Yurtdışından Araba Getirmek Mümkün mü?

05 Mar 2024
0 Yorum
Yurtdışından Araba Getirmek Mümkün mü?
İÇİNDEKİLER

Günümüzde insanlar ulaşım konusunda özenli hareket ediyor. Herkes kendisinin sahip olacağı bir araba almak ve bu sayede istediği gibi seyahat etmek istiyor. Bunun için çok sayıda alternatif yöntem bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de yurtdışından araba getirmek oluyor. Tabi bu ülkemizde araba almak kadar kolay olmuyor. Uygun, yüksek teknolojiye sahip ve kaliteli araçlar için yurt dışı tercihi yapmak isteyenler birçok noktaya dikkat etmesi gerekiyor.

Yurtdışından Araba Getirmek Mümkün mü?

Araba almak istiyorsunuz ancak kaliteli ve ileri teknoloji olmasını istiyorsunuz. Ülkemizde istediğiniz standartlarda araç yoksa o noktada tercih yurtdışından araba almak oluyor. Günümüzde bunu yapmak her ne kadar mümkün olsa da dikkatli hareket etmek gerekiyor.

Bu konuyla ilgili bir detaylı kanun bulunuyor. Kanun ve hazırlanan mevzuatlara uygun hareket etmek gerekiyor. Bunları bilmeden yurt dışından araba almak için hareket etmek yanlış olacaktır.

Kimler Yurtdışından Araba Getirebilir?

Sizde yurtdışından araba getirmek istiyorsanız öncelikle kimlerin yurt dışından araba getirip, ülkemizde kullanabileceğini öğrenmeniz gerekiyor. Vergi ödemeden almak isteyenler için bu konu önemlidir. Taxfree olarak bilinen bu sistem ile araç kullanmak isteyenler bu kişilerden oluşuyor.

 • Yabancı öğrenciler ve öğretim görevlileri,
 • NATO çatısı altında çalışan yabancı personeller,
 • Ülkemizde ikamet eden aynı zamanda çalışma izni olanlar,
 • TC vatandaşlığından çıkan mavi karta sahip olanlar, Ülkemizde ikametgah ederken öğretim görenler,
 • Ülkemizde çalışmakta olan yabancı uyruklu olan insanlar,
 • Türkiye’de yaşayan yabancılar ancak yurt dışından emekli olanlar,
 • Spor federasyonlarına bağlı olan yabancı spor çalışanları,
 • Merkezi yurt dışında bulunan yabancı basın şirketlerinin ülkemizde çalışan ve yaşayan çalışanları,
 • Diplomatik misyonu olan temsilciler ve diplomatik statüye sahip olmayan memurlar,
 • AB projeleri kapsamında Bakanlık izniyle geçici kalan uzmanlar,

Bunlar ülkemizde yabancı plakalı araç ile giriş yapabilecek olan kişiler olarak görülüyor. Tabi bunlarında belirli şartlara uygun olması gerekiyor. Bunlar için de belirli koşullar bulunuyor.

Elektrikli Araçlar İçin Yeni ÖTV Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi” haberimizi okumak ister misiniz?

Yabancı Plakalı Araba Almanın Koşulları Nelerdir?

Yabancı plakalı araç getirmek ve ülkemizde kullanmak isteyen birçok kişi oluyor. Ancak bunu yapabilmek için belirli şartları özellikle sağlamak gerekiyor. Bunların neler olduğunu aşağıda okuyarak sizde öğrenebilirsiniz.

 • Ülkemize getirilen arabanın ülkemizde kalma süresi 730 gün ile sınırlıdır.
 • Yurt dışından araba getirmek ve daha uzun süre kalmak isteyenlerin belirli vergileri ödemesi gerekiyor.
 • Aracı getiren kişi dışında hiç kimse aracı kullanamaz. Sadece izinli olan kişi o aracı kullanma hakkına sahiptir.
 • Birinci dereceden yakının dahi bu araçla trafikte hareket etme imkanı bulunmamaktadır. Eğer bu durum yaşanırsa ve trafikte bu fark edilirse ciddi cezalar ile yüzleşmek zorunda kalınır.
 • Aracı yurt dışından getirecek kişinin o ülkede en az 185 gün minimum yaşamış olması gerekiyor. Bunu anlamak için pasaport kontörlü yapılmaktadır. 1 gün eksik olsa dahi araç getirme iznini alamazken, bununla beraber ikametgah belgesi ve oturma belgesi istenmektedir.
 • Yurt dışından alınan hiçbir aracın ülkemizde satış hakkı bulunmamaktadır. Süresi dolana kadar ülkemizde kullanılabilir ve daha sonra satış yapmak için tekrar yurt dışına çıkarılması gerekir.

Gümrük Vergisiz Araba Alma Şartları Nedir?

Yabancı bir ülkeden araç alındığında ve ülkemizde tamamen kalması istendiğinde gümrük vergisinin ödenmesi gerekiyor. Bunu yapmadan aracı ülkemize her zaman bulundurmak mümkün değildir. Gümrük vergisi ödemeden araba almanın da belirli şartları mevcuttur.

 • Türkiye Cumhuriyeti tarafından yurt dışında çalışmakla görevlendirilen kamu çalışanları 2 yıl hiç vergi ödemeden ülkemize araç getirme imkanına sahiptir.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yurt dışında ölmesi halinde, onun varisi olan yakınları TC vatandaşı olmak ve sınırlarımız içinde yaşamak koşuluyla yasal mirasçısı olarak bu aracı getirme hakkına sahiptir.
 • Ülkemizde dışında 2 yıl yaşamış olan ve tekrar ikametgahını Türkiye’ye alanlar bu durumdan yararlanabiliyor.
 • Türk vatandaşlığına geçen bireylerde, ikametgahını kalıcı bir şekilde buraya aldırdıklarında 2 yıl şartı aranmamaktadır.

Bu durum tamamen vergisiz araç alacağınız anlamına gelmemektedir. KDV ve ÖTV bu araçların alımı sırasında sizden tahsil edilecektir. Yurt dışından araba getirme ile ilgili en güncel bilgilere Gümrükler Genel Müdürlüğü Resmi Sitesi gidebilirsiniz.

Yurt Dışından Nasıl Araç Alınır?

Yurt dışından araba almak için belirli adımları takip etmeniz gerekiyor. Aslında ülkemizde ki adımlarla aynı şekilde ilerlemektedir. Getirme kısmından farklı olarak araç almak basit bir şekilde o ülkede satılan ve faturalı bir şekilde satışı yapılan aracı tercih etmek olacaktır.

AB ülkeleri genelde ülkemizde araç almak için tercih edilenler arasında gelmektedir. Kaliteli ve yüksek teknolojik araçlar olması buna da sebep olmaktadır. Bazı AB ülkeleri alınan araçları birkaç gün içerisinde ülkeden çıkarma koşuluyla sizden KDV almazken, bu süre 1 aya çıkarsa KDV alınıyor.

Ülkemize girişte de mutlaka KDV ödeme yapmak zorunda olduğunuz için iki kez KDV ödemek zorunda kalacaksınız. O nedenle aracı aldıktan sonra hızlı bir şekilde ülkeden çıkarmanız gerektiğini unutmamalısınız. Her ülkede olmamakla birlikte bazılarında ülkemizde alınan MTV vergisine benzer ödemeler yapılmaktadır.

Yurtdışı Arabaları için ÖTV Vergi Hesaplama

Yurtdışından araba getirmekte ülkemizde de araba almakta da mutlaka ÖTV ödemeniz gerekiyor. Ancak hesaplamaları farklı oluyor. Yurt dışından getirilen bir araç için ÖTV hesaplaması nasıl yapılır merak edenlere şu şekilde olacağını aktarmalıyız.

 • 600 cc silindir gücüne sahip olan ve satış değeri 70 bin TL olan araçta %45 vergi alınmaktadır.
 • 1600 cc silindir gücüne sahip olan ve vergisiz satış fiyatı 70 ile 120 bin TL arasında değişen araçlarda vergi oranı %50 olurken, 120 bin TL’nin üzerinde olanlarda bu vergi %60 olmaktadır.
 • 1600 cc ve 20000 silindir gücüne sahip olan ve vergi dışı satış fiyatı 170 bin TL olan araçlarda %100 vergi alınmaktadır.
 • 20000 cc silindir gücüne sahip olan ve vergisiz 170 bin TL değeri olan araçlardan %160 ÖTV alınmaktadır.

Bu vergilerin devlet tarafından belirlenecek şekilde ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Hangi Ülkelerden Araba Getirmek Mümkün?

Türkiye’ye yurt dışından araba getirmek için belirli ülkelere öncelik verildiği biliniyor. Ticaret Bakanlığı tarafından bu konuda yapılan açıklamada öncelikle taşıtı getirecek kişinin taşıtı getireceği ülkede kayıtlı olması gerekiyor.

Bunun dışında Avrupa Serbest Ticaret Birliği ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan ve ikamet edenler buralarda isimlerine kayıtlı olan araçları da ülkemize getirme hakkına sahiptir. Bunun en basit örneği Fransa’da yerleşik olarak yaşayan birisi Almanya’da bulunan aracını Türkiye’ye getirme hakkına sahiptir.

Sadece AB ülkelerinden değil dünya üzerinde ki birçok ülkeden ülkemize araba getirmek mümkündür. Daha çok insan AB ülkelerinde yaşadığı için bu konu merak edilmektedir. Çin, Japonya ve Amerika gibi ülkelerden de belirli şartlarla araç getirmek mümkün olmaktadır.

Almanya’dan Araba Getirmek

Almanya’dan araba getirmek için öncelikle o ülkede en az 185 gün ikamet etmiş olmanız gerekiyor. Ancak bu yabancı plakalı araç olacağı için yukarıda değindiğimiz kişilerden başkası getiremez ve ülkemizde onların dışında en yakın akrabası dahi o aracı kullanma hakkına sahip değildir.

Pasaporta işlenerek araç Türkiye’ye getirilmektedir. Ülkemize bu araç maksimum 24 ay durma hakkına sahiptir. Çifte vatandaşlığı olanlarda her hangi bir konuya takılmadan ülkemize araç getirebilir. Almanya ülkemize en çok yabancı gelen ülkelerden bir tanesidir. Çünkü bu ülkede ikamet eden ve çalışan çok sayıda Türk bulunmasından dolayı bu durum yaşanmaktadır.

Alman Araba Markaları” hangileri öğrenmek ister misiniz?

Kıbrıs’tan Araba Getirmek

Kıbrıs’tan araç getirmek ülkemizde de mümkündür. Ancak buradan ithal etmek sadece o hakka sahip şirketler tarafından yapılabilmektedir. Bu ülkeden sadece Kıbrıs vatandaşlığına sahip kişiler yukarıda belirtilen şartlara uygun olarak araç getirebilir. Ancak diğer yabancı plakalarda olduğu gibi satışını yapamaz.

Kıbrıs’ta araç almak için çalışma ve aynı zamanda oturma izninizin olması gerekiyor. Bunlar olmadan oradan araç almanız mümkün olmayacaktır. Ancak bu ülkeden araç almak ve getirmek çok fazla tercih edilmemektedir. Bunun en büyük sebebi direksiyonların sağda olmasıdır. Aynı zamanda ülkemizde 3 aylık sigorta yaptırılarak KKTC plakalı aracı buraya getirmek mümkün olacaktır.

Amerika’dan Araba Getirmek

Amerika’dan araba getirmek için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. En az ABD’de 185 gün yaşamanız ve aynı zamanda orada aldığınız aracın en az 6 aydır üzerinize kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca aracın üzerine kayıtlı hiçbir kredi ve vergi borcunun olmaması gerekiyor. Ayrıca ikametgah adres bilginizi de vermeniz gerekiyor.

Ancak ABD’den ülkeye bir araç getirmek için transfer işlemi deniz yoluyla yapılabilmektedir. Bunun içinde yüklü bir ödeme yapmanız gerekiyor. Aracı 2 yıl boyunca getirdikten sonra kullanabiliyorsunuz. Devam etmesini isterseniz 6 ay bir AB ülkesinde kullanılması şartı bulunuyor.

Amerikan Araba Markaları” hangileri öğrenmek ister misiniz?

Gürcistan’dan Araba Getirmek

Gürcistandan araba almak için illa ki oturum izni istenmiyor. Ancak ülkemize geçirmek istediğinizde sizden oturma izni şartı isteniyor. Bunu yaptıktan sonra ülkemize geçirebilir ve 2 yıl boyunca Türkiye’de rahatça kullanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Ancak ülkemizde son yıllarda yoğun bir şekilde Gürcistan’dan araba almak isteyen insanların sayısı arttığı için dolandırma olayları daha çok yaşanmaya başladı. O nedenle gerekli şartlara sahip olan arabayı öğrendikten sonra araba almak için harekete geçmek daha doğru olacaktır.

Japonya’dan Araba Getirmek

Japonya ülkemizde araçları tercih edilen ülkeler arasında her zaman ilk sıralarda geliyor. Ülkemizde ithal edilerek satılan çok sayıda japon markası bulunuyor. Ama direk olarak Japonyadan araba getirmek de yukarıda mi şartlar ile mümkün olabiliyor. Öncelikle o ülkede araç satın almanız gerekiyor. İkamet eden bir kişi pasaporta işleterek araç satın alabilir.

Ülkemize getirebilmesi için 185 gün ikamet etme şartı bulunuyor. Ayrıca o aracın en az 6 aydır üzerine kayıtlı olması gerekiyor. Ardından deniz yoluyla Çin’e geçerek veya direk gemi ile Türkiye’ye getirmek ve 2 yıl boyunca burada kullanmak mümkün oluyor.

Japon Araba Markaları” hangileri öğrenmek ister misiniz?

Irak’tan Araba Getirmek

Irak’tan araba getirmek için öncelikle o ülkede araç satın almanız gerekiyor. Irak’ın birçok bölgesinde sizden oturma izni olmadan araç satışı gerçekleştiriyor. Ancak ülkemize geçirmek istediğinizde sizden oturma izni isteniyor. En az 185 gün o ülkede ikamet etmiş olmanız sizden isteniyor. Bunun ardından yapmanız gereken dikkatli bir şekilde resmi işlemleri yapmanız olacaktır.

Irak’tan araba alıp Türkiye’ye geçirerek 2 yıl boyunca rahatça kullanmanız diğer ülkelerde olduğu gibi mümkündür. Ancak TR plakası olmasını istiyorsanız ÖTV ve KDV ile birlikte gümrük vergisini de ödemeniz gerekiyor. Ama bunu yapmadan da belirli bir süre kullanmanız mümkün oluyor.

Çin’den Araba Getirmek

Çin araba üretimi konusunda dünyanın merkezi konumundadır. Dünyanın birçok markası bu ülkede araç ürettirmek ve satışını yapmaktadır. Ülkemize de bu araçların bir çoğu gelmektedir. Bireysel olarak Çin’den araba getirmek için öncelikle diğer ülkelerde olduğu gibi o ülkede belirli bir süre yaşamalı ve ardından ülkemize geçirmelisiniz.

Kalıcı olarak geçirme izniniz yoktur. Bunu yapmak isterseniz tüm vergileri eksiksiz bir şekilde ödemelisiniz. Diğer türlü geçirilen araçlar 2 yıl boyunca ülkemizde kullanılabilmektedir. Ayrıca pasaportuna işleterek satın alan kişi dışında hiç kimse aracını başkasına kullandırma hakkına sahip değildir.

Çin Araba Markaları” hangileri öğrenmek ister misiniz?

Dubai’den Araba Getirmek

Dubai’den araba getirmek için öncelikle o ülkeye giderek araç satın almanız gerekiyor. Rahatça araç alabileceğiniz ülkeden aldığınız aracı getirmek için öncelikle o ülkede en az 185 gün ikamet etmeniz sizden isteniyor. Ticaret Bakanlığı bu konuda dikkatli hareket ederek, araba getirmek isteyenlerde bu şarta dikkat ediyor.

Dubai’den arabayı getirdikten sonra 2 yıl boyunca Türkiye’de kullanmanıza imkan veriliyor. Ardından bu süre dolduğunda tekrar o ülkeye geri götürmeniz ve gerekli süreyi tamamlamanız isteniyor. Kalıcı olarak getirmek istediğinizde tüm vergilerini ödemeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor.

İngiltere’den Araba Getirmek

İngiltere’den araba getirmek çok tercih edilen bir yöntem değildir. Bunun en büyük sebebi İngiltere’de trafiğin sağdan akması ve araç direksiyonlarının sağ tarafta olmasıdır. Ters direksiyon sorun olacağı için burada üretilen araçları getirmek çok tercih edilmemektedir.

İngiltere’den araç getirmekte diğer ülkelerde olduğu gibi minimum 185 gün ikamet ediyor olmanız şartı aranıyor. Ardından gerekli işlemleri yaparak 2 yıl boyunca ülkemizde kullanıma imkan veriliyor.

İngiliz Araba Markaları” hangileri öğrenmek ister misiniz?

Bulgaristan’dan Araba Getirmek

Bulgaristan ülkemize en çok araba getirilen ülkelerin arasında yer alıyor. Bu ülkeden araba almak için o ülkede ikamet ediyor olmanız gerekiyor. Bunun için son 12 ay içerisinde 185 gün boyunca orada resmi olarak yaşamanız sizden isteniyor.

Bu ülkeden getirilen araçlar diğer ülkelere göre o ülkede yaşayan kişinin annesi, çocukları ve eşi tarafından da kullanılabilmektedir. Bu nedenden dolayı ülkemize başka ülkelerden araç getirmek isteyenler Bulgaristan’ı tercih etmektedir.

Azerbaycan’dan Araba Getirmek

Azerbaycan’dan araba almak diğer ülkelerde olduğu gibi öncelikle orada 185 gün o ülkede yaşama şartı aranıyor. Bu arabayı aldıktan sonra vergisiz olarak ülkemize getirmek ve kullanabilmek için ikametgah belgesi isteniyor. Bu işlemle birlikte 2 yıl boyunca ülkemizde kullanmanıza imkan tanınıyor.

Türk vatandaşı olan bir kişi Azerbaycan’dan araba almak için orada pasaportuna işletmek şartıyla araba alma hakkına sahiptir. Diğer kişilerin bu aracı kullanabilmesi için aracın pasaportuna işletilen kişinin seyahat esnasında araçta bulunması gerekiyor. Yukarıdan bahsettiğimiz herkes o şartlara uymak şartıyla ülkemize araç getirebilir.

haraketli araba