Güncel Spor Araba Markaları

07 Mar 2024
0 Yorum
Güncel Spor Araba Markaları
İÇİNDEKİLER

Araba günlük ihtiyaçlarımız arasında en üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Bir noktadan diğerine çok hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat etmemizi sağlayan çok sayıda araç bulunuyor. Tabi bunlar arasında estetik kaygısı yüksek olanlar ve güçlü motora sahip olmak isteyenler içinse spor arabalar ilk tercih olarak öne çıkıyor. Farklı spor araba markaları tarafından sayısız araç modeli piyasada yer alıyor.

Genelde görüntüleri çok çekici olan bu araçlar güzelliklerinin yanında güçlü motorları, yol tutuşları, yüksek güvenlik önlemleri ile birlikte sunuluyor. Tabi bunların yanında bu araçlar yüksek fiyatlarıyla da dikkat çekmeleri ile öne çıkıyor. Sizde bu araçlardan bir tanesini almak istiyorsanız öncelikle kendiniz için en iyi tercihi belirlemelisiniz.

Spor Araba Modellerini Ortak Özellikleri

Spor araba modelleri birçok açıdan birbirine ortak özelliklere sahiptir. İlk dikkat çekici detayı çekici bir görüntüye sahip olmalarıdır. Bunun yanında bir diğer ortak özelliğiyse yüksek fiyatlı olmalarıdır. Eğer yolda aracınızla giderken birisinin dönüp bakmasını istiyorsanız bu tercihi spor arabadan yana kullanmanız gerekiyor.

Tabi sınıflamaya göre spor arabalarda kendi içerisinde ayrılır. Renkleri, duruşları, fiyatları ve tarzları ile birbirinden ayrılan çok sayıda spor araba vardır. Yılda birkaç adet üretilen spor arabalar olduğu gibi standart olarak üretilen spor araçlarda vardır. En önemli ortak özelliği dikkat çekici olmaları ve aynı zamanda yüksek hızlara güvenli bir şekilde çıkılmasına yardımcı olmasıdır. Bu araçlar daha çok şehirler arası kullanıma uygun olarak tasarlanmaktadır.

En İyi Süper Spor Araba Markaları

Sizlere sayabileceğimiz çok sayıda spor araba modeli vardır. Çünkü piyasada araç üreten tüm otomotiv firmalarının en azından bir tane spor araba modeli vardır. En çok bilinen modeller arasında Ferrari, BMW, Bugatti, Lamborghini ve Aston Martin gibi markalar yer alıyor. Tabi bunların yanına ekleyebileceğimiz ve sayabileceğimiz daha çok sayıda markanın olduğunu da eklemekte fayda var.

Spor arabalar bir tarz olarak kabul edilir. Bu araçlar arasından tercih yapmak istiyorsanız önce kendi tarzınızı belirlemelisiniz. Kimisi yere yakın, uzun kaput tasarımına sahip olan ve ayrıca yüksek kaliteli olarak sunulan çok sayıda marka vardır. Bunları belirledikten sonra en uygun markaya ait olan spor araba markasını rahatça tercih edebilirsiniz.

Acura

Acura, 1986 yılında Honda tarafından üretilmeyen başlayan lüks bir araç markasıdır. Sadece ABD ve Kanada’da satabilmek için üretilen bu araç spor tasarıma getirdiği yeni tarz ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Amerika’nın en çok satan spor ve lüks markaları arasında kısa sürede yer almayı başarmış bir markadır.

ACURA NSX MODELİ

Aston Martin

Aston Martin, özel bir tarza sahip olan lüks sınıf spor araba üreticisidir. İngiliz olan markanın 1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından üretildiği biliniyor. İlk piyasaya çıktığı andan itibaren spor bir tarza sahip olan marka günümüzde ilgi çekici markaları arasında yer almaya devam etmektedir. Birçok parçasının el yapımı olması markaya olan ilgiyi arttırmaktadır.

ASTON MARTİN DB11 MODELİ

Bentley

Bentley özel bir yapı ile araç üretmeye başlayan İngiliz otomobil üreticisidir. 1919 yılında Walter Owen Bentley tarafından üretilmeye başlayan şirket özellikle güçlü şasisi ve özel motorları ile dikkat çekmektedir. Günümüzde üretimleri sayılı olup, müşterilerin taleplerine göre üretilmeye dikkat çekmektedir. Bentley’in günümüzde ki sahibi Alman üreticisi Volkswagen olarak bilinmektedir.

BENTLEY CONTİNENTAL GTC MODELİ

BMW

BMW, Almanya’da üretilen ve 1916 yılından bu tarafa kendi sınıfının en iyi markaları arasında yer alan bir otomobil üreticisidir. Kendisine haz bir tarzı olan üreticisi sadece araba değil bunun yanında bisiklet, motosiklet ve motor üretimi de yapmaktadır. Spor arabalar konusunda uzman olan firma dünyanın en büyük spor üreticileri arasında yer almaktadır.

BMW M8 COUPE MODELİ

Bugatti

Bugatti, spor arabalar konusunda özel bir noktada bulunan bir markadır. Dünyanın en hızlı araçlarına sahip olan markanın merkezi Fransa’da bulunan Molsheim şehridir. Sahibi bir İtalyan olan markanın merkezi Fransa’da yer alırken marka Alman olarak kabul edilmektedir. Çok özel tarzlara sahip olan markanın yarış araçlarını normal yola uyarladığı kabul edilir.

BUGATTİ CHİRON MODELİ

Chevrolet

Chevrolet, tam adıyla Chevrolet Division of General Motors Company adına sahip olan bir ABD’li otomobil üreticisidir. Hem lüks hem de standart araç üreten firma ülkemizde de satışa yapmaktadır. Şirketin merkezi Michigan’da yer alan Detroit şehridir. 1911 yılında kurulan ve üretime başlayan firma kendisine özel tarzı, tasarımı ile dikkat çekmeyi başarmaktadır.

CHEVROLET CAMARO MODELİ

Ferrari

Ferrari, spor araba üretimi konusunda dünyanın en ilgi çekici markalarından bir tanesidir. İtalya’nın Maranello şehrinde üretim yapan firmanın kuruluş tarihi 1949 yılıdır. İlk olarak Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulmuş ve daha sonra araba üretmeye başlamıştır. Firmanın kurucu olan Enzo Ferrari, aynı zamanda markaya soy adını vererek üretmesini sağlamıştır.

FERRARİ SF90 STRADALE MODELİ

Ford

Ford, standart olarak araç üreten ve aynı zamanda spor modelleri bulunan bir markadır. 1903 yılında Henry Ford tarafından Detroit şehrinde kurulan firma günümüzde dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden bir tanesini olmayı başarmıştır. Ford GT markanın en özel spor modelleri arasında en başı çekmesiyle öne çıkıyor.

FORD MUSTANG MODELİ

Jaguar

Jaguar, ilk olarak 1945 yılında üretilmeye başlayan bir otomotiv üreticisidir. Şirketin merkezi Birleşik Krallığın Coventy şehridir. Özel bir logoya ve her zaman özel olan bir tasarıma sahip olan marka kalitesi ile her zaman öne çıkmayı başarması ile dikkat çekmiştir. Kaliteli ve güvenilir olan bu marka dünyanın en ilgi çekici spor araba markaları arasında yer alıyor.

JAGUAR F-TYPE MODELİ

Lamborghini

Lamborghini spor araba üreten markalar arasında en özel olanların başında yer almaktadır. 1963 yılında üretime başlayan firmanın merkezi Sant’Agata Bolognese’de yer almaktadır. Kurucusu olan Ferruccio Lemborghibi aynı zamanda şirkete adını vermiştir. Yere yakın, özel bir logosu bulunan ve süper spor otomobil denildiğinde ilk akla gelen markalardan bir tanesidir.

LAMBORGHİNİ SİAN ROADSTER MODELİ

Lexus

Lexus, 1989 yılında üretilmeye başlayan bir otomobil üreticisidir. Toyota tarafından üretilmeyen başlayan markanın üretim amacı Amerika pazarında yer almaktır. Lüks otomobil olarak üretilen firma 2005 yılında Japonya pazarına girmiş ve günümüzde tüm dünyada satışı gerçekleştirilmektedir. Kaliteli, konforlu ve yüksek güvenlikli olan bu marka spor markalar arasında yer alıyor.

LEXUS LC MODELİ

Lotus

Lotus, 1952 yılında İngiltere’nin Norwich şehrinde üretime başlayan bir markadır. Colin Chapman tarafından kurulan şirket özel tasarımı ile kısa sürede dikkat çekmeyi başarmıştır. Farklı tarzı, yüksek güvenilir şasisi, özel tasarımı ile spor araba almak isteyen birçok kişi tarafından tercih edilen bir marka olmayı başarmış bir firmadır.

LOTUS EVORA 400 MODELİ

Maserati

Maserati, spor yarış araçları ve spor gündelik araçlar üreten bir markadır. 1914 yılında üretime başlayan firmanın merkezi İtalya’nın Bologna şehrinde yer almaktadır. Firmanın ürettiği modeller genelde yüksek performansa sahip olmakla birlikte özel tasarımı ile hız sevenlerin en önemli tercihleri arasında yer almaya her zaman devam etmektedir.

MASERATİ MC20 CİELO MODELİ

McLaren

Mclaren, 1989 yılında kurulmuş olan İngiliz bir spor otomobil markasıdır. Firmanın kurucusu olan Ron Dennis, süper spor otomobil sevenler için kurduğu bu markayı kısa sürede dünyanın en iyileri arasında koymayı başarmıştır. Firma her zaman Formula 1’de mücadele etmiş ve hız sevdalısı olanlara olan kalitesini her zaman göstermeye devam ettirmiş bir yapıya sahiptir.

MCLAREN 720S SPİDER MODELİ

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz, 1926 yılında Karl Benz ile Gottileb Daimler’in kurduğu bir şirkettir. Dünyanın en bilinen markalarından birisi olan şirketin merkezi Almanya2nın Stuttgart şehrinde yer almaktadır. Standart aile arabalarının yanında süper spor otomobiller üreten firma kalitesi ile her zaman en iyiler arasında yer almayı başarmıştır.

MERCEDES-BENZ SL ROADSTER MODELİ

NIO

NIO, 2014 yılında üretime başlamış bir otomotiv firmasıdır. Şirketin kurucusu William Li’dir. Elektrikli spor otomobil üretmek amacıyla kurulan şirketin merkezi Şanghay şehrinde yer almaktadır. İlk üretimini 2018 yılında yapan firma elektrikli araç üretmek ve geliştirme konusunda ciddi yatırımlar almayı başarmasıyla dikkat çekmiştir.

NIO EP9 MODELİ

Nissan

Nissan, 1933 yılında Japonya’nın Yokohama şehrinde kurulmuş bir otomobil üreticisidir. Standart araçların yanında çok kaliteli spor arabalar üretme konusunda kendisini geliştirmeyi başarmış bir yapıya sahiptir. Nissan Jidosha Kabushiki Gaisha tam adına sahip olan şirket dünya genelinde Nissan olarak bilinmektedir. Şirketin günümüzde ki sahibi Renault firmasıdır.

NİSSAN GT-R MODELİ

Polestar

Polestar, 1996 yılında faaliyete geçmiş bir otomotiv üreticisidir. Volvo’nun mühendis ekibinde yer alan Jan Nilsson tarafından kurulan şirket daha sonra bağımsız olarak spor araba üretme konusunda faaliyete başlamıştır. 2017 yılında bağımsız olan şirket günümüzde Volvo çatısı altında üretime devam etmektedir. Kaliteli ve hızlı araçlar üretmeye devam etmektedir.

POLESTAR O₂ MODELİ

Porsche

Porsche, süper spor otomobil üretme konusunda en iyi markalardan bir tanesidir. 1931 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde faaliyete geçen firma özel tasarımları ve kaliteli modelleri ile her zaman dikkat çekmeyi başarmıştır. Firmaya ait olan 911 modeli adeta klasik spor araçlar arasında yer alır. Firmanın kurucusu Ferry Porsche’dir. Faaliyetlerine Volkswagen çatısı altında devam etmektedir.

PORSCHE TAYCAN MODELİ

Rimac

Rimac, merkezi Hırvatistan’ın Sveta Nenedja şehrinde bulunan yeni nesil elektrikli spor otomobil üreten firmalardan bir tanesidir. 2099 yılında elektrikli araç üretmek için Mate Rimac tarafından kurulan şirket öncelikle batarya ve araç organları üretmiş, daha sonra otomobil üretmeye başlamış bir firmadır.

RİMAC NEVERA MODELİ

Tesla

Tesla, Amerika’nın Austin şehrinde üretim yapan elektrikli araç üreten bir firmadır. Şirketin CEO’su ve aynı zamanda sahibi Elon Musk olarak hizmet vermektedir. Günümüzde dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi olmayı başarmıştır. Yüksek kaliteli ve spor elektrikli araçlar üreten firma dünyanın birçok noktasına bu araçların satışını yapmaktadır.

TESLA ROADSTER MODELİ

Toyota

Toyota, dünyanın en büyük otomotiv şirketidir. 1937 yılında Japonya’da kurulan şirketin günümüzde çatısı altında çok sayıda marka yer almaktadır. Bu markalar ve kendi markasıyla spor araba üretimine devam etmektedir. Son yılların en çok otomobil üreten firması olan Toyota, kendi markası ile özel spor araba modelleri üretmekte ve dünyanın her noktasında satışını yapmaktadır.

TOYOTA SUPRA MODELİ

haraketli araba