Ferrari, lüks araç denildiğinde dünyada ki herkesin aklına gelen markalardan bir tanesidir. İtalyan markası kırmızı renk, logosunda bulunan at, özel tasarımı ile her anlamda bu alanın en iyileri arasında yer alıyor. Özel olarak satılan araçlara sahip olan firma her zaman koleksiyon sevenlerin içerisinde yer alan markalardan birisi olarak kabul ediliyor.

FERRARİ SF90 SPİDER MODELİ

Lamborghini

Lamborghini bir İtalyan süper spor otomobil markasıdır. Günümüzde en ilgi çeken lüks araç markaları arasında yer alıyor. VW grup çatısı altında bulunan firmanın kuruluş tarihi 1963 yılıdır. İtalya’nın Santa Agata şehrinde kurulan firma kurucusu Feruccio Lamborghini soyadından adını almaktadır. Türkiye’de en çok ilgi gören markalar arasında yer alıyor.

LAMBORGHİNİ URUS MODELİ

Lexus

Lexus, 1989 yılında üretime başlayan bir lüks sınıf otomobil markasıdır. Toyota tarafından Amerika pazarında daha çok araba satabilmek için üretilen bir markadır. Günümüzde bağımsız olarak üretime devam etmektedir. 2005 yılında bu taraf Japonya pazarında da satış yapmaktadır. Lüks sınıfta en ilgi çekici modeller arasında yer alan firma günümüzde elektrikli ve lüks sınıfın en iyi temsilcilerinden birisidir.

LEXUS GX MODELİ

Lincoln

Lincoln, markası ABD’nin Michigan eyaleti olan lüks sınıfa dahil bir otomobil markasıdır. Ford Motor tarafından ülkede lüks sınıfta yer alan insanlara hizmet vermek amacıyla üretilmeye başlayan bir markadır. 1917 yılında kurulan firma yüz yıldan bu tarafa bu şekilde araç üretmeye devam etmektedir. Kaliteli yapısı ve güçlü duruşuyla dikkat çekmektedir.

LİNCOLN AVİATOR MODELİ

Maserati

Maserati, spor ve yarış otomobili üretmesiyle bilinen bir İtalyan markasıdır. 1914 yılında, İtalya’nın Bologna şehrinde üretime başlayan firma bir dönem maddi sebeplerden dolayı kapatılmıştır. Ardından firmanın hakları Fiat tarafından satın alınarak üretimine devam ettirilmiştir. Firmanın kurucusu aynı zamanda isim babası Alfieri Maserati olarak biliniyor.

MASERATİ QUATTROPORTE MODELİ

McLaren

McLaren süper lüks yarış otomobilleri üreten İngiliz bir markadır. Firmanın kurucusu Ron Dennis’tir. Woking, İngiltere’de bulunan merkezinde üretim yapmaktadır. En güçlü motorlara, en yüksek hızlara ulaşan modellere sahip olan araç aynı zamanda aynı marka adıyla Formula 1’de yarışlara katılmasıyla dikkat çekiyor.

MCLAREN 570S SPİDER MODELİ

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz hem lüks araçlar hem de standart araçlar üreten bir markadır. Dünyanın bu konuda en ilgi çekici markalarıdır. S ve E sınıfı modelleri lüks sınıf için üretilen araçlardır. Ülkemizde lüks sınıfta en çok tercih edilen markalar arasında yer almasıyla dikkat çekiyor. Carl Benz tarafından faaliyetlerine başlayan firmanın merkezi Stuttgart şehrinde yer almaktadır.

MERCEDES-BENZ S SERİSİ MODELİ

Porsche

Porsche, 1947 yılında Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferry Porsche tarafından kurulan bir lüks spor araba firmasıdır. Stuttgart merkezli olarak üretim yapan firmanın geçmişi 1931 yılına kadar dayanmaktadır. Firmanın en klasik modeli günümüzde hale üretilen 911 serisidir. SUV, Crossover ve coupe modelleri en ilgi çeken tasarımlar arasında yer almaktadır.

PORSCHE PANAMERA MODELİ

Rolls Royce

Rolls-Royce, İngiliz bir otomobil üreticisidir. Firmanın kuruluş amacı lüks araçlar üretmektir. 1904 yılında kurulan firmanın hakları BMW tarafından sahiplenerek üretimine devam etmektedir. Firmanın kurucuları Henry Royce ve Charles Rolls firmanın adını soy isimlerinden vermiştir. Günümüzde dünyanın en pahalı otomobillerini özel olarak üretmektedir.

ROLLS ROYCE PHANTOM MODELİ

Tesla

Tesla, 2003 yılında ABD’de faaliyetlerine başlayan bir lüks elektrikli otomobil üreticisidir. Günümüzde firmanın en büyük sahibi ve CEO’su Elon Musk’tır. Güçlü elektrikli araçlar tasarlayan firma aynı zamanda lüks kalitede iç tasarıma ve özel dış tasarıma sahip olmasıyla da kısa sürede dikkat çekmektedir. Ülkemizde yılda birkaç adet Tesla satışı yapılabilmektedir.

TESLA MODEL S MODELİ

haraketli araba