Çin Araba Markaları

07 Mar 2024
0 Yorum
Çin Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Çin dünyanın en büyük pazarı olmasının yanında ayrıca dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Dünya üzerinde ki tüm büyük araba firmalarının bu ülkede üretim tesisleri bulunuyor. Bunlarla birlikte ülkede üretim yapan firmalarla ortaklık anlaşmaları da bulunuyor.

Ülkede çok sayıda yerli araba firması da bulunuyor. Bunların bazıları sadece Çin içine üretim yaparken, uluslararası olarak üretim ve satış yapan birçok firma da bulunuyor. Aşağıda sizler ile paylaşacağımız birçok marka var. Bunların bazılarını duymuş olacağınıza eminiz ancak böyle bir marka mı var mı diyeceğinizi de söylememiz gerekiyor. Çin araba markaları arasında Aion, BYD Auto, Changan Auto, Chery, DFSK, Geely, HipHi, Leapmotor, NIO, Skywell ve XPEng bulunmaktadır.

Aion

Aion 2018 yılında üretime başlayan bir Çinli otomotiv üreticisidir. 2018 yılında tanıtılan marka ilk aracını 2020 yılında yollara sundu. Sadece elektrikli araç üreten firma GAC New Energy firmasının altında otomobil üretimi yapan bir şirket olarak faaliyetlerine devam ediyor. Firma gelecek yıllarda 12 modelinin daha satışa hazır hale geleceğini aktardı.

Araçlarında elektrikli dolum işleminin 5 dakikadan daha az bir sürede olacağını ve %80’lik şark süresine 8 dakikada ulaşabileceği yönünde hazırlıklarda bulunuyor. Bu konuda ülkenin birçok yerine özel şarj istasyonları da bulunuyor. Satışa başlamasının üçünü yılında yıllık bazda 100 bin sınırını geçmeyi başaran şirketin hızlı bir şekilde büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Bazı Aion Marka Araba Modelleri

BYD Auto

BYD Auto, faaliyetlerine Çin’in Shenzhen şehrinde 2003 yılında başlayan bir otomotiv firmasıdır. BYD Company’in bir yan kuruluşu olarak üretim yapan firma kısa sürede Çin’den en çok satış yapan onuncu marka olmasını başarmıştır. Ayrıca ülkenin en çok satan kendi markası da olmayı başarmıştır.

Firma araç üretimini Sedan, SUV, HB olarak yapıyor. Firma kendi çatısı altında üretim yaptığı gibi Daimler AG ile ortaklaşa ürettiği lüks elektrikli aracı Denza satışını da yapmaktadır. Ayrıca 2020 yılında resmi olarak Toyota ile birlikte satışlarına devam etmektedir. Firma üretiminin çoğunu Çin’de satmakla birlikte Ukrayna, Moldova, Dominik ve Bahreyn gibi ülkelerde de satış yapmaktadır.

Bazı BYD Marka Araba Modelleri

Changan Auto

Changan Auto, Çin’in ve dünyanın en eski otomotiv üreticileri arasında yer almaktadır. 1862 yılında Çin devleti tarafından kurulan şirket, devletin kontrolünde bulunan otomotiv üreticileri arasında dördüncü büyük olarak kabul edilmektedir. Yılda 2.3 milyon üretim rakamıyla bunu elde etmiştir. Yıllara göre bu rakamlarda değişiklikler olabiliyor.

Changan auto, otomobil üretiminin yanında ticari kamyonet, hafif kamyon, otomobil üretimleri de yapmaktadır. Firma kendi çatısı altında üretim yaptığı gibi Ford ve Mazda gibi şirketleri ile ortak üretimler yaparak satışlarını gerçekleştiriyor.

Bazı Changan Marka Araba Modelleri

Chery

Chery, merkezi Çin’in Wuhu şehrinde bulunan bir otomotiv şirketidir. 1997 yılında faaliyetlerine Çin hükümeti tarafından başlatılan firma otomobil başta olmak üzere SUV ve minivan üretimi yapmaktadır. Firma otomobillerini Chery markası altında satarken, ticari araçlarını Karry markası ile satışa sunmaktadır.

Firma 2012 yılında yıllık 590 bin adet araç üretimi yaparak Çin’in en büyük onuncu otomobil üreticisi olmayı başarmıştır. Firma ilk araç üretimini 1999 yılında yapmış, yurt dışına satışını ilk olarak 2003 yılında yapmıştır. Firma giderek büyümüş bünyesine dünyaca ünlü markalar Jaguar ve Land Rover’ı da dahil etmiştir. Chery günümüzde ülkemizde dahil olmak üzere Avrupa, Asya, Afrika, Amerika ve Orta Doğu olmak üzere birçok bölgeye satış yapmaktadır.

Bazı Chery Marka Araba Modelleri

DFSK

DFSK, 2003 yılında üretime başlayan bir otomotiv şirketidir. Firma geniş bir üretim ağına sahip olup Dongfend ve Chongqing Sokon firmalarının ortak bir girişimi olarak faaliyetlerine başlamıştır. Otomobil, ticari araç, otomobil parçalarının üretimini yapmaktadır. Firma tüm üretimlerini dört farklı tesis üzerinde yapmaktadır.

DFSK yani Dongfeng Sokon Automobile olarak bilinen firma 2017 yılında yıllık 500 bin araç üretimine ulaşmıştır. Ortaklardan Chongqing Sokon Group, 2018 yılında diğer ortaktan %50 hisseyi 621 milyon dolara satın alarak otomotiv şirketinin tek sahibi olmuştur.

Bazı DFSK Marka Araba Modelleri

Geely

Geely, 1986 yılında buzbolabı üretimi için faaliyetlerine başlamıştır. 1997 yılında Geely Auto adını alarak otomotiv pazarına da giriş yapmıştır. Firmanın merkezi Çin’in Hangzhou şehrinde bulunmaktadır. Şirketin kurucusu Li Shufu olarak bilinmektedir.

Firma ülkenin ilk özel girişim olmayı başaran otomotiv firması olma özelliğine sahiptir. Üretim ağının içerisinde otomobil, motor, şanzıman, motosiklet çeşitleri de bulunmaktadır. Geely çatısı altında 120 bin kişi çalışmaktadır. Firma 2010 yılında Volvo Cars’ı 1.8 milyar dolara satın almıştır. Bundan üç yıl sonra İngiliz taksi üreticisi olan The London Taxi Company’i de almıştır. 2015 yılında Apple ile anlaşma yaparak CarPlay uygulamasını ilk kullanan firmalardan birisi olmuştur. Firmanın kullandığı abmlem 2014 yılında son kez değişiklik göstermiştir.

Bazı Geely Marka Araba Modelleri

Hiphi

HipHi, Çin araba markaları arasında ki en yeni şirketlerden bir tanesidir. 2019’un Temmuz ayında faaliyetlerine David Ding ile başlayan şirketin merkezi Şanghay’da bulunmaktadır. Firmanın şimdilik hizmet verdiği bölgeler Çin ve Japonya ile sınırlı kalmaktadır. İlk aracını 2019 yılında piyasaya süren firma araçlarının sadece elektrikli olarak üretmektedir.

Hiphi firması 2021 yılında yayınlanan açıklamaya göre Çin’in en çok satan premium elektrikli aracı olmayı başarmıştır. Uzun menzile sahip elektrikli araçların yanında bu araçlarda lüks ve konforun da detaylı bir şekilde kullanılmasıyla öne çıkmayı başarmıştır.

Bazı Hiphi Marka Araba Modelleri

Leapmotor

Leapmotor, merkezi Çin’in Hangzhou şehrinde bulunan ve sadece elektrikli araç geliştirme konusunda çalışmalar yapan bir otomobil üreticisidir. Firmanın kurucusu Fu Liquan ve Zhu Jiangming’dir. 2015 yılında kurulan firmanın ilk aracı 2018 yılında CES Asya fuarında görücüye çıkmıştır. Firma 2018 ve 2011 yılları arasında üç farklı modeli üretim hattından çıkarmayı başarmıştır.

Firmaya ait araçların ilk teslimatları 2019 yılının Haziran ayında başlamıştır. Leapmotor günümüzde 4 farklı modelin satışını yapmaktadır. İki kapılı spor kompakt arabalar, hatchback, sedan araçların üretimini yapmaktadır. Ürettikleri araçlar genelde şehir içine özgü olup, ortalama menzili 450-500 kilometre arasında değişmektedir.

Bazı Leapmotor Marka Araba Modelleri

NIO

NIO, Çin merkezli olarak faaliyetlerine 2014 yılında başlamış bir elektrikli araç üretimine açık olan bir firmadır. İşlemlerini halka açık olarak devan eden şirketin kurucusu William Li’dir. Şirketin genel merkezi Çin’in Hefei şehrinde bulunmaktadır. 4 binin üzerinde çalışanı bulunan şirket çok uluslu olarak faaliyetlerine devam etmektedir.

NIO firması araç üretiminin yanında pil değiştirme istasyonları ve hızlı şarj tesisleri konusunda da çalışmalar yapmaktadır. Lüks sınıfta araçlar üreten firmanın spor araba, SUV, tarzı üretimleri daha çoktur. Lityim-iyon pil ile hazırlanan araçlar daha uzun menzile sahip olmasının yanında ayrıca yüksek verimli araç kullanımını da yapabilmektedir.

Firmanın gelecek planları içerisinde minibüs ve sedan modellerin üretimi de bulunmaktadır. 2018 yılında ilk üretim yılında 11.348 adet araç satan firma, 2022 yılında bunu 50 binin üzerine çekmeyi başarmış ve toplamda 200 binin üzerinde araç satışına ulaşmıştır.

Bazı NIO Marka Araba Modelleri

Skywell

Skywell, üretimien 2017 yılın başlayan bir otomobil üreticisidir. Otomotiv üretimi konusunda üretimler yapan firma sadece elektrikli araçlar için çalışmalar yapmaktadır. Şirketin geçmişi 2011 yılına kadar uzanmaktadır. Enerji üretimi konusunda çalışmalar yapan bir firmanın yan kuruluşu olarak faaliyetlerine başlamıştır. Daha çok premium sınıfta elektrikli araçlar üreten firma giderek gelişimini arttırmaktadır.

Firma başlangıçta sadece Çin merkezli olarak üretim ve satış yaparken, ilerleyen yıllarda Avrupa pazarına, ardından ABD ve Kanada pazarlarına da giriş yapmıştır. Uzun menzile sahip elektrikli araçlar ve bunların sahip olduğu güçlü beygir güçleri ile dikkat çekmektedir. Ülkemizde de Ulu Motor distribütörlüğünde satış yapmaya 2022 yılı itibariyle başlamıştır.

Bazı Skywell Marka Araba Modelleri

XPeng

XPEng, yani Guangzhou Xiaopeng Motors Technology şirketinin kısaltması olan bir otomobil üreticisidir. Elektrikli araç üretimi konusunda çalışmalar yapan firma 2014yılında faaliyetlerine başlamıştır. Şirketin genel merkezi Guangzhou şehrinde bulunmaktadır. Kurucuları arasında O Xiaopeng, Xia Heng, O Tao ve Yang Chunlei gibi isimler bulunmaktadır.

Firma New York Borsasında halka açık olarak faaliyetlerine devam etmektedir. GAC Group’un destekleriyle kurulan firma pil üretimi, şarj istasyonlarının geliştirilmesi ve 100 bin kapasiteli bir fabrikanın kurulumu gibi önemli adımlar atmıştır. SUV ve Sedan tarzında otomobil üretimleri yapan firma geniş üretim ağı ile müşterilerinin memnuniyetine de önem vermesi ile dikkat çekmektedir.

Bazı XPEng Marka Araba Modelleri

haraketli araba