Türkiye’de Satılan En iyi SUV Araçlar Hangileri?

29 Eyl 2022
0 Yorum
Türkiye’de Satılan En iyi SUV Araçlar Hangileri?
İÇİNDEKİLER

Türkiye’de son yıllarda dünyada olduğu gibi SUV araçlar yükselişe devam ediyor. Sedan tercihi yerini giderek SUV tipi araçlara bırakırken birçok firma yeni araçları arasında SUV yapısına daha çok yer veriyor. Benzinli, dizel ve elektrikli motor seçenekleri ile birlikte sunulan bu modeller kalitesi ve tarzlarıyla insanların öncelikli tercihi oluyor.

Türkiye’de 2021 yılında satılan birçok SUV model var. Bunların arasında en çok satanlar Dacia Duster bu alanda zirvede yer almayı başarıyor. Onu çok az bir fark ile Fiat Egea Cross takip ediyor. Ortalama iki modelde 20 bine yakın satış rakamlarına ulaşırken bu iki modeli Hyundai Tuscon takip ediyor. Peugeot 2008 ve 30008 modelleri ile ilk 5’i tamamlamayı başarıyor. İlk 5 içerisinde iki modeli birden sokmayı başaran firmaysa Peugeot olarak öne çıkıyor.

Bu modellerin daha hesaplı olması buna yardımcı olurken daha lüks sınıf SUV modellere de ilgi giderek artıyor. Bunun sebebi yaşam ve konfor tarzının değişiklik göstermesidir.

SUV Ne Demek?

SUV yani “Sport Utility Vehicle” tanıtımının kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı spor amaçlı taşıt olarak kabul edilen bu araç çekme gücü ile bir kamyonete sahipken konfor anlamında bir lüks araç hissi veriyor. Ayrıca küçük bir minivan tarzı ile de station wagon tadını almanız mümkün oluyor.

Sadece asfalt yollarda değil özel dört çeker özelliği sayesinde arazi içinde de rahatça kullanımı mümkün olan bu modelin sayısız farklı versiyonu bulunuyor. Birçok firma SUV model konusunda farklı bir tarzı benimsiyor ve bunu uygun olarak üretim hattında araçlar çıkarıyor. İki çeker, 4 çeker tarzı olduğu gibi aynı zamanda daha farklı çekişe sahip SUV modeller bulunuyor.

B Segmenti SUV Araçlar

SUV modeller spor arazi taşıtları olarak kabul edilen özel bir yapıya sahip modellerdir. B segmenti olan seçeneğiyse daha küçük boyutlara sahip modeller için verilen bir tarz olarak karşımıza çıkıyor. Bu modellerin bazılarında dört çeker olurken bazılarında daha standart bir araç gibi satışa sunulduğu net bir şekilde görülebiliyor. Bu tarza giren modeller aşağıdaki gibidir.

Audi Q2

Audi Q2 firma tarafından 2016 yılında üretilemeye başlanan B sınıfı bir crossover SUV modelidir. Dizel ve benzinli motor seçeneği bulunan araçta 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik şanzıman seçenekleri bulunuyor. Q2’in baş tasarımcı koltuğunda Marc Lichte oturuyor.

Volvo XC40

İsveçli otomobil üreticisi Volvo tarafından 2017 yılında üretilmeye başlanan Volvo XC40 modeli 2017 yılından itibaren satışta bulunuyor. 2020 yılında bir üst versiyonu olan XC40 Recharge modeli üretilen bu araç 2019 yılında yılın otomobili ödülünü almayı başardı. Üç farklı şanzıman seçeneğine sahip olan kompakt SUV model için dizel ve benzinli motorlar yer alıyor.

Volvo C40

Volvo C40, 2021 yılında satışa sunulan Volvo’nun XC40 modelinin bir başka versiyonudur. Yalnızca elektrikli olarak sunulan bu araç şirketin ilk elektrikli SUV araçlarından bir tanesidir. Çift motorlu olan araç içinde 75 kWh lityum iyon pil bulunuyor. 365 kilometre menzil kapasitesi bulunan aracın tasarımı tam bir coupe tarzına benziyor.

Volkswagen Taigo

Volkswagen Taigo, Taygo veya Nivus olarak bilinen model firmanın kompakt bir SUV olarak ürettiği ve 2020 yılında satışa sunduğu bir araçtır. Benzinli bir versiyona sahip olan bu araç manuel ve otomatik vites seçenekleri ile birlikte çıkıyor. 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 5,1 litre olmasıyla dikkat çeken bu model özel yapısı ve tarzıyla tercih ediliyor.

Volkswagen T-Cross

Volkswagen T-Cross firmanın alt sınıf bir SUV model olarak 2018 yılında üretmeye başladığı ve 2019 satışa sunduğu bir araçtır. B segmenti olan bu araç benzinli ve tek bir dizel motor ile birlikte sunuluyor. 4 farklı şanzımana sahip olan araç düşük yakıt tüketiminin yanında güvenlik testlerinde yüksek puan almasıyla dikkat çekmeyi başarmış bir modeldir.

Volkswagen T-Roc

Volkswagen T-Roc modeli firmanın B segmenti için ürettiği bir SUV modeldir. Yapısının Golf’e dayandığı bu model 5 kapılı ve 2 kapılı olmak üzere farklı tasarım seçenekleri ile sunuluyor. 2017 yılından itibaren satışına başlanan modelin dizel ve benzinli motor versiyonları olduğu biliniyor.

Volkswagen ID.3

Volkswagen ID.3 modeli firma tarafından üretilen B ve C segment sınıfları arasında kalan bir modeldir. Firmanın ID serisinin ilk modeli olarak bilinen ID.3 serisi kalitesi ve küçük aile arabası olması özelliği ile dikkat çekiyor. Tamamen elektrikli olan bu SUV model 550 kilometrenin üzerinde ki menzil kapasitesi ile satılıyor.

Toyota Yaris Cross

Toyota Yaris Cross modeli, Japon firmasının ürettiği bir B segmenti SUV seçeneğidir. 2020 yılından itibaren üreten bu model en çok satan Yaris modelinin crossover olarak yeniden tasarlanması ile ortaya çıkmıştır. Hibrit ve benzinli motor seçenekleri bulunan araç farklı güç seçenekleri ile sunuluyor.

Toyota C-HR

Toyota C-HR modeli firmanın 2016 yılında satışına başladığı bir SUV modeldir. Ülkemizde satılan bu model benzinli ve hibrit motor seçeeği ile birlikte sunuluyor. Birçok farklı şanzıman seçeneğine sahip olan aracın 200 beygir üstü motoru size hızlanma konusunda yeterli imkanı sunuyor.

Skoda Kamiq

Skoda Kamir, 2019 yılında üretilmeye başlanan B segment bir SUV modeldir. 2019 yılında trafiğe çıkan bu araç Avrupa’da en çok satılan küçük SUV araçlar arasında yer almayı başarmıştır. 100 kilometrede 6 litre yakıt tüketen araç geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor.

Seat Arona

Seat Arona, İspanyol üreticinin ürettiği B segment bir SUV araçtır. 5 kapılı olarak sunulan bu aracın 7 koltuklu versiyonları da bulunuyor. Benzinli, dizel motorları bulunan araç düşük yakıt tüketen motorları tercih ediyor. 2017 yılında NCAP tarafından 5 yıldız verilen bu model düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor.

Fiat Egea Cross

Fiat Egea Cross, firmanın en çok satılan modeli Egea’nın bir B sınıfı SUV araç yapısına dönüştürülmesi ile ortaya çıkan bir modeldir. Bursa’da üretimi yapılan bu model Egea Hatcback ile birçok benzerlik göstermektedir. Benzinli ve dizel motorları bulunan araçta Street, urban ve lounge donanım paketleri de bulunuyor.

Renault Captur

Renault Captur, Fransız firması tarafından 2014 yılında satışa sunulan bir B segment mini SUV modeldir. Farklı bir tasarıma sahip olan araç önden çekişli olup Reanult-Nissan ortak platformu ile üretilmiştir. 8 saniyede 100 kilometre hıza ulaşabilen araç maksimum 209 km/s hıza ulaşma kapasitesine sahiptir.

Peugeot 2008

Peugeot 2008, Fransız firma tarafından üretilen B segment bir SUV araçtır. Küçük sınıf crossover olarak geçen bu araç ilk olarak 2013 yılında tanıtılmıştır. İkinci nesli 2019 yılında yollarda yer alan model Euro NCAP testlerinden 5 yıldız almayı başarmıştır. 0’dan 100 kilometreye 9 saniyede ulaşan araç ortalama benzinli versiyonunda 100 kilometrede 4,5 litre tüketim gösteriyor.

Peugeot 408

Peugeot 408 firmanın 2010 yılından itibaren üretmeye başladığı en yeni SUV modellerinden bir tanesidir. B ile C segmenti arasında olan bu araç Güney Amerika piyasası için özel olarak üretilmiştir. Hafif bir araç olması, düşük yakıt tüketimi ve farklı motor versiyonları ile dikkat toplamaktadır.

Opel Mokka

Opel Mokka, firmanın ürettiği 5 kapılı bir SUV modeldir. B segment olan bu model 2013 yılından itibaren satışa yer almaktadır. Yakıt açısındna uygun olan bu araç otomatik vites ile birlikte farklı motor seçenekleri ile satışta bulunuyor.

Opel Crossland

Opel Crossland, firmanın ürettiği B segment SUV modellerden bir tanesidir. 2017 yılında üretimine başlanan araç bir MPV olmasıyla dikkat çekiyor. Kompakt tasarıma sahip araç dizel, benzinli ve elektrikli motorlar ile birlikte facelift tarzıyla birlikte satışta yer almaya devam ediyor.

Nissan Juke

Nissan Juke, Japon otomotiv devi Nissan tarafından üretilen küçük boyutlu bir SUV araçtır. 2010 yılından itibaren satışa bulunan araç B segment içinde yer alan önden motorlu ve önden çekişli bir modeldir. Çin’de Infiniti ESQ adı ile satıldığı da bilinmektedir. Dizel, benzinli ve hibrit motorlar ile satışa sunuluyor.

MINI Countryman

Mini Countyman, firmanın ürettiği en geniş, çok atik ve konforlu araçlarından bir tanesidir. B segment olan bu araç 4 çeker olması ile özel motor yapısı ile dikkat çekiyor. 0’dam 100 kilometreye 10 saniyede ulaşabilen bu araç dizel ve benzinli motor seçenekleri ile birlikte sunuluyor.

Kia XCeed

Kia XCeed, firmanın Ceed modeli üzerine inşa ettiği mini SUV modelidir. 2019 yılından itibaren satışa bulunan bu araç manuel ve otomatik vites seçenekler ile birlikte sunuluyor. Aynı seriye göre daha uzun ve yüksek olan bu araç geniş iç alanı ve düşük yakıt tüketimi ile tercih edilebilen bir B segment modeldir.

Kia Stonic

Kia Stonic 2017 yılında üretilmeye başlanan mini SUV modellerden bir tanesidir. Peter Schreyer tarafından tasarlanan bu araç ilgi çekici tasarımı, farklı motor ve şanzıman seçenekleri ile sunuluyor. Firmanın satışta bulunan B Segment modelleri arasında yer alıyor.

Mercedes-Benz GLA

Mercedes-Benz GLA, firmanın lüks sınıf B segment SUV model bir aracıdır. 2014 yılından itibaren satışta bulunan bu araç dört çeker olması ile dikkat çekiyor. 100 kilometrede 4 litre tüketim yapan aracın birçok farklı paket ve motor seçeneği bulunuyor.

Mercedes Benz EQA

Mercedes-Benz EQA, 2022 yılında yollarda olan firmanın en son B segment SUV aracıdır. EQ ailesinden olan bu araç geniş iç tasarımı, güçlü motor seçenekleri, 5 kapılı SUV olmasıyla dikkat çekmektedir. Elektrikli olan aracın en uzun menzili 540 kilometre olarak sunuluyor.

Jeep Renegade

Jeep Renegade, üretilen lüks sınıf B segment SUV modeller arasında yer almaktadır. Dört çeker özelliğe sahip olan araç tam bir Jeep tasarımına sahiptir. Dizel ve benzinli motorlarının yanında hibrit motora da sahip olan araç dünyanın birçok noktasında tercih edilen bir araçtır.

Hyundai Bayon

Hyundai Bayon, 2022 yılında satışa sunulan firmanın son model B segment SUV modelidir. İzmit’te bulunan Hyundai Assan fabrikasında üretilen bu araç Hyundai İ20 ile birçok anlamda benzerlik gösteriyor. 0-100 kilometreye 10.7 saniyede ulaşan araç maksimum 183 km/s hız ile satışta bulunuyor.

Hyundai Kona

Hyundai Kona, özel bir tasarıma sahip SUV bir modeldir. Firmanın dünyanın farklı noktalarında üretimde bulunan modeli Kim Sung-No tarafından tasarlanmıştır. Elektrikli bir araç olan bu SUV araçta dizel, benzinli motorlar çok farklı şanzıman seçenekleri firma tarafından sunuluyor.

Hyundai IONIQ 5

Hyundai IONIQ 5, 2022 yılında üretilen elektrikli B segment bir SUV araçtır. Ioniq altyapısı ile üretilen araç Lee Ji Hyeon tarafından tasarlanmıştır. 500 kilometreye yakın pil kapasitesi bulunan araçta 77,4 kWh lityum piller bulunuyor. Özel dış tasarımı sayesinde ilgi çekici bir SUV olmayı başarıyor.

Honda HR-V

Honda HR-V modeli 2013 yılında ilk defa üretilen bir B segment Suv modeldir. Civic modeli temel alınarak üretilen bu kompakt araç üçüncü nesli ile 2021 yılından itibaren satışa bulunuyor. Benzinli ve hibrit motor ile sunulan araç dikkat çekici teknolojiler ile donatılmış ve rahat bir sürüş için dizayn edilmiştir.

Ford Puma

Ford tarafından üretilen Puma modeli B segmentte yer alan bir SUV araçtır. Thomas Morel tarafından tasarlanan araç 2019 yılından itibaren satışta yer alıyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı otomatik vites bulunan araçta elektrikli motor desteği de bulunuyor. Güvenlik testlerinden 5 yıldız alan Ford Puma bu detayıyla ilgi çekiyor.

Ford EcoSport

Ford EcoSport firmanın 2003 yılında üretmeye başladı B segment SUV araçlarından bir tanesidir. 2018 yılında tekrar değişime sokulan araç facelitf olarak üretiliyor. 1.0 Ecoboost motoru bulunan araç ilgi çekici bir tasarıma ve dört çeker özelliklerine sahiptir.

Fiat 500L

Fiat 500L modeli İtalyan firmanın ürettiği kompakt SUV bir modeldir. B segment sınıfında yer alan araç, şirketin ikonik modeli Fiat 500 temel alınarak inşa edilmiştir. 0.9 TwinAir Turbo motoru bulunan araç kalitesi ile dikkat çekmektedir. Manuel ve otomatik vites bulunan araç şehir içi kullanım için tasarlanmış bir yapıya sahiptir.

Fiat 500X

Fiat 500X, B segment SUV tarzına sahip bir Fiat modelidir. 2014 yılında hazırlanan araç 2014 yılında satışa başlamıştır. Dünyanın birçok yerinde girdiği testlerde yüksek not almayı başaran bu aracın birçok tasarımcısı vardır. Dizel ve benzinli motorlarının yanında 9 ileri otomatik vites ile birlikte sunuluyor.

DS 3 Croosback

DS 3 Crossback dizel, elektrikli ve benzinli motor ile satışta bulunan B sınıf bir SUV modeldir. Elektrikli motorunda 50 kWh lityum iyon pile sahip olan araç maksimum 150 km/s hız yaparken, toplam menzil kapasitesi 332 kilometre olarak sunuluyor.

DS 4

DS 4, ilk versiyonu 2010 yılında üretilmeye başlanan, 2021 yılında ikinci jenerasyonu yollarda olan bir B segment SUV araçtır. Opel Astra ve Peugeot 308 rakip alınarak yapılan bu kompakt araç 8 ileri otomatik vitese sahip olarak sunuluyor. Özel tarzı ile rakiplerinden biraz olsun farklı bir şekilde duruş sergiliyor.

BMW X1

BMW tarafından üretilen X1 modeli, firmanın ürettiği lüks sınıf bir SUV modeldir. B sınıfında yer alan bu araç dört çeker olmasının yanında kompakt tasarımı sayesinde çekici bir görüntüye de sahiptir. Güçlü bir elektrikli motora sahip üçüncü nesli ile dikkat çekmektedir.

Citroen C3 AirCross

Citroen C3 AirCross firma tarafından üretilen iki SUV modelden bir tanesidir. 2010 yılında ilk defa üretilmeye başlanan model 2017 yılında kimlik değişimi yaşayarak dizel ve benzinli motor ile üretilmektedir. 3 Farklı şanzıman seçeneğine sahip olan araç düşük motor kapasitesi ve düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor.

Dacia Duster

Dacia Duster, firmanın Romanya’da bulunan fabrikasında üretilen bir SUV araçtır. B segment olan bu araç 5 kapılı ve 2 kapılı olarak da üretilmektedir. 2017 yılında tasarım değişikliğine sahip olan araç firmanın SUV araçlar içinde ki yüzünü yansıtıyor. Uygun bir fiyata sahip olmasından dolayı Duster ülkemizde en çok satılan SUV modellerden bir tanesidir.

Daihatsu Ativa

Daihatsu Ativa, firmanın daha önce ürettiği Rocky modelinin yerine 2019 yılında üretilme başlanan bir modeldir. Elektrikli motorunun yanında uzun dayanıklılığı ile dikkat çeken araç Asya pazarı için tasarlanmış bir modeldir. Güvenlik testlerinden 5 puan almayı başaran araç dayanıklı ve konforlu bir araç olmasıyla dikkat çekiyor.

Daihatsu Terios

Daihatsu Terios, 1997 yılında üretilmeye başlanan 2016’de bir dönem üretimi durdurulan daha sonra tekrar üretilmeye başlanan bir SUV’dur. 2017 yılında üçüncü nesli ile yollarda olan bu araç benzinli bir motor ile satışta bulunuyor. 1.5 litrelik bu motor kullanıcısına 103 beygir güç sağlıyor.

Mazda CX-30

Mazda CX-30, firmanın 2019 yılında tanıtımını yaptığı ve bir yıl sonrada satışa sunduğu B segment kompakt SUV bir modeldir. 5 kapılı olan bu model 6 ileri otomatik ve manuel viteslere sahiptir. 2.5 litrelik motoru 250 beygir güç sağlarken, güvenlik testlerinden yüksek puan almayı başarmış bir modeldir.

Suzuki Jimmy

Suzuki Jimmy modeli ilk olarak 1970 yılında üretilen, daha sonra ara verilen ve 2018 yılında tekrar üretilmeye başlanan bir SUV modeldir. 2018 yılında üretilen bu model firmanın dördüncü nesil Jimmy modeli olarak geçmektedir. 2 kapılı olan bu araç 5 ileri manuel ve 4 ileri otomatik şanzıman sistemine sahiptir.

Suzuki Vitara

Suzuki Vitara, ilk Mini SUV olarak 1988 yılında üretilmiştir. Kompakt SUV olarak 1998 yılında üretime geçilen araç 2015 yılında kompakt crossover SUV olarak satışa sunulmuştur. Son versiyonu genelde küçük motorlu olması ve az yakıt tüketmesi sebebiyle tercih ediliyor. B segment olan bu araç farklı şanzıman seçeneklerine sahiptir.

Audi Q3

Audi Q3, 2011 yılında ilk kez üretilmeye başlanan B segment bir SUV modeldir. 1.4 litre benzinli ve 2 litrelik dizel motor seçeneklerine sahip olan araçta 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik vites seçeneği de bulunuyor. Crossover tarzına sahip olan bu araç hızlanma konusunda ve sağlamlık konusunda tercih edilen bir SUV araçtır.

Subaru XV

Subaru XV, diğer arıyla Crosstrek firma tarafından 2012 yılında üretimine başlanan bir modeldir. 2023 yılından itibaren yollarda üçüncü nesli olacak bu model sayısız ödülün motoru, tasarımı ve sağlamlığı ile elde etmeyi başarmıştır. Elektrikli, dizel ve benzinli motorları bulunan Subarı XV dört çeker özelliğinin yanında özel sürüş deneyimlerine de sahiptir.

C Segmenti SUV Araçlar

C Segment dünya üzerinde en çok satan araçlara verilen isimdir. C segment SUV araçlarda bu anlamda en ilgi çekici kasalar arasında yer alıyor. Bu segmentte yer alan birçok sportif marka ve lüks araç bulunuyor. Dizel, benzinli ve hibrit araç tercihleri rahatça yapılabilmesi mümkün oluyor. En çok tercih edilen C segment SUV araçlar aşağıdaki gibidir.

Acura RDX

Acura RDX, firmanın 2006 yılında ürettiği crossover bir SUV modeldir. Kompakt olan bu araç Honda firmasının çatısı altında üretim yapılan Acura tarafından üretiliyor. 2019 yılında üçüncü nesli yollarda olmaya başlanan araç özel tasarımı, farklı iç renkleri, güçlü motoru ve 10 ileri vitesli şanzımanı ile dikkat çekiyor.

Skoda Karoq

Skoda Karoq, firmanın 2017 yılında resmi olarak satışa koyduğu C segment SUV bir modeldir. Skoda Yeti temel alınarak üretilen araçta dizel ve benzinli motorlar ile farklı şanzıman seçenekleri bulunuyor. 100 kilometrede 5 litre yakıt tüketen Skoda Karoq sınıfının en iyisi arasında yer alıyor.

Seat Ateca

Seat Ateca, firmanın ilk defa ürettiği bir C segment SUV modeldir. 2016 yılında üretilmeye başlanan model 0’dan 100 kilometreye 5,4 saniye çıkarken, aynı zamanda maksimum 245 km/s hıza ulaşabilmesi ile dikkat çekiyor. Panoramik tavan ve 20 inç jantlar araca farklı bir hava katıyor.

Renault Kadjar

Renault tarafından 2015 yılında tanıtımı yapılan araç, aynı yılının Temmuz ayından itibaren satışına başlanmıştır. SUV araçlar içerisinde ilgi çekici bir tasarıma sahip olan Kadjar, 100 kilometrede 3,9 litre tüketim miktarı ile rahat bir kullanım sunuyor. Maksimum 205 kilometre hıza ulaşabilen model ilgi çekici bir aile aracı olarak öne çıkıyor.

Renault Austral

Renault firması tarafından 2022 yılında üretilmeye başlanan en iyi SUV modelidir. C sınıfında yer alan Renault Austral, CMF-CD kasası üzerine inşa edilerek satışa sunulmuştur. Paris Motor fuarında ilk defa tanıtılan bu kompakt SUV özel teknolojileri ve üst düzey kaliteli duruşu ile dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor.

Peugeot 3008

Fransız firması tarafından üretilen ve 2008 yılından itibaren dünyanın birçok noktasına pazarlanan Peugeot 3008 SUV araçlar arasında en ilgi çekici olanlardan bir tanesidir. 2017 yılından itibaren ikinci nesli yollarda olan araç tasarım özellikleri ile birçok ödül alma başarısı göstermiştir.

Opel Grandland

Opel Grandland, 2017 yılında Alman üretici tarafından satışına başlanan C segment SUV bir modeldir. Dizel, benzinli ve elektrikli motorları bulunan araç güçlü motoru, 8 ileri otomatik vites ile birlikte satışa bulunuyor. İlgi çekici iç ve dış tasarımları sayesinde firmanın en ilgi çekici araçlarından bir tanesidir.

Nissan Qashqai

Japon otomobil üreticisi Nissan tarafından üretilen Qashqai, firmanın SUV modellerinden bir tanesidir. 2006 yılında satışına başlanan araç üçüncü nesli ile 2021 yılından itibaren yenilenen kasasıyla sunuluyor. Benzinli ve hibrit motorların yer aldığı araç bir çok sürüş asistanı ile dikkat çekiyor.

Mitsubishi Eclipse Cross

Mitsubihsli Motors tarafından, C segment SUV model olarak üretilen Eclipse Cross 2018 yılından itibaren satışa bulunuyor. Cenevre Otomobil Fuarında tanıtımı yapılan araç 175 beygir güce ve 380 Nm torka sahip bir şekilde satışta yer alıyor. İlgi çekici arka tarafı ile en çok satışta olan SUV modellerden bir tanesidir.

Kia Sportage

Kia Sportage, 1993 yılından itibaren üretilen firmanın en eski SUV modellerinden bir tanesidir. 2004 yılından itibaren yenilemesi ile kompakt crossover SUV olarak üretiliyor. 2015 yılında dördüncü nesil Sportage yollarda yer almaya başladı. Dizel, benzinli, hibrit ve tamamen elektrikli modelleri hali hazırda satışta yer alıyor.

Volvo XC60

İsveçli otomobil üretici Volvo tarafından üretilen lüks sınıf bir SUV araç olarak XC60, 2017 yılından yenilenen tasarımı ile satışa sunuldu. Güçlü bir tasarıma sahip olan araç Volvo çizgilerini üzerinde taşıyor. Android destekli bir bilgi ve eğlence sistemine sahip olan araç 400 beygirin üzerinde bir gücü kullanıcısına sunuyor.

Volkswagen Tiguan

2007 yılında üretilmeye başlanan Volkswagen Tiguan kaliteli bir SUV araç olarak dikkat çekiyor. 100 kilometrede 5,7 litre yakıt tüketimi yapan araç dizel ve benzinli olarak sunuluyor. Maksimum hızı 210 km/s olan araç 2019 yılında Avrupa’nın en çok satan SUV modeli olmayı başarmıştır.

Toyota RAV4

Toyota firması tarafından 1996 yılından itibaren satışa koyulan araç hem şehir hem de arazide kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Dizel ve benzinli versiyonları bulunan araç 100 kilometrede 5,2 litre tüketimi ve maksimum 185 km/s hızı ile dikkat çekiyor. Hem bireysel hem de aileler tarafından tercih edilen bir modeldir.

Volkswagen ID.4

Volkswagen tarafından üretilen ID serisinde yer alan ID.4 tamamen elektrikli bir SUV olarak satışta yer alıyor. 2020 yılında tanıtılan araç 2021 yılından itibaren birçok ülkede satışa koyulmuştur. 2021 yılının en iyi elektrikli araçlarından birisi olarak seçilmesi aracın kalitesini ortaya koymaktadır.

Ssangyong Korando

Ssangyong firması tarafından 1983 yılında üretilen ilk SUV modellerden birisi olan aracın 2019 yılından itibaren dördüncü nesli tamamen farklı bir tasarımla satışa bulunuyor. Aracın adı “Korea Can Do” cümlesinin kısaltmasından gelmektedir. C segment SUV olan bu araçta elektrikli, dizel ve benzinli motorlar bulunuyor.

Mercedes-Benz GLB

Mercedes-Benz GLB firmanın ürettiği lüks sınıf bir SUV modeldir. 2019 yılından itibaren üretimde olan bu araç X247 kodu ile üretim hattında yer alıyor. Aracın AMG paketi 0’dan 100 kilometreye 5,2 saniyede ulaşırken, 100 kilometrede 7,2 litre yakıt tüketimi sağlıyor.

Mercedes-Benz EQB

Mercedes-Benz firmasının 2021 yılında üretimine başladı en lüks SUV modellerinden birisidir. EQB tamamen elektrikli bir araç olarak sunuluyor. En yüksek paketin 0’dan 100’e 6 saniyede ulaşırken, maksimum 160 km/s hız ile kullanılıyor. 412 kilometre menzile sahip pilleri ile dikkat çekiyor.

Jeep Compass

Jeep tarafından 2007 yılından itibaren satışa bulunan araç 2018 yılında yenilenen versiyonu ile satılıyor. Jeep Compass modeli güçlü duruşu, farklı motor seçenekleri ve bunun yanında farklı şanzımanlar ile sunuluyor. Compass modeli yüksek güvenlik özellikleri de kullanıcıların tercih ettiği bir SUV olarak görülüyor.

Hyundai Tuscon

Hyundai tarafından ilk olarak 2004 yılında üretilmeye başlanan araç daha sonra birkaç değişiklik göstermiştir. Tuscon modelleri ortalama 100 kilometrede 7,3 litre yakıt tüketimi yaparken, en modellerinden birisi maksimum 201 km/s hız ile hareket ediyor.

Honda CR-V

Honda’nın 1996 yılında ürettiği C sınıfı SUV modeli CR-V, farklı versiyonları ile sürekli üretim hattında yer almıştır. 180 km/s hıza ulaşabilen aracın 100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 5,4 litredir. Dizel ve benzinli versiyonları bulunan araç ülkemizde ilgi çekici SUV modellerinden birisidir.

Ford Kuga

Ford Kuga, C segment bir kompakt SUV araçtır. 2019 yılından itibaren üçüncü nesli ile yollarda olan bu araçta dizel, elektrikli, hibrit ve benzinli motorlar bulunuyor. Andrew Bazinski tarafından tasarlanan araç firmanın dünyanın birçok yerde ürettiği ve sattığı en iyi SUV seçeneklerinden birisidir.

Alfa Romeo Stelvio

İtalyan üretici Alfa Romeo tarafından 2016 yılında Los Angeles Otomobil Fuarında tanıtılan Stelvio modeli güçlü şasi, güçlü motoru ve şık tasarımı ile dikkat çekiyor. 2020 yılında makyajlanan model güçlü bir performans isteyenlerin tercih ettiği lüks SUV araçlardan bir tanesidir.

BMW X2

BMW tarafından üretim hattında yer alan lüks sınıfta yer alan bir SUV araçtır. Dört çeker olan BMW X2, tasarım anlamında BMW’nin birçok çizgisine sahiptir. M performans modeli 0’dan 100 km hıza 4,7 saniyede ulaşıyor. Bunu 302 beygir güç ve 450 Nm tork ile yapmayı başarıyor.

BMW X3

BMW X3, Alman üreticinin 2003 yılında üretmeye başladığı lüks SUV bir modeldir. X-line ve M performans seçenekleri bulunan araç 2017 yılından itibaren yenilenen tasarımı ile satışta bulunuyor. sDrive ve xDrive modelleri bulunan araç konforu ve güçlü motoru ile çekici yapısı ile öne çıkmayı başarıyor.

Cupra Formentor

SEAT çatısı altında faaliyet gösteren Cupra firması tarafından üretime alınan Formentor özel tasarımı ile dikkat çekiyor. 242 beygir güce sahip 1.4 litrelik bir hibrit motoru ve ondan biraz daha güçlü motor seçenekleri ile birlikte sunuluyor. Tamamen elektrikli bir moda sahip olan araç özel tasarımı ile öne çıkmayı başarıyor.

Cupra Ateca

Cupra Ateca, SEAT tarafından sunulan bir lüks sınıf crossover SUV araçtır. Cupra markasının satışa sunduğu ilk SUV olan Ateca kompakt tasarımı ile dikkat çekiyor. Benzinli ve dizel motorları bulunan araç 2020 yılında makyajlanmıştır. Firma SE ve S olmak üzere farklı versiyonlarıyla aracı satışa sunuyor.

Citroen C5 Aircross

Citroen C5 Aircross 2017 yılında üretilmeye başlanan firmanın kompakt SUV bir modelidir. 2015 yılında tanıtımı yapılan araç gelişmiş konfor özellikleri ile dikkat çeken bir araçtır. Çabalar, özellikleri ve iç mekanları ile dikkat çekmektedir. Dizel, benzinli ve hibrit motorlar ile birlikte satışa sunuluyor.

Mazda CX-50

Kompakt crossover SUV sınıfında üretilen Mazda’nın 2022 yılında üretim hattına aldığı bir araçtır. 2.5 litrelik benzinli tek bir motora sahip araçta 256 beygir güce kadar güç üreten bir sistem bulunuyor. 6 ileri vitesli skyactiv-Drive otomatik bir modeldir. Önden çekişli olan bu araç hibrit motor desteği ile yüksek bir hıza ulaşmanıza yardımcı oluyor.

MG ZS

İngiliz otomotiv firması MG tarafından üretilen crossover model ZS modeli kaliteli ile dikkat çekiyor. 2017yılında üretilmeye başlanan bu araç düz şanzımana sahip 1.5 litrelik motoru ile 0’dan 100’e 10,4 saniyede ulaşırken, maksimum 175 km/s hız yapabiliyor. İlgi çekici iç detayları ve dış tasarımıyla kaliteli bir model olarak görülüyor.

MG E-HS

MG E-HS modeli firmanın üretim hattında bulunan tamamen elektrikli bir model olarak karşımıza çıkıyor. 6 ileri vitesli bir seçeneği bulunan araç 10 vitesli bir şanzımana da sahiptir. 0’dan 100’e 7,5 saniyede ulaşabilen araç bunun yanında düşük yakıt tüketimi ve uzun mesafe pil menzili ile dikkat çekiyor.

Seres 3

Seres 3 veya Fengon 500 olarak bilinen bu araç 2019 yılından itibaren DFSK Motor çatısı altında üretilen bir SUV modeldir. Farklı isimleri de olan bu araç elektrikli motoru ile dikkat çekiyor. Elektrikli menzil mesafesi 405 kilometre olan bu araç 5 ileri manuel vites seçeneği bulunuyor.

Suzuki S-Cross

Suzuki S-Cross, firmanın ürettiği SX4 üzerine inşa edilen ve 2013 yılından itibaren satışına başlanan C segment bir SUV modeldir. Fiat motoruna sahip olan araç düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekmektedir. 2021 yılında yeni versiyonu yollarda bulunan araç dizel, benzinli ve hibrit motor seçenekleri ile birlikte satışta yer alıyor.

BMW İX

BMW İX, Alman üretici tarafından 2018 yılında tanıtımı yapılan ve 2022 yılından itibaren satışa alınan elektrikli lüks sınıf bir SUV araçtır. Çift elektrikli motora sahip olan bu araç 630 kilometre menzil kapasitesine sahip bir pil gücüne sahiptir. Dört çeker olan bu araç AC ve DC şarj sistemine sahiptir.

BMW İX3

BMW İX3, firmanın 2020 yılında üretimine başladığı elektrikli SUV bir modelidir. Arkadan çekişli olan bu araçta 80 kWh pil bulunuyor. Bu pil ile 500 kilometre menzile sahip olan araçta farklı iç ekranlar, 19 inç jantlar bulunuyor. Her anlamda rakipleri ile yarışabilen araç özellikle elektrikli SUV isteyenlerin öncelikli bir tercihi olabiliyor.

Audi Q4 Sportback e-tron

Alman üreticisi Audi tarafından Audi Q4 çatısı altında üretilen sportback e-tron modeli 2021 yılından itibaren satışta bulunuyor. MEB platformu üzerine inşa edilen bu modelin en büyük artısı sürtünme katsayısının 0.26 olması olarak öne çıkıyor.

Audi Q5

Audi Q5 firmanın 2009 yılından itibaren ürettiği, 2017 yılından itibaren da ikinci versiyonunu satışa sunduğu bir modeldir. Facelift olarak tasarlanan bu araç dünyanın birçok bölgesine satılıyor. Farklı motor çeşitlerine sahip olan bu araç elektrikli motor seçeneğine de sahiptir. Lityum iyon pile sahip araçta 7 ve 8 ileri otomatik vitesler bulunuyor.

Subaru Solterra

Subaru Solterra, firmanın daha önce üretim hattında olan bZ4X modelinin yenilenen bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. En yeni SUV modellerinden birisi olan araç 2022 yılı içerisinde birçok ülkede satışta yer alması bekleniyor.

Subaru Forester e-BOXER

Subaru Forester e-BOXER modeli firmanın ilk olarak 1997 yılında üretimine başladığı SUV modelinin en son versiyonlarından bir tanesidir. 2019 yılında tanıtılan bu araç hibrit ve diğer motor seçenekleri ile birlikte sunuluyor. Güçlü bir tasarıma sahip olan araç dikkat çekici pil gücüyle de SUV modeller arasında dikkat çekiyor.

 D Segment SUV Araçlar

D Segment SUV modeller ülkemizde en ilgi çekici aynı zamanda lüks sınıfta yer alan modeller arasında yer alıyor. Yüksek konfora sahip olan bu araçlar üst-orta sınıfa daha çok hitap etmesi ile dikkat çekiyor. Geniş aile araçları olarak fark yaratan bu modeller yüksek fiyatlarının yanında güçlü, güvenilir ve sağlam olmaları ile daha çok dikkat çekiyor.

Skoda Kodiaq

Çek otomobil üretici Skoda tarafından 2016 yılından itibaren üretilen Kodiaq modeli D segment bir SUV araçtır. Orta sınıf bir crossover olarak tanımlanan bu araç 720 litrelik bagaj hacmine, 60 litre depoya sahiptir. 5 ve 7 koltuklu versiyonları bulunmaktadır.

Seat Tarraco

Seat Tarraco firmanın 2018 yılında üretimine başladığı bir modeldir. Alejandro Mesonere-Romanos tarafından tasarlanan bu araç dizel ve benzinli motor seçenekleri ile birlikte sunuluyor. 6 ileri manuel ve 7 ileri otomatik vites seçenekleri bulunan araç güçlü duruşuyla dikkat çekiyor.

Renault Koleos

Fransız üretici Renault’un ilk olarak 2008 yılında üretimine başladığı bir modeldir. Kore’de Renault Samsung QM5 adıyla da satılan araç dizel ve benzinli olmak üzere iki farklı motor ile satılıyor. 2016 yılında ikinci jenerasyonu satışa sunulan araç firmanın D segment bir SUV modelidir.

Peugeot 5008

Peugeot 5008 modeli firma tarafından üretilen bir kompakt MPV modeldir. D segment olan bu araç geniş iç hacmi ile dikkat çekiyor. 2017 yılından tam bir SUV tasarımına sahip olan araç 4 farklı motor seçeneği ve 4 farklı şanzıman seçeneği ile farklı donanımlar ile satışta bulunuyor.

Nissan X-Trail

Nissan firması tarafından 2000 yılında üretilmeye başlanan X-Trail modeli D segment SUV modellerden birisidir. 2021 yılında dördüncü versiyonu yollarda yer alan araç daha çok Asya pazarında etkili bir satışa sahiptir. Benzinli ve hibrit motorlara sahip olan araç güçlü pil gücü ile dikkat çekiyor.

Kia Sorento

Kia Sorento, 2020 yılında ilk defa tanıtımı yapılan, 2021 yılında satışa sunulan dördüncü versiyonu ile satışta yer alan bir SUV modeldir. Güçlü bir motora sahip olan araç güçlü beygir sayesinde kısa sürede hızlanma ve bununla birlikte düşük yakıt tüketme değerlerine sahiptir.

Volvo XC90

Volvo XC90, ilk olarak 2002 yılında üretimine başlanan bir modeldir. Güçlü bir şasi yapısına sahip olan araç en iyi SUV ödülünün sahibi olmayı başarmıştır. İkinci nesli ile satışta bulunan araç turboşarjlı motoru ile 0’dan 100 km hıza 5,6 saniyede ulaşmayı başarıyor.

Volkswagen Touareg

Volkswagan Touareng ilk olarak 2002 yılında tanıtılmış ve 2003 yılında pazarlanmaya başlanmıştır. 2018 yılında üçüncü versiyonu ile yollarda yer alan SUV model güçlü motoru, özel teknolojileri ve facelit tasarımı ile dikkat çekiyor. Yarışlar içinde özel düzenlemeleri bulunan model en çok satanlar arasında yer alıyor.

Toyota Land Cruiser

Toyota Land Cruiser, en eski SUV modellerden bir tanesidir. 1951 yılından bu tarafa firmanın ürettiği model birçok sefer tasarım değişikliği yaşamıştır. 2021 yılında son kez değişiklik yapılan araç 4 litrelik güçlü benzinli motoru ile dikkat çekiyor. V6 motora sahip araç en güçlü SUV modellerden birisidir.

Volkswagen ID.6

Volkswagen ID.6 modeli 2021 yılından itibaren satışta bulunan bir SUV modeldir. D segment içinde yer alan ID.6 modeli tamamen elektrikli bir araçtır. 225 beygir güce sahip olan aracın elektrikli pilleri 588 kilometre menzil imkanını sürücüsüne sunuyor.

Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz GLC ilk olarak 2015 yılında üretilen bir D segment SUV modeldir. İkinci versiyonunun 2023 yılında yollarda olması beklenen bu araç dört farklı motor seçeneğini kullanıcılarına sunuyor. 9 ileri otomatik vitese sahip olan araç güçlü motoru ve az yakıt tüketen yapısı ile öne çıkıyor.

Mercedes-Benz EQC

Mercedes-Benz EQC, 2019 yılında üretim hattına alınan bir modeldir. Paris Otomobil Fuarında 2016 yılında görücüye çıkan araç 2019 yılında pazarlanmaya başlandı. 402 beygir güce sahip olan araç 180 km/s hız limiti ile birlikte sunuluyor.

Hyundai Santa Fe

Koreli üretici Hyundai tarafından 2000 yılından itibaren üretilmeye başlanan Santa Fe, D Segment SUV modellerden birisidir. 2018 yılında dördüncü versiyonu satışa sunulan bu araç farklı motor tipleri, güçlü şasi ve şanzıman sistemiyle tercih edilen araçlardan birisidir.

DS 7 Crossback

DS 7 Crossback, 2017 yılında satılan PSA çatısı altında üretilen bir SUV araçtır. Benzin, dizel ve hibrit motorlarının yer aldığı araçta önden çekiş özelliği ve dört çeker özelliği de bulunuyor. Kullanıcının tercihine göre 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik vites seçenekleri sunuluyor.

Chery Tiggo 7

Çin’li otomobil üreticisi Chery Tiggo 7 modeli 2017 yılında satışa başlanan bir SUV seçeneğidir. İkinci versiyonu 2020 yılında satışa başlanan bu araç için farklı birçok donanım seçeneği sunuluyor. 1.5 litrelik ve 1.6 litrelik iki motoru bulunan araç düşük yakıt tüketimine sahiptir.

Alfa Romeo Tonale

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo’nun 2022 yılında tanıttığı yeni SUV modeli Tonale 2023 yılından itibaren satışta yer alacak. Kompakt bir tasarıma ve Alfa Romeo çizgilerine sahip olan araç dört farklı motor seçeneği ile sunuluyor. 12.3 inç eğlence ve bilgi ekranına sahip olan araç ileri teknolojiler ile sunuluyor.

BMW X5

BMW tarafından ilk olarak 1999 yılında orta sınıf SUV bir model olarak üretilen X5’in 2019 yılından itibaren dördüncü versiyonu satışta yer alıyor. Dört çeker özelliğe sahip olan araç firmanın en çok satan SUV modellerinden birisi olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

Audi Q7

Audi Q7, ilk olarak 2006 yılında üretilen 5 kapılı bir modeldir. İkinci versiyonu çıkmadan önce birçok makyajlama ve farklı versiyonları satışta bulunuyor. Wolfgang Egger tarafından tasarlanan araçta isteyenler için V6 ve V8 motor seçenekleri bulunuyor.

E Segmenti SUV Araçlar

SUV araçlar içerisinde yer alan E segment araçlar yüksek kalitesi, güçlü motorları, sağlam şasilere sahip olması ve yüksek teknolojiye ev sahipliği yapması ile dikkat çekiyor. Lüks sınıf SUV modeller genelde E segment sınıfı içerisinde yer almasıyla dikkat çekiyor. Aşağıda bu araçların örneklerini görebilirsiniz.

Maserati Levante

Lüks araç üretici Maserati tarafından üretilen Levante modeli 2017 yılından itibaren E segment SUV seçeneklerinden birisidir. Lüks sınıf bu model 3 litrelik dizel ve 3.8 litrelik V8 benzinli motorlarıyla satılıyor. Güçlü beygir gücü sayesinde size her alanda istediğinizi sunuyor.

Porsche Macan

Ünlü üretici Porsche tarafından 2014 yılında üretim hattına alınan Macan modeli lüks sınıf bir crossover olarak karşımıza çıkıyor. Özel bir teknolojiye ve tasarıma sahip olan araç Porsche tarafında satılan en ucuz araç olma özelliğiyle dikkat çekiyor.

Porsche Cayenne

Porsche Cayenne ilk olarak 2003 yılında üretilmeye başlanan bir modeldir. V8 motora sahip olan  bu aracın birçok farklı paketi bulunuyor. 2017 yılından itibaren üçüncü versiyonu satışta olan araç benzinli ve hibrit seçenekleri ile birlikte sunuluyor. 0’dan 100 kilometreye sadece 4,7 saniyede ulaşması ile öne çıkıyor.

Land Rover Range Rover

Land Rover Range Rover modeli dünya üzerinde en çok bilinen SUV modellerinden bir tanesidir. 4×4 olan bu araç 1969 yılından bu tarafa çok sayıda farklı versiyonu ve makyajlanan kasası ile üretiliyor. V8 motoru, 4.4 litrelik çift turbo motoru ve güçlü şanzıman sistemine sahip olmasıyla tercih edilen SUV modellerinden birisidir.

Land Rover Discovery

Land Rover Discovery bu isimle 1989 yılında ilk olarak üretilmiş, 2013 yılından itibaren Jaguar tarafından satın alınmasıyla o adı alarak üretimine devam edilmiştir. Lüks sınıf orta bir SUV araç olan bu özel tasarıma sahip araç ilgi çekici SUV modellerin başında geliyor.

Land Rover Defender

Land Rover Defender son versiyonu ile 2019 yılından itibaren satışta bulunuyor. Tasarımı tamamen değiştirilen bu araç 3 ve 5 kapılı seçenekleri ile birlikte sunuluyor. 0’dan 100’e 5,2 saniyede ulaşabilen bu araçta 525 beygir güç bulunuyor.

Lexus GX

Toyota’nın yan kuruluşu olan Lexus tarafından üretilen GX modeli 2003 yılından itibaren satışına devam edilen SUV bir modeldir. Bu araçlarda 301 beygir güç bulunmasının yanında 446 Nm tork da aracın gücüne destek veriyor. Çin ve Kuzey Amerika’da daha çok satılan bir araçtır.

Skywell ET5

Skywell ET5, Çinli üretici tarafından 2021 yılında üretimine başlanan, orta-üst sınıf bir E segment SUV modeldir. Elektrikli motoru 520 kilometre menzil kapasitesine sahipken, 0’dan 100 km’ye 7,9 saniye gibi bir sürede ulaşmayı başarıyor.

Mercedes-Benz G Serisi

Güçlü Alman üretici Mercedes-Benz G serisi en ilgi çeken lüks sınıf SUV modellerin başında geliyor. 1979 yılından üretimine başlanan model 2022 yılında tamamen yenilen görünümü ile satışına devam ediyor. 9 ileri otomatik vites, 326 beygir güce sahip ve 0’dan 100’e 6,4 saniye de çıkan motoru ile tercih edilen bir araçtır.

Jaguar E-Pace

Jaguar E-Pace firmanın ürettiği kompakt bir SUV modeldir. 2017 yılında satışına başlanan bu araç özel bir mühendislik ürünü olmasıyla dikkat çekiyor. 8 ve 9 ileri otomatik vitesi olan bu araç benzinli ve dizel motorlar ile sunuluyor. Ayrıca 48V’luk bir elektrikli motor desteği de araca güç veriyor.

Jaguar F-Pace

Jaguar F-Pace, 2016 yılında üretimine başlanan bu özel elektrikli SUV model Ian Callum tarafından tasarlanmıştır. 4X4 özelliğe sahip E segment SUV model lüks sınıfın en iyi temsilcilerinden birisidir. 398 beygirlik motoru ile 0’dan 100’e 5,3 saniyede çıkılıyor, maksimum hız limiti de 240 km/s olarak sınırlanıyor.

Ford Mustang Mach-E

Ford Mustang Mach-E ilk olarak 2021 yılında üretilen özel bir araçtır. Elektrikli motoru 500 kilometre menzile sahiptir. 480 beygir güç, 813 Nm tork ile sunulan araç maksimum 200 km/s hız ile birlikte geliyor. 0’dan 100’e 308 saniyede çıkan bir GT modeli de mevcuttur.

Aston Martin DBX

Aston Martin DBX özel bir tasarıma sahip SUV modeldir. Mercedes AMG motoruna sahip olan araçta 697 beygir güce sahip bir seçenek 9 ileri otomatik vites ile birlikte sunuluyor. Formula 1’da güvenlik aracı olarak kullanılan bu araç o nedenle çok dikkat çekmesiyle ünlenmiştir.

BMW X7

BMW X7, Alman üreticinin en son üretimine başladığı lüks SUV modellerinden birisidir. E segment içinde yer alan aracın tasarımcısı Julien Sarremejean’dır. Dizel ve benzinli versiyonları bulunan aracın V8 motoruna sahip 613 beygir güç sunan modeli 0’dan 100’e 4,2 saniyede ulaşabiliyor.

Chevrolet Tahoe

Chevrolet Tahoe, E Segment SUV araçların en eski seçeneklerinden birisidir. 1991 yılında üretimine başlanan bu araç 2021 yılından itibaren beşinci kez tasarım değişikliği yaşamıştır. Özel bir güce, tasarıma ve güçlü şasi yapısına sahip araç 6,2 litrelik V8 motoru ile sınıfının en güçlü araçlarından birisi olmayı başarıyor.

Audi Q8

Audi Q8, 2018 yılında tanıtılan, 2019 yılında üretilen Marc Lichte tarafından tasarlanan bir modeldir. Dört çeker olan bu araç farklı motor güçlerine sahip seçenekleri vardır. 450 beygirlik seçeneği 100 kilometre de ortalama 2,6 ile 2,8 litre yakıt tüketmesiyle dikkat çekiyor.

F Segmenti SUV Araçlar

F segment, belirlenen kriterlere göre lüks araçlar için verilmiş bir isimdir. F Segment SUV araçlar lüksü ve konforu tercih edenler için sunulan modellerdir. En dar ürün çeşitliliğine sahip olan bu araç otomobil pazarının yüzde 1’in altına sahiptir. Ancak kalite, güvenlik, hız ve konfor anlamında en iyi modeller bu segment içinde yer almaktadır.

Rolls Royce Cullinan

İngiliz otomobil üreticisi Rolls Royce tarafından üretilen Cullinan modeli F segment süper lüks SUV bir modeldir. Yüksek teknolojilere sahip olan araç Giles Taylor tarafından tasarlanmıştır. 6.75 litrelik V12 motora sahip olan araç 8 ileri otomatik vites ile sunuluyor. 2660 kilo olan araç ağırlığı ve iç tasarımı ile dikkat çekiyor.

GMC Yukon

GMC Yukon, F segment SUV araçların en eskilerinden birisidir. 1994 yılından itibaren Yukon adı ile üretilen bu model daha önce Chevrolet tarafından üretilen bir modelin devamıdır. 2021 yılında beşinci versiyonu üretilerek satışa başlanan araç 6.2 litrelik V8 motoru ve 10 ileri otomatik şanzıman sistemine sahiptir.

Cadillac Escalade

Amerikalı otomotiv üreticisi Cadillac’ın üretim hattında bulunan Escalade modeli lüks sınıf bir SUV modeldir. F segment içinde yer alan araç 1999 yılında üretime başlamış ve 2015 yılından itibaren dördüncü versiyonu satışta bulunuyor. Güçlü motoru, sert duruşu ve yerden yüksek bir tasarıma sahip bu araç her anlamda dikkatleri üzerine topluyor.

Bentley Bentayga

Bentley Bentayga, 2015 yılında üretilen bir orta boylarda bir SUV modeldir. Sangyup Lee tarafından 5 kapılı olarak tasarlanan bu araç güçlü motorunu dizel, benzinli, hibrit ve V8 olmak üzere farklı şekillerde sunuyor. Dört çeker olan bu araç lüksü ve konforu tercih edenlerin öncelikli tercihlerinden birisidir.

2022 Yılı En Çok Satan SUV modelleri ve Adetleri

Türkiye’de diğer ülkelerde olduğu gibi giderek daha fazla SUV araçlara olan ilgi artıyor. Birçok firma buna uygun dizel, benzinli, hibrit ve elektrikli SUV modellerini yenilerek satışa sunuyor. Aşağıda ülkemizde 2022 yılının ilk çeyreğinde en çok satılan SUV modellerin genel listesi bulunuyor.

SUV araçların giderek daha fazla tercih edilmesinin sebebi geniş iç alanının yanında az yakıt tüketimi sergilemeleri, zengin bir iç tasarıma sahip olması ve etkili performansı ortaya koymasını gösterebiliriz. Tabi bunun yanında ülkemizde en çok satan SUV modellerin listesine bakıldığında fiyatın önemli yer tuttuğu da görülüyor.

  • Dacia Duster – 7.040 Adet
  • Hyundai Bayon – 3.631 Adet
  • Fiat Egea Cross – 3.350 Adet
  • Hyundai Tucson – 2.541 Adet
  • Opel Crossland – 2.418 Adet
  • Peugeot 3008 – 2.289 Adet
  • Opel Mokka – 1.844 Adet
  • Peugeot 2008 – 1.419 Adet
  • Volkswagen Taigo – 1.336 Adet
  • Citroen C3 Aircross – 1.285 Adet

2022 yılı en çok satan SUV model 7.040 adet satışa Dacia Duster olarak ilk sırada yer alıyor. Bu aracın hem uygun fiyata sahip olması ve uzun süredir satışta olan bir model olmasını bunu sağlıyor. İkinci sırada ki rakibi neredeyse ikiye katlayan SUV model ülkemizin en çok satan aracı olmaya devam edecek gibi duruyor.

İkinci sırada Koreli firma Hyundai tarafından üretilen Bayon modeli bulunuyor. 3.631 adet satışa sahip olan aracı 3.350 adet satış rakamıyla Fiat Egea Cross taip ediyor.

Peugeot 2008 ve 3008 modelleri ile listede iki araç bulundururken, Opel’de Crossland ve Mokka modelleri ile listede Hyundai Tuscon ve Bayon ile birlikte yer alıyor. Giderek ilginin arttığı SUV modellerin daha çok C ve B segment araçlardan oluşması, daha uygun fiyatlı olması, ideal motor değerlerine sahip olması da öne çıkan detaylardan bazılarıdır.

haraketli araba