Amerikan Araba Markaları

05 Mar 2024
0 Yorum
Amerikan Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Amerikan araba markaları dünyanın en çok araba markasına sahip olan ülkelerden bir tanesidir. Dünyanın en güçlü otomobil markaları arasında yer alan Ford, Dodge gibi şirketler, günümüzün en popüler otomobil markası olan Tesla gibi markalar Amerika’da bulunmaktadır. Bunun yanında ABD merkezli birçok şirket dünyanın farklı ülkelerinde satış yapma yeteneğine de sahiptir.

Sayısız ortaklık kurulan ülke aynı zamanda dünyanın en çok arabasının yer aldığı ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Dünya üzerinde ki en yüksek araç sayısına sahip olan ülkede 250 milyona yakın motorlu araç vardır. Bunun en büyük sebebi fiyatların uygun olması, yolların geniş ve rahat bir ekonomiye sahip olmasının etkisi bulunuyor.

Her yıl milyonlarca otomobilin satıldığı ülkeye en yakın araç sayısı 210 milyon ile Avrupa Birliği ülkeleri olarak dikkat çekiyor. Amerika’da araç üretiminde merkez Detroit olarak bilinmektedir.

Buick

Buikc, 1899 yılında faaliyetlerine başlamış bir otomobil markasıdır. Firmanın kurucusu David Dunbar Buick, aynı zamanda firmaya ismini vermiştir. Şirketin merkezi Michigan, Detroit’de bulunuyor. Firmanın en büyük özelliği ülkenin en eski otomobil markası olmasıdır.

Firmanın sahibi günümüzde General Motors şirketidir. Firmanın faaliyet alanlarında ilk sırayı Kuzey Amerika ülkeleri ve Çin çekmektedir. Çok sayıda modele sahip olan firma her türlü ihtiyaca uygun araca sahiptir. Günümüzde daha çok premium ve lüks sınıfa hitap eden araçlar satan firma her yıl milyonlarca adet satış yapma kabiliyetini korumaktadır.

Cadillac

Cadillac, faaliyetlerine 1902 yılında başlamış lüks araç üreten bir markadır. General Motors grubunun bir parçası olan şirketin kurucusu Henry Martyn Leland olarak biliniyor. Firmanın merkezi birçok markanın olduğu gibi Detroit şehrinde bulunmaktadır. Marka adını şehrin kurucusu olarak kabul edilen Antoine Laumet de la Mothe, Sieur de Cadillac’tan almaktadır. İlk üretimini Cadillac 6 ½ HP Tonneau adıyla piyasaya sürmüştür.

Cadillac dünyanın birçok ülkesine satış yapabilme kabiliyetine sahiptir. Birçok kriz geçirmesine rağmen günümüzde en güçlü otomobil şirketleri arasında yer almaktadır. Daha sert, daha güçlü ve daha kaliteli araçlar üretme konusunda öne çıkan bir marka yapısına sahiptir.

Chevrolet

Chevrolet, 1911 yılında üretime başlayan bir otomotiv markasıdır. Firmanın üretim ağı içerisinde otomobilin yanı sıra kamyon ve kamyonette yer almaktadır. Firmanın günümüzde kullandığı papyon logosu ilk olarak 1914 yılında kullanılmaya başlamıştır. Şirketin kurucusu olan Louis Chevrolet, aynı zamanda şirkete adını da soyadıyla veren kişidir. Şirketin diğer kurucusuysa William C. Durant olarak biliniyor.

Firma araç üretimini dünyanın birçok pazarına göre düzenlemektedir. Okyanusya da satılan bir model Avrupa pazarında satılmayabiliyor. Şirket faaliyetlerini General Motors altında devam ettiren şirketlerden bir tanesidir. Firmanın ana pazarı ABD, ardından Brezilya ve Çin gelmektedir. Yılda 2 milyonun üzerinde araç satışının yüzde 50’den fazlası bu üç pazarda yapılmaktadır. En yüksek araç satış rekorunu 4.7 milyon adet ile 2010 yılında yapmayı başarmıştır.

Chrysler

Chrysler, 1925 yılında faaliyetine başlamış bir otomotiv şirketidir. Firmanın tam adı Chrysler Anonim Şirketidir. Firma daha sonra el değiştirerek Stellantis şirketine geçmiştir. Bundan sorna adını Stellantis North America olarak değiştirmiştir.

Firmanın merkezi Michigan, Auburg Hills’de bulunuyor. Şirketin kurucusu Walter Chrysler’dır. Kurucusu aynı zamanda şirkete adını veren kişidir. Amerika’nın Big Three olarak bilinen otomobil üreticilerinden bir tanesidir. Yıllar içerisinde çok sayıda el değiştiren şirketin günümüzde ki sahibi Stellantis şirketidir. 1999 yılında 2.6 milyon adet satış rakamına ulaşan şirket, 2021 yılında 1.7 milyon adet araç satmayı başarmıştır.

Dodge

Dodge, Amerika’nın en eski otomotiv şirketlerinden birisidir. 1914 yılında faaliyetlerine başlayan şirketin kurucuları John Dodge Horace Dodge kardeşlerdir. Kardeşler aynı zamanda soy isimlerini şirkete vermişlerdir. Global olarak satış yapan şirketin ilk ismi Dodge Brothers Motor Vehicle Company adına sahip olmuştur. Dodge şirketinin merkezi Michigan, Auburg Hills’de yer almaktadır.

Firma 1928 yılında Chrysler tarafından satın alınmıştır. Aile otomobili, kamyon, kamyonet, pikap ve ligt-truck üretimi de yapmaktadır. Firma son logo değişikliğini 2016 yılında yapmıştır. Günümüzde şirketin son sahibi Stellantis grubu olmuştur. Dünya üzerinde birçok ülkeye sahip olan şirket güçlü motorları ve sağlam şasisi ile öne çıkmayı başarmaktadır.

Ford

Ford, Henry Ford tarafından 16 Haziran 1903 yılında kurulan bir otomobil şirketidir. Şirketin ana merkezi Michigan, Derborn şehrinde yer almaktadır. Dünyanın ilk otomobil üretimine adım atan markası özelliğine sahiptir. Şirketin tam adı Ford Motor Company olarak bilinmektedir. Tüm kıtalarda satış yapan firmanın geniş bir dağıtım ağı bulunuyor. 200 binin üzerinde çalışanı bulunan şirketin 150 milyar doların üzerinde cirosu bulunmaktadır.

Ford faaliyetlerine halka açık olarak devam etmektedir. Yılda 4 milyonun üzerinde araç satan firmanın %2’lik kısmı Ford ailesinde yer almaktadır. Ancak oy gücü %40 olarak bilinmektedir. Birçok logo güncellemesi yapan firmanın son güncellemesi 2017 yılında gelmiştir. Mavi, oval bir yapının üzerinde beyaz ile Ford yazısı logoda yer alıyor.

GMC

General Motor Company yani GMC 1911 yılında faaliyetine başlamış bir otomotiv şirketidir. William C. Durant tarafından kurulan şirketin faaliyet kapsamında Kuzey Amerika ve Orta Doğu başı çekmektedir. Şirketin merkezi Michigan, Detroit şehrinde birçok diğer marka gibi yer almaktadır. Daha çok kamyon ve ticari araç üretimi yapan firma aynı zamanda otomobil üretimi de yapmaktadır.

GMC, genel olarak bilinen General Motors’un bir bölümü olarak kabul ediliyor. Satış ağı içerisinde yer alan diğer markalar ile birlikte genelde aynı noktalarda satışı yapılıyor. SUV, kamyonet, otobüs, karavan, askeri araç, ağır hizmet kamyonları, ambulans, itfaiye araçları da GMC’nin üretim ağı içerisinde yer alıyor.

Hummer

Hummer, 1992 yılında üretime başlayan bir markadır. Otomotiv üreten firmalar arasında özel bir yapıya sahip olan firma askeri araç üretimiyle faaliyetlerine başlamıştır. Daha çok pikap ve SUV üreten firmanın merkezi Michigan’da yer alıyor. General Motors Company içerisinde yer alan markalardan bir tanesidir.

Hummer, 2010 yılında tüm bayilerini kapatmak zorunda kalsa da daha çok kalitesini ve gücünü arttırarak üretimine tekrar başlamıştır. Bunda GM kontrolüne geçmesinin önemli bir etkisi olmuştur. Güçlü motorlara sahip araçlar, kuvvetli yapısı, keskin hatlarının yanında özel üretim şasileri ile dikkat çekmeyi her zaman başarmaktadır. Bunu kanıtlamak için birçok kez Dakar Rallisi’nde boy göstermiş ve burada önemli dereceler elde etmiştir.

Jeep

Jeep, 1943 yılında Amerika’nın Ohio eyaletinde bulunan Toledo şehrinde faaliyetine başlayan bir şirkettir. Şirketin sloganı “I live, I ride, I am Jepp” olarak belirlenmiştir. Sadece SUV tarzında araçlar üreten firma ilk olarak Ford Model T’yi modifiye ederek askeri araç üreterek faaliyetlerine başlamıştır.

Amerikan ordusu için düzenlenen özel bir yarışmayı kazandıktan sonra faaliyete geçen firma günümüzde bu tarz araçların hepsine adını vermiştir. Adının tam olarak nereden geldiği hakkında net bir bilgi bulunmuyor. 2021 yılı itibariyle şirketin sahibi Stellantis grubu olmuştur. Bu da onu dünyanın en önemli araç üretim topluluklarından birisi içine dahil olmasını sağlamıştır.

Lincoln

Lincoln, 1917 yılında Ford Motor Company tarafından lüks gelir sınıfına hitap etmek amacıyla üretilmeye başlayan bir firmadır. Şirketin merkezi Michigan, Dearborn şehrinde yer almaktadır. Firmanın kurucusu Henry M. Leland’dır. Genelde etki alanı içerisinde Kuzey Amerika ülkeleri ve Orta Doğu ülkeleri yer almaktadır.

Lincoln günümüzde hala faaliyetlerini Ford Motor Company çatısı altında devam emektedir. Lüks  sınıf araçların en önemli temsilcisi olarak kabul edilen firma yılda ortalama 200 bine yakın aracın satışını yapmaktadır. Lüks crossover, spor amaçlı araçlar, limuzin gibi modeller bulunuyor. Firma daha uzun, daha geniş ve daha konforlu araçlar üretmesiyle dikkat çekmeyi başarmıştır.

Lucid

Lucid, 2007 yılında ABD’de kurulan bir elektrikli otomobil markasıdır. Şirketin merkezi Kaliforniya eyaletinde bulunan Newark şehrinde yer almaktadır. Şirketin kurucuları Bernard Tse ve Sam Weng olarak bilinmektedir. 1500 yakın insanın çalıştığı şirket sadece elektrikli otomobil üretme konusunda faaliyetler yapmaktadır.

Lucid ilk aracını geliştirmeye başlamadan önce önemli yatırım şirketlerinden ciddi anlamda yatırım almayı başarmıştır. 2022 yılı itibariyle yılda 20 bin araca yakın üretim yapmaktadır. 2014 yılında ilk aracını geliştirmeye başlayan firma kalitesi, yüksek güvenilirliği ve otonom sürüce uygun araçları ile dikkat toplamaktadır.

Seres

Seres, ABD’nin en yeni otomobil şirketleri arasında yer almaktadır. Xinghai Zhang tarafından 2016 yılında, Santa Clara şehrinde kurulan şirketin öncelikli amacı elektrikli araçlar için özel parçalar üretimi olmuştur. Firma aslında Çin merkezli olan Changqing Sokon Industry Group’un bir yan kuruluşu olarak faaliyet göstermektedir.

Elektrikli araç üretme konusunda dünyanın birçok teknoloji ve otomotiv şirketiyle anlaşmalar yapması ile dikkat çekmektedir. İlk konsept araçlarını 2018 yılında SF5 ve SF7 adıyla tanıtımını yapmıştır. Ama şuan için yollarda her hangi bir aracı yer almıyor.

Tesla

Tesla, dünyanın ve Amerika’nın en büyük elektrikli araç üreticisi olarak dikkat çekiyor. 2003 yılında iki mühendis Marc Tarpenning ve Martin Eberhard tarafından kurulmuş bir şirkettir. Daha sonra Elon Mus tarafından satın alınan firma hızlı bir şekilde gelişim göstermeyi başarmıştır. Halka açık olarak faaliyetlerini sürdüren firmanın adı ünlü mucit Nikola Tesla’dan gelmektedir. 2008 yılında ilk aracını üretmeye başlayan firma 2015 yılına gelindiğinde 70 bin adeti geçmeyi başarmıştır.

Tesla, 2021 yılı itibariyle yılda 1 milyon adeta yakın elektrikli araç üretip, dünyanın birçok ülkesine satışını gerçekleştirmektedir. Araçların ki tasarımsal farklılıkların yanında otonom, otomatik pilota sahip araçlarıyla da dikkat çekiyor. Firmanın %17’si aynı zamanda şirketin CEO’su olan Elon Musk’a aittir.

Tesla bir devrin kapanmasının bir devrin açılmasının öncü firması olmuştur. Günümüzde tüm otomotiv dünyasının değişimine neden olmuş ve elektrikli araç üretiminin en önde gelen firmalarından birisi olmayı başarmıştır. Şirketin Amerika’da 4 olmak üzere Çin ve Almanya’da bilinen fabrikaları ile toplam 6 tane farklı amaçlara hizmet eden fabrikaları bulunmaktadır.

haraketli araba